01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Naděje kyne dlužníkům i díky projektu Poradna pro obce

Dluhy, strach z exekutorů a obava, že přijdou o svoje domovy. Dnes stále větší hrozba. K tomu, aby se člověk dostal do finančních problémů, často stačí málo - dlouhodobější nemoc, úmrtí partnera či třeba ztráta zaměstnání. Čím dál častěji se lidé, zvláště v obcích a menších městech, obracejí za této své svízelné životní situace právě na starosty. Pro řadu z nich je jediným řešením osobní bankrot neboli oddlužení.

Přednedávnem vznikl on-line projekt Poradna pro obce, který radí starostům, jak pomoci lidem, kteří přestali zvládat svoje dluhy. Celý koncept se zrodil v hlavě JUDr. Davida Vozáka, jednatele společnosti Abivia.

Jak vznikl projekt Poradna pro obce?

Inspiroval mě k němu starosta jedné malé obce, na něhož se často obraceli lidé v dluhové pasti a jenž se na mě obrátil se žádostí o radu, co s tím. Tak vznikl nápad pomoci i ostatním starostům a obyvatelům obcí. O technické řešení jsem požádal Tomáše Mikletiče z naší digitální agentury RobertNemec.com, agentura velice pohotově zareagovala, a tak Poradna pro obce byla rychle na světě.

Co mohou dělat obce pro své zadlužené občany ve spolupráci s Abivií?

Dovoluji si tvrdit, že v každé obci žijí přinejmenším desítky lidí, kteří jsou ve velkých dluzích a nemají povědomí o tom, jak svou situaci řešit. Bojí se, aby je sousedé nepomluvili, často se obávají, že přijdou o svoje domovy - a když už nevědí kudy kam, jdou hledat pomoc často i u starosty. Bezplatnou a anonymní poradnu si obce mohou umístit na radniční weby, kde občané na své otázky dostanou informace od odborníků. Dlužníkům radíme, jak se v dané situaci chovat, co mají dělat - a budou-li chtít, seznámíme se s jejich problémem detailněji a pomůžeme jim s oddlužením.

Je to pro obce technicky náročné?

Naopak, je to snadné. Starosta si na našem webu vybere typ banneru, který se mu líbí, a ten pak podle návodu na našem webu (viz box) použije na stránkách obce. Navíc obec může kromě on-line poradny na webu využít i námi pořádané přednášky, setkání s občany v obci i semináře o tom, jak se nedostat do spárů dluhů. Do projektu se už zapojilo např. město Slaný, ale také obce Žlutava, Jablůnka nebo třeba Doubrava.

Připomeňme typický model, kdy se člověk dostane do dluhů...

V obecné rovině je typickým modelem situace, kdy člověk platí hypotéku nebo má jiné závazky a z objektivních důvodů přijde na nějakou dobu o část příjmů. Nejčastěji jde o nemoc nebo o mateřství. Svoji situaci pak lidé řeší půjčkami, obvykle i s odhodláním je správně hradit a splácet. Nicméně jejich situace se leckdy nezlepší, spíše naopak. Výsledkem bývá dluhová spirála, která není pro dlužníka už zvladatelná, a rozjede se »kolotoč«, kdy takový člověk začne jednu splátku »vytloukat« druhou.

Jakmile však člověk zjistí, že svoje dluhy už nezvládá, co by měl udělat?

Denně k nám do Abivie přicházejí lidé s tím, že proplatí-li svoje dluhy, zůstane jim na holé živobytí třeba jen tisíc korun - nebo vůbec nic. Což je špatně. Dlužník si ze všeho nejdříve musí sám připustit, že se dostal do problému, jehož řešení nemá smysl stále odkládat. Jednou z možností, jak z této situace ven, je to, že požádá o osobní bankrot neboli oddlužení. Také doporučujeme aktivně jednat s věřiteli o své finanční situaci. Každopádně je nutné, aby lidé vyhledali odborníky, ale dali si přitom pozor na pochybné společnosti. Vždy se vyplatí informovat se o tom, jaké má daná firma reference, kolik lidí úspěšně oddlužila a jakou má historii. Sám se oddlužením zabývám od roku 2009 a znám nespočet případů, kdy lidé naletěli podvodné společnosti či se snažili vypracovat návrh na oddlužení sami. Osobně jsem moc rád, že my jsme oddlužili již více než 7300 lidí. To, že jsme pomohli tak velkému počtu dlužníků, mě opravdu hřeje u srdce.

Vraťme se trochu víc k oddlužení...

Oddlužení neboli osobní bankrot představuje jediné legální řešení neschopnosti dlužníka splácet své závazky vůči věřitelům. Při vyhlášení osobního bankrotu dochází ke sjednocení všech závazků věřitelů vůči dlužníkovi. Oddlužení povoluje soud, který také stanovuje konkrétní způsob oddlužení, zastavuje výkon exekuce a další vymáhání dlužných splátek. Celkový dluh přitom může být snížen až o 70 procent. Například pokud jste v oddlužení, nemůže vám exekutor zabavit majetek. Po pěti letech splácení takoví dlužníci dostávají novou možnost žít bez dluhů.

Je však u nás dostatečná výchova k finanční gramotnosti? Vždyť leckdo si neuváženě půjčí peníze třeba i jen na dovolenou...

Finanční vzdělanost českých občanů hodnotím jako nedostatečnou, hlavně v kategorii osob produktivního věku (středního věku) a seniorů. Mnohem lépe (ve srovnání s obdobím např. před pěti lety) je na tom dnes už kategorie mladistvých.

TÁŇA PIKARTOVÁ

publicistka

Projekt Poradna pro obce

Poradna je anonymní a bezplatná, má pomoci lidem, kteří nezvládají dluhy. Zřídit si ji může každá obec na svém webu.

Projekt je zajišťován společností Abivia, která se zabývá oddlužením již od roku 2009. Abivia loni získala titul Firma roku Moravskoslezského kraje, oddlužila už přes 7300 lidí.

Návod, jak Poradnu pro obce zřídit, najdete na: http://abivia.cz/poradna-obce/.

Do projektu Poradna pro obce se už zapojilo např. středočeské město Slaný či obce Žlutava a Jablůnka ve Zlínském kraji nebo obec Doubrava v Moravskoslezsku.

David Vozák: Naše on-line poradna na webových stránkách obcí je zdarma a jejich obyvatelé se v ní mohou anonymně a snadno radit s odborníky ohledně svého případného osobního bankrotu.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down