Smí pronajímatel vybírat nájemné ze sklepních prostor domu, pokud jsou tyto prostory z důvodu živelné pohromy mimo provoz? Jak mají nájemníci postupovat, když pronajímatel na žádosti a upozornění nájemníků nereaguje a nájemné nadále vybírá? Předně je nutné si uvědomit, že výchozím bodem pro...
Smí pronajímatel vybírat nájemné ze sklepních prostor domu, pokud jsou tyto prostory z důvodu živelné pohromy mimo provoz? Jak mají nájemníci postupovat, když pronajímatel na žádosti a upozornění nájemníků nereaguje a nájemné nadále vybírá?
Předně je nutné si uvědomit, že výchozím bodem pro jakékoli "vyjednávání" s pronajímatelem je nájemní smlouva. V té mělo být určeno, co je předmětem nájmu. V daném případě by zřejmě šlo o nájem bytu a souvisejících prostor. Nájem bytu vzniká nájemní smlouvou, kterou pronajímatel přenechává nájemci za nájemné byt do užívání, a to na dobu určitou nebo bez určení doby užívání. Nájemní smlouva musí mít písemnou formu a obsahovat označení bytu, jeho příslušenství, rozsah jejich užívání a způsob výpočtu nájemného a úhrady za plnění spojená s užíváním bytu nebo jejich výši.
Pokud bylo v daném případě v nájemní smlouvě uvedeno, že zároveň s bytem má nájemce právo užívat i další konkrétně uvedené příslušenství bytu (zejména vedlejší místnosti, vedlejší prostory, obojí určené k tomu, aby byly s bytem užívány), má nájemce právo na řádné a nerušené užívání celého předmětu nájmu včetně sklepní kóje.
Přitom vedlejšími místnostmi jsou místnosti v bytě, které nelze považovat za obytné, avšak jsou určeny k tomu, aby byly užívány spolu s bytem (například haly a komory, spíže, šatny atd.). Vedlejší prostory jsou prostory, které leží mimo byt, avšak jsou určeny k tomu, aby byly s bytem užívány (například sklep, dřevník).
Na druhou stranu má nájemce povinnost platit dohodnuté nájemné. Pronajímatel je zároveň povinen předat nájemci byt (včetně příslušenství) ve stavu způsobilém k řádnému užívání a zajistit mu plný a nerušený výkon práv spojených s užíváním bytu. Jestliže vznikly závady, jež brání řádnému užívání předmětu nájmu, má nájemce povinnost tuto skutečnost oznámit pronajímateli.
Nájemce má následně právo na přiměřenou slevu z nájemného, dokud pronajímatel neodstraní v bytě nebo v domě závadu, která podstatně nebo po delší dobu zhoršuje jejich užívání. Právo na přiměřenou slevu z nájemného má nájemce i tehdy, jestliže nebyla poskytována plnění spojená s užíváním bytu, nebo byla poskytována vadně, a jestliže se v důsledku toho užívání bytu zhoršilo.
Pokud pronajímatel dobrovolně neodstranil zmíněné závady či neposkytl slevu z nájemného, nezbývá jiná možnost než obrátit se s nárokem na soud.
Mgr. PETR ADÁMEK
právník
Hradec Králové