Vláda schválila v pondělí změny v národním programu TRIO, který spravuje Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Dotace na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje tak bude možné čerpat o jeden rok déle a bude jich podstatně víc. Konkrétně se program prodlouží do konce roku 2022 a jeho rozpočet se zvýší ze stávajících 3,7 mld. Kč na téměř 6,1 mld. Kč. Na čtvrtou veřejnou soutěž v rámci TRIA tak bude k dispozici cca 1,65 mld. Kč. MPO předpokládá, že ji vyhlásí letos v září.
Program TRIO se zaměřuje na aplikovaný výzkum. Konkrétně na technologie náročné na znalosti a kvalifikovanou pracovní sílu, díky kterým vznikají nové produkty a služby s vysokou přidanou hodnotou. Dotační peníze tak jdou do následujících oblastí: fotonika, mikro- a nanoelektronika, nanotechnologie, průmyslové biotechnologie, pokročilé materiály a pokročilé výrobní technologie.
„TRIO má posílit aplikovatelnost výzkumu a vývoje v praxi. Důraz přitom klade na obory, v nichž má Česká republika velký potenciál růstu,“ říká ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner a dodává: „Jde zejména o výrobu dopravních prostředků, strojírenství, elektroniku a elektrotechniku, IT služby a software, výrobu a distribuci elektrické energie a léčiva a zdravotnické prostředky.“
„Výzkum a vývoj MPO podporuje také prostřednictvím evropského programu Aplikace z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost,“ říká náměstek pro řízení sekce EU fondů a digitalizaci Marian Piecha a dodává: „Zatímco peníze z programu Aplikace jsou určeny pro podnikatele z České republiky kromě Prahy, dotace z TRIA mohou čerpat i subjekty z hlavního města.“
Ministerstvo průmyslu chce vládě předložit i nový národní program TREND. Ten má rovněž podporovat průmyslový výzkum a vývoj a rozumně doplňovat programy TRIO a Aplikace. Tak, aby se termíny výzev uvedených programů nepřekrývaly, naopak na sebe navazovaly. To vše s cílem podporovat výzkum, vývoj a inovace v perspektivních oblastech podnikání, a to na národní i evropské úrovni.*
/TZ MPO/