01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nabízejí konkrétní pomoc

Jaká je situace v krajích a městech a které konkrétní problémy se tam řeší? Tuto otázku jsme položili protidrogovým koordinátorům a pracovníkům z organizací a kontaktních center, kde narkomanům nabízejí pomocnou ruku. Nechtěné první místoMgr. Jiří Mach, protidrogový koordinátor, Krajský úřad...

Jaká je situace v krajích a městech a které konkrétní problémy se tam řeší? Tuto otázku jsme položili protidrogovým koordinátorům a pracovníkům z organizací a kontaktních center, kde narkomanům nabízejí pomocnou ruku.
Nechtěné první místo
Mgr. Jiří Mach, protidrogový koordinátor, Krajský úřad Ústeckého kraje:

"V současné době Ústecký kraj nemá schválenou Koncepci protidrogové politiky na období 2003 až 2004. Stávající dokument byl vypracován za spoluúčasti zástupců zařízení, která vyvíjejí aktivity týkající se protidrogové politiky v kraji. Obsahuje situační analýzu, stanovuje cíle i realizační plán na rok 2003, včetně konkrétních opatření a subjektů odpovědných za jejich realizaci.
V našem kraji působí 10 nízkoprahových kontaktních center pro osoby závislé na drogách, přičemž většina z nich realizuje i terénní programy. Na léčbě a resocializaci se podílejí dvě detoxifikační stanice, jednotka substituční léčby metadonem, AT poradny, dvě terapeutické komunity a dvě doléčovací zařízení - ambulantní a rezidentní.
Počtem uživatelů drog se Ústecký kraj řadí na nechtěné první místo v republice. Charakteristickým rysem krajské drogové scény je převaha uživatelů opiátů, zejména heroinu. Prioritou, co se týče prevence a léčby, je především podpora činnosti nízkoprahových kontaktních center, terénních programů a detoxifikační a substituční léčby. V kraji je indikovaná vysoká infikovanost uživatelů drog virovou hepatitidou typu C. Jen v roce 2001 bylo registrováno 58 nových případů. Protože léčba tohoto onemocnění může mít v budoucnosti nepříznivý celospolečenský finanční dopad, je nutné snižovat riziko šíření tohoto virového onemocnění, například realizací výměnných programů.
Dalším problémem je výrazný nárůst počtu problémových uživatelů drog ve věkové skupině do patnácti let. K prvnímu kontaktu s drogou přicházejí již ve věku kolem dvanácti let. Proto je nutné se soustředit na podporu kvalitních programů s důrazem na specifickou primární prevenci a účinnější řešení léčebné péče pro nezletilé uživatele drog."
Právo pro každého
Bc. Kamila Hofmanová, oddělení prevence a dohledu, Městská policie Karlovy Vary:

"Hlavní skupinou, na kterou se zaměřujeme, jsou mladiství ve věku 15 až 18 let. Na tuto mládež není snadné působit, zejména co se týče výchovy k právnímu vědomí a ochrany před drogrami. Strážníkům při tom pomáhá využití mezinárodního programu Street Law, u nás známého pod názvem Právo pro každého. Jeho principem jsou interaktivní metody výuky, které zároveň přispívají k rozvoji komunikace, řešení konfliktů a prohlubování mezilidských vztahů. Program obsahuje řadu lekcí z různých oborů práva a neopomíjí drogovou problematiku.
O oblíbenosti programu svědčí počet zapojených škol. V současné době strážníci z oddělení prevence a dohledu navštěvují pravidelně sedmnáct mateřských a osm škol základních, rovněž čtyři střední školy a školu zvláštní a speciální. Výhodou je, že se svými "svěřenci", kterých je bezmála 2000, setkávají a hovoří nejen na besedách ve školách, ale i při výkonu služby v ulicích města.
Naše oddělení prevence a dohledu pracuje s mládeží i jiným způsobem, například pořádá v jejím volném čase sportovně-vědomostní soutěž o Putovní pohár Městské policie Karlovy Vary, dopravní soutěže ve spolupráci s BESIP, ukázky sebeobrany, soutěže Poznej Karlovy Vary s městskou policií a další. V oblasti prevence kriminality a ochrany před drogami úzce spolupracujeme i s Policií ČR, Pedagogicko-psychologickou poradnou a Centrem primární prevence.
Ve městě je několik sdružení, která podporují aktivity dětí a mládeže ve volném čase, a snaží se tak předcházet kriminalitě a drogové závislosti: OS-Centrum pro mládež a alternativní sporty, Dětské informační centrum a Farní charita. Snahou institucí a sdružení je co nejlepší spolupráce, předávání informací a poznatků, jak potlačovat i jak předcházet nežádoucím jevům ve městě. Pozitivní roli sehrává též městský kamerový systém, na který se brzy napojí i Policie ČR."
Stále mladší uživatelé
Jaroslav Kolda, vedoucí programu K-centra Břeclav:
"Na Břeclavsku nezahrnuje drogová scéna jen marihuanu, která se tradičně pěstuje ve vinohradech, v lánech kukuřice a v domácích skleníčcích. Nejde také jen o čichače toluenu nebo polykače různých psychofarmaceutických tablet, ale snadno se u nás sežene i extáze, LSD a pervitin. V posledních letech narůstá spotřeba heroinu. Podle našich poznatků drogy berou stále mladší uživatelé, mezi kterými se zvyšuje podíl dívek.
Břeclav je asi jeden z mála bývalých okresů, kde dosud nebylo zřízeno centrum primární protidrogové prevence. Proto se je snažíme aspoň zčásti nahradit. Máme dobré zkušenosti z besed ve školách a pro širší veřejnost. Někteří uživatelé tvrdých drog, kteří se na nás obrátili, s drogami již přestali. Například jedna parta byla dlouhodobě závislá na heroinu. Její členové měli za sebou i různé podvůdky a krádeže. Dokonce se tam objevily pokusy o sebevraždu. Ani domácí vězení nepomáhalo. Jeden z party při útěku téměř přejel ukradeným autem vlastní matku. Teď je onen mladý muž a jeho dívka v poslední fázi léčebného pobytu. Drogy již neužívají, studují, pracují a splácejí škody, které způsobili. A chystají se na společný život. Radost nám udělali i bývalí klienti, kteří přijeli na úřad práce ze dvou terapeutických komunit a stavili se u nás na čaj a popovídat si.
V komunitním centru je nás celkem pět. Dvě sociální pracovnice vystudovaly vyšší školu sociálně pedagogickou. Klienti si mohou vybrat, se kterou chtějí spolupracovat. Terénní pracovník studoval pedagogickou školu a učil na zvláštní škole. Je přijatelný pro široké spektrum klientely, včetně Romů. Nedávno jsme přijali další terénní pracovnici. Je to dívka, která má blízko k taneční hudbě a nebude pro ni zátěží působit na technoparty, kde užívání extáze a tripů je téměř společenskou nutností.
Břeclavské K-centrum je otevřeno od pondělí do pátku. Klientům nabízí škálu různých služeb. Mohou se osprchovat, vyprat si, zatelefonovat na potřebné instituce. Personál jim pomůže obstarat ztracené doklady, umožní registraci na úřadu práce při hledání zaměstnání, zajistí lékařskou prohlídku nebo pobyt v azylovém domě. Se svými problémy se mohou svěřit externí psychiatričce. Naši pracovníci jim také vymění jehly, nabídnou jednorázové testy na HIV a na žloutenku, zprostředkují nástup na ústavní léčbu apod.
Na druhou polovinu dubna připravujeme přednášky, výstavu, besedy s bývalými uživateli drog, videoprojekce, rockový koncert a hokejbalový turnaj. Z výtěžku této akce chceme hradit některé provozní výdaje našeho zařízení. Přežíváme totiž jen díky penězům od státu, které však pokryjí nejvýše 70 % rozpočtu. Předtím přispíval též bývalý okresní úřad. Na financování K-centra se podílí i město Břeclav. Navíc nám zapůjčilo prostory, které nám jiná centra mohou jen závidět. Na vybavení zařízení centra přispěla také německá nadace katolických biskupů Renovabis."
(Dokončení v příštím čísle)
- jb -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down