01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na vše sami v Blatné nestačíme

Blatensko bylo postiženo podobně jako další regiony rozsáhlou přírodní povodní, kterou způsobily intenzívní dešťové srážky. U nás dosáhly rozsahu 200 - 250 mm, což bylo kvalifikováno jako voda stoletá a vyšší, někde až tisíciletá. Mimořádnost a závažnost této události byla umocněna tím, že se...

Blatensko bylo postiženo podobně jako další regiony rozsáhlou přírodní povodní, kterou způsobily intenzívní dešťové srážky. U nás dosáhly rozsahu 200 - 250 mm, což bylo kvalifikováno jako voda stoletá a vyšší, někde až tisíciletá.

Mimořádnost a závažnost této události byla umocněna tím, že se vlivem destrukce dvou rybničních soustav náhle změnila povodeň přírodní na povodeň zvláštní (ve smyslu § 64 vodního zákona), která měla katastrofický průběh. Během několika hodin došlo k protržení hrází jedenácti rybníků. Hlavní ničivé následky jsou tedy známy. Stačí stručně připomenout názvy obcí: Metly, Předmíř, Lnáře, Tchořovice, Blatná, Buzice a další. Údolími říček a potoků se tehdy prohnala až pět metrů vysoká ničivá vlna, která smetla domy, mosty, komunikace a další inženýrské sítě, včetně kanalizací a čistíren odpadních vod.

Několik zvláštností

Voda sice dávno opadla, ale musím konstatovat, že minulá povodeň byla zvláštní i tím, že na Blatensku zdaleka ještě neskončila. A to nejen v paměti lidí.

Blatensko stále žije v provizóriu a ještě dlouhá léta bude pociťovat a napravovat vzniklé škody. Tak třeba silniční doprava je vedena po armádou zapůjčených provizorních mostech, které bude nutno do dvou let demontovat a vrátit. Do té doby musí být postaveny mosty nové, opraveny hráze rybníků, obnoveno řádné zásobování vodou a čištění odpadních vod. Velkou komplikací je, že na území Blatenska je několik dalších desítek rybníků, které jsou po povodni porušené, provizorně opravené a trvale ohrožující další obce. Obnova širšího Blatenska je problematická i v tom, že toto území je součástí tří krajů a pěti nových správních území.

Další zvláštností této povodně (či spíše jejím už tradičním průvodním jevem) byla ohromná lidská solidarita a pomoc, přicházející z celé země, za vydatného přispění kraje, ministerstev i vlády. Za tuto pomoc jsme stále vděčni.

Co naléhavě potřebujeme

Kromě finančních prostředků na rekonstrukci infrastruktury obcí a na obnovu a zabezpečení rybničních soustav potřebujeme naléhavě pomoc při řešení potřeb povodňové ochrany území, zejména na úseku povodňové prevence a ochrany území. Ta musí vycházet z principu komplexnosti řešení - od kvalitního územního plánování (se zárukou efektivity složkové ochrany životního prostředí), přes kvalitní program revitalizace říčních systémů a krajiny, až po systém společného nakládání s vodami na vodohospodářských soustavách a řízenou manipulaci s vodou. Tuto pomoc potřebujeme od státu, od Jihočeského kraje, od celé naší územněsprávní nadstavby. Na to vše sami v Blatné nestačíme.

Uvedu jeden příklad, který dokumentuje užitečnost a nezbytnost potřeb komplexního řešení problému: Je připraven projekt obnovy rybníka Metelský nad známou obcí Metly. Obnovený rybník bude mít široké bezpečnostní přelivy a spolehlivě převede i stoletou vodu dále po proudu, do povodí, kde ale odcházející povodňová vlna může způsobit četné škody v dalších obcích, na mostech a komunikacích.

Ale nejde jen o opravu hrází. Jde nám o to, aby nám nadřízené orgány poskytly odbornou pomoc při koordinaci základních činností nutných k zabezpečení fungování systému povodňových opatření. Je důležité, abychom měli spolehlivé podklady pro zpracování povodňových plánů.

Je rovněž nutné co nejvíce (a znovu) harmonizovat život lidské společnosti s přírodou. Teorií, jak této harmonizace dosáhnout, je dost. Například princip trvale udržitelného rozvoje, Agenda 2000, Agenda 21 atd. Přitom si myslím, že trvale udržitelný rozvoj není pro lidstvo a jeho další existenci prázdným pojmem. Obsahuje osvědčené zásady přístupu k životnímu prostředí, např. zásadu systémového přístupu a jeho ekologické a ekonomické efektivnosti a odpovědnosti, zásadu regionálního přístupu, zásadu neposkytování výjimek, ale i zásadu respektování ekonomické situace státu.

Náprava věcí se potáhne asi na celé generace. Avšak již dnes se musíme vyvarovat chyb a nasměrovat naše úsilí do oblasti prevence povodní.

Nebezpečí povodní trvá. O to naléhavější a potřebná je naše vzájemná spolupráce. Za Blatensko slibuji, že jsme na tuto spolupráci připraveni a budeme ji nadále vyhledávat, popřípadě vyžadovat.

Oldřich Pazderník,

vedoucí odboru životního prostředí

Městského úřadu Blatná

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down