01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nábřeží v Kadani znovu ožívá

Kadaňské nábřeží po letech znovu ožívá. Rozsáhlým projektem rehabilitace nábřežních partií a navazujících veřejných prostranství město opět nalézá vztah k řece Ohři, která dlouho zůstávala na okraji zájmu obyvatel i návštěvníků. Oživení pomáhá i cyklostezka, která vede nábřežní promenádou.

Údolí s řekou Ohří začíná odkrývat své přírodní scenérie jen pár kroků od historického centra Kadaně stále většímu okruhu návštěvníků. Ti sem přicházejí cíleně za sportem, odpočinkem i zábavou nebo procházku po nábřeží zahrnou do své pravidelné trasy.

PODPORA CYKLOTURISMU

Počátky spadají do roku 2004, kdy si místní samospráva nechala vypracovat Strategický plán rozvoje města. Jedním z výstupů byl soubor opatření k rozvoji měkkých forem turistického ruchu, zejména cykloturismu.


Začal vznikat cyklogenerel města napojený na plánovanou regionální síť cyklotras. Jedna ze dvou plánovaných páteřních tras povede podél řeky Ohře a stane se součástí nadregionální cyklostrasy spojující např. Cheb, Karlovy Vary a Litoměřice.

Záměr na vedení cyklostezky urbanisticky citlivým územím Kadaně na rozhraní města, řeky a okolní krajiny byl podmíněn širší koncepční rozvahou o formě nábřeží i navazujících veřejných prostranství. Městu a jeho obyvatelům se otevřely příležitosti pro využití potenciálu území, které dosud leželo ladem, bylo provozně i prostorově roztříštěné a místy nepřístupné.

ÚPRAVY V REŽII ČTYŘ ARCHITEKTONICKÝCH ATELIÉRŮ

Idea nového městského nábřeží mezitím pojmenovaného po slavném rodáku z nedalekého Ahníkova, Maxipsu Fíkovi, začala nabývat konkrétní obrysy: bude zčásti obnoveno, zčásti zcela vystavěno nábřeží s cyklostezkou, in-line stezkou a pěší promenádou. Obnovou zasypaného náhonu vznikne nový ostrov, revitalizuje se zpustlý krajinářský park pod františkánským klášterem. Zchátralé letní kino nahradí nový víceúčelový amfiteátr. Upraví se pozemky kolem původní loděnice, opravena či nově vytvořena bude potřebná infrastruktura dopravní i technická, přístupové cesty, parkoviště, veřejné záchodky, dětská a sportovní hřiště. Shrnuto: 1,6 km nábřežní promenády a asi 6 ha plochy revitalizovaného intravilánu.

Město svěřilo projekt čtyřem architektonickým ateliérům - Vítu Brandovi z a3, Michalu Fišerovi z třiarchitekti, Petru Uhlíkovi z UM a studiu Projektil. Charakter úlohy si od počátku vyžádal také zapojení krajinářského architekta, který se stal pevnou součástí týmu. V pokročilých fázích projektu bylo podle zadání přizváno šest výtvarníků, kteří pro celé území navrhli sérii originálních výtvarných prvků.

Architekti si území rozdělili na čtyři logické části zohledňující podmínku etapizace. Komplexní pojetí záměru vyžadovalo zapojení řady dalších profesí na dopravní a technickou infrastrukturu, neboť výsledkem měl být po všech stránkách »vyspravený« kus města, do něhož v nejbližších letech nebude třeba dalších strukturálních investic. Vlastní projektové práce zahájili architekti v roce 2004.

CYKLOSTEZKA S ATYPICKÝMI PRVKY

Kadaň získala dotace na dosud podané žádosti z prostředků ROP Severozápad. Koncepční přístup na podkladě silné vize se vyplatil a rehabilitované nábřeží zapadá do širšího kontextu rozvojových záměrů. Řadu dílčích souvisejících kroků mezitím město rozjelo ve své režii. V předstihu byl ve spolupráci se sousedním Kláštercem nad Ohří vybudován úsek cyklostezky spojující obě města. V průběhu projektové přípravy nábřeží byla postavena cyklistická lávka, která překonala několikametrový výškový rozdíl vodní hráze. Autorem návrhu této ojedinělé na skalním masivu zavěšené subtilní konstrukce je architekt Vít Branda.

Stavební práce na Nábřeží Maxipsa Fíka započaly rokem 2009 a letos v květnu ukončená 1. etapa již naplno pulzuje svým všedním životem. V jejím rámci byl instalován mobiliář, překážky pro skateboarding, veřejné osvětlení a informační systém. Většina prvků mobiliáře je atypických - např. lavice využité jako dělicí linie cyklostezky a chodníku.

Na cyklostezce byly využity mj. tyto materiály: atypicky řešené opěrné stěny z kortenového plechu, pohledového betonu či dubových pražců, které posloužily i pro dlažby a oplocení. Část opěrných stěn je z gabionů. Hojně je užito mlatových pěšin.

PÉČE TAKÉ O VEGETAČNÍ ČÁST

Do konce letošního roku má být uskutečněna 2. etapa projektu a na 3. etapu je podána žádost o dotaci. Ty obohatí veřejná prostranství Kadaně např. o nábřežní promenádu pod městskými hradbami, molo pro vodáky nebo velkorysé schodiště jako vyhlídka na obnovený mlýnský náhon.

Vzhledem k zásahům do přírodního prostředí vyžaduje území také důslednou rozvojovou péči o vegetační část, která zde převažuje a bude trvat ještě nějaký čas, než dospěje do svého přirozeného režimu.

Nedílnou součástí projektu rehabilitace nábřeží a přilehlých veřejných ploch jsou trvalé výtvarné instalace pěti autorů. Na snímku objekty Moniky Immrové v Klášterním parku.
FOTO: ARCHIV AUTORA

Ke hře i k posezení dobře poslouží také Hadovor od Čestmíra Sušky.
FOTO: VÁCLAV VLASÁK

Nová cyklostezka s pěší promenádou byla do původního prostředí vložena s cílem zachovat co nejvíce původní biotop.
FOTO: ARCHIV AUTORA

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down