01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

NABÍDKA PRO VOLNÝ ČAS

Jako konečně všechno i komunální projekty pro "volnočasové aktivity" narážejí na věčné problémy s financováním. Některá města však využila nebo chtějí využít prostředků z prodeje akcií energetických společností právě pro vícefunkční zařízení pro sport a volný čas, pomoc nabízejí i různé typy...

Jako konečně všechno i komunální projekty pro "volnočasové aktivity" narážejí na věčné problémy s financováním. Některá města však využila nebo chtějí využít prostředků z prodeje akcií energetických společností právě pro vícefunkční zařízení pro sport a volný čas, pomoc nabízejí i různé typy grantů. Podstatným motivem se stává i využití volného času mládeže jako prevence proti drogám a kriminalitě.

Perspektivou by kromě užitku pro vlastní obyvatele mělo být zvýšení atraktivity města pro návštěvníky. Podle marketingových výzkumů zahraniční turisté postrádají pro déletrvající pobyty v regionech právě tato zařízení.

ROZVOJ TURISTICKÉHO POTENCIÁLU

Město Semily leží na severovýchodě Čech mezi Krkonošemi a Českým rájem. Dosud bylo jedním z četných méně významných průmyslových středisek na horním toku Jizery. Současně s útlumem textilního průmyslu nastává odliv především mladé populace do větších měst.

Jedním ze způsobů, jak tomu zabránit, vidí představitelé města v rozvoji turistického potenciálu, který oblast horního Pojizeří jistě má. Je však nutné využít stávající a vytvořit novou sportovní a turistickou infrastrukturu, která bude sloužit obyvatelům města i návštěvníkům.

SPORTOVNÍ HALA

Kauza sportovní hala je záležitost, která vyvolává úsměšky obyvatel města mnoho let. Rozestavěná a nedokončená hala je pomníkem nadšení místních sportovců, ale také symbolem rozhodnutí jít do akce, která nebyla dostatečně připravena. Snad právě proto si současné zastupitelstvo stanovilo úkol dostavby haly jako jeden ze svých prioritních.

V osmdesátých letech byla provozována nafukovací sportovní hala, protože stávající sokolovna potřebám sportovců nevyhovovala. Protože objekt nafukovací haly nemohl být považován za definitivní řešení situace, objednal tehdejší MNV v roce 1983 studii, která počítala s novou sportovní halou jako přístavbou stávající sokolovny včetně její rekonstrukce.

Stavět se začalo v roce 1987, a jak bylo tehdy zvykem, stavělo se v akci "Z". Rozpočet na samotnou halu byl tehdy 10 mil. korun, přístavby a rekonstrukce sokolovny měly stát dalších 9 mil. korun. K montáži konstrukce haly došlo v roce 1988. Stavební povolení na stavbu sociálního zařízení a kotelny však bylo vydáno až v roce 1990, kdy už však byly pomalu rušeny všechny akce "Z".

Stavba byla v roce 1997 zastavena. Za dobu výstavby do ní město investovalo bezmála 16 mil. korun, další milióny přidala místní tělovýchovná jednota. Stav byl však žalostný a hala neuživatelná. Ve stejné době však město muselo investovat značné sumy peněz do vybudování kanalizace a čistírny odpadních vod (jen za ČOV splácí okolo 3 mil. Kč ročně), do oprav vodovodů a místních komunikací. Dokončení haly bylo odsunuto na neurčito.

V roce 1998 svitla naděje v podobě rozhodnutí zastupitelů, že peníze z prodeje akcií východočeských plynáren a energetických závodů půjdou právě do dostavby haly. Bylo zadáno vypracování nového projektu. Kromě plánovaných kurtů pro míčové hry se zatím do haly navrhl squash, bowling a sauna. Součástí bude i restaurační a ubytovací zařízení, které městu chybí. Odhadované náklady na dokončení jsou však vyšší, než je výnos z prodeje akcií. Rozdíl je odhadován až na 10 mil. korun. Protože město v žádném případě nechce po všech peripetiích připustit nedokončení celého projektu, jeho představitelé pracně hledají takovou cestu, kdy by nebylo nutno si peníze vypůjčit.

MĚSTSKÝ STADION

Městský stadion, což je pouze neoficiální označení, má dvě fotbalová hřiště, atletický stadion, volejbalové kurty, koupaliště a minigolf. Celý areál je sice majetkem města, je však bezplatně pronajat jednotlivým sportovním oddílům, které sportoviště udržují a opravují. Město přispívá na údržbu částkou okolo 150 tisíc Kč ročně a nepřímo také příspěvky na činnost sportovních oddílů.

Zatravnění fotbalového hřiště bylo provedeno jako společná investice města a místního sponzora. Volejbalové kurty si volejbalisté již dlouhá léta udržují sami. Atletický stadion je jediné zařízení v Semilech, které má alespoň trochu charakter poloprofesionálního sportovního stánku. Pětidráhový škvárový ovál, krytá tribuna a kabina rozhodčích s ukazatelem skóre je na poměry malého města slušná úroveň. Bohužel ve městě neexistuje atletický oddíl, a tak hřiště slouží náhodným návštěvníkům a pro trénink fotbalové mládeže.

Ve stejném areálu leží městské koupaliště, které je však několik sezón mimo provoz. Vzhledem k podhorské krátké letní sezóně je nutné dobře zvažovat vynaložené investice do provozu a jejich alespoň částečnou návratnost. Provozování bylo několik let řešeno formou pronájmu, kdy nájemce koupaliště zároveň provozoval stánek s občerstvením. Provoz však musel být zastaven s ohledem na špatný technický stav bazénu.

Zástupci samosprávy řeší problém celkové rekonstrukce koupaliště s možným umístěním kempu a drobných sportovních zařízení (např. kuželník nebo obří šachy). Kromě nedostatku financí je nutné počítat s tím, že si koupaliště bude muset znovu vybudovat pověst. Velkou konkurencí jsou obdobná zařízení v sousedním Košťálově a Železném Brodě, kam si již lidé zvykli jezdit.

TURISTICKÉ STEZKY

Populárním způsobem rekreace se v období nedostatku financí a jiných možností stala pěší turistika a v posledních letech cykloturistika. Město se snaží využít své polohy mezi rekreačními oblastmi Krkonoše a Český ráj. V blízkém okolí je poměrně hustě značená síť stezek, které spojují Semily se všemi významnějšími centry v okolí.

Nejužívanější turistickou trasou je Riegrova stezka, která vede přírodní rezervací Údolí Jizery až do Železného Brodu. Na území rezervace leží asi polovina stezky. Ta se sice nachází na území města, pozemky pod cestou jsou však soukromé nebo patří Lesům ČR. V letošním roce se připravuje rekonstrukce stezky a pokud bude městu schválen grant z Euroregionu Nisa, bude rekonstrukce poměrně rozsáhlá.

Náklady na stavební úpravy by měly být v rozsahu do miliónu korun. Prioritně budou opraveny škody, které vznikly při březnové povodni. Škody však nejsou velkého rázu, protože Semily nebyly zasaženy v takovém rozsahu jako například devět kilometrů vzdálený Železný Brod. Stezka by měla být doplněna o bezpečnostní a informační zařízení.

Zároveň s projektem rekonstrukce Riegrovy stezky začali zástupci Semil a okolních měst a obcí připravovat koncepci rozvoje turistických a cykloturistických tras. V první fázi budou doplněny cesty tam, kde to stav území umožňuje. Jde především o využití stávajících polních a lesních cest. Výsledkem by pak mělo být vyznačení cest, které by spojovaly jednotlivé obce regionu a zároveň by vytvářely spojnice mezi Krkonošemi a Českým rájem. Snaha všech směřuje k propagaci zajímavé a téměř neznámé oblasti podél Jizery a náhorních plošin v jejím okolí s přirozenými dominantami hory Kozákova a Tábora.

Při uskutečňování projektu se spoléháme na pomoc Klubu českých turistů a místních cyklistických spolků.

DANIEL MACH,

Městský úřad Semily

FOTO ARCHÍV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down