Na výměnu kotle bude možné získat nejen dotaci, ale i půjčku

V září a říjnu odstartuje ve sedmi krajích České republiky třetí a zároveň poslední vlna takzvaných kotlíkových dotací. Nově mohou lidé ve třech krajích získat také kotlíkovou půjčku, která má domácnostem bez úspor či s nízkými příjmy pomoci financovat nákup ekologického kotle. Kdo stále provozuje kotel na pevná paliva první či druhé třídy s ručním přikládáním, neměl by s přípravou žádosti dlouho otálet. Od září roku 2022 již lidé nesmějí nevyhovující kotle provozovat a za porušení tohoto nařízení hrozí vysoká pokuta.*

Kotlíková půjčka nebude pro všechny

Především domácnosti s nízkými příjmy ovšem takto vysoké úspory často nemají. Řešením alespoň pro část z nich může být bezúročná půjčka, o kterou mohou nově žádat v poslední třetí vlně kotlíkových dotací majitelé rodinných domů v Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Půjčka kryje rozdíl mezi cenou nového kotle a kotlíkovou dotací. Od obce lze získat až 200 tisíc korun. Splácet půjčku je možné až deset let, lze ji kdykoliv předčasně splatit a výše měsíční splátky je maximálně dva tisíce korun.

Může se také stát, že se některá obec do tohoto pilotního programu finanční pomoci nezapojí a lidé půjčku nezískají. Žadatelé o bezúročnou půjčku musejí rovněž splnit podmínky pro její získání, které si stanovuje obec. Například u nezaměstnaných nebo lidí v exekuci bude záležet na obci, zda jim půjčku poskytne, či nikoli.

Cílem je vyměnit více než 100 tisíc kotlů

Přesný počet neekologických kotlů první a druhé emisní třídy, které jsou v Česku aktuálně v provozu, nikdo nezná. Odhady hovoří až o 300 tisících. Přesnější čísla budou známa po další vlně povinných revizí kotlů, kdy revizní technici budou informace o stavu a třídě kotlů zapisovat do databáze. „Dosud české domácnosti požádaly o výměnu více než 70 tisíc kotlů, schválená podpora dosahuje výše 6,7 miliardy korun. Celkově počítáme, že se podaří za všechny tři vlny kotlíkových dotací vyměnit více než 100 tisíc kotlů,“ uvádí Ondřej Charvát z tiskového oddělení Ministerstva životního prostředí.

Poptávka ve třetí vlně je opět vysoká

Vysoký zájem o kotlíkové dotace evidují například v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, kde už mají příjem žádostí do třetí vlny za sebou. „Pro třetí vlnu kotlíkových dotací má Olomoucký kraj k dispozici přibližně 171 milionů korun. K dnešnímu dni máme zaevidováno 2417 žádostí, přičemž uvedená alokace umožní uspokojit přibližně 1500 žadatelů. Opět tak vzniká vysoký převis žádostí, obdobně jako v prvních dvou dotačních programech,“ potvrzuje Pavel Šoltys, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast strategického rozvoje.

Obdobně jsou na tom v Moravskoslezském kraji. „Půlmiliarda, kterou jsme měli k dispozici, zmizela během necelé minuty hned první den. Vystačí na přibližně tři a půl tisíce žádostí. Je jasné, že je nutné alokaci výrazně navýšit,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Velký zájem lze očekávat i v dalších krajích, kde příjem žádostí odstartuje v září a říjnu. Pokud si někdo neví rady s vyplněním žádosti o dotaci, může navštívit bezplatný seminář. Například v Libereckém kraji se jich v září uskuteční hned deset.

Kdo o podporu ve třetí vlně požádá, peníze získá

Ministerstvo životního prostředí slibuje, že díky aktualizaci programu Nová zelená úsporám dosáhne na podporu každý, kdo o ni v rámci třetí vlny kotlíkových dotací požádá. Po vyčerpání zdrojů ve třetí vlně kotlíkových dotací totiž může poskytovat podporu prostřednictvím krajských úřadů v rámci nového podprogramu Adaptační a mitigační opatření NZÚ.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down