Dny evropského dědictví 2022 se letos konají 10. až 18. září. Národní zahájení této kulturní události pořádá město Cheb ve dnech 9. až 11. září. Tématem roku 2022 jsou Udržitelné památky. Součástí slavnostního zahájení bude také předávání titulů Nositel tradice lidových řemesel, které uděluje ministr kultury.
V Evropě se Dny evropského dědictví (European Heritage Days, EHD) konají od roku 1991 pod záštitou Rady Evropy a řadí se k významným celoevropským kulturně poznávacím a společenským událostem. Konají se každoročně v měsíci září, kdy se otevírají stovky výjimečných architektonických, archeologických a sakrálních památek, muzeí, galerií a knihoven, technických památek a militarií, budov, objektů a i dalších prostor, v nichž je uchováváno rozsáhlé množství sbírkových fondů a movitého kulturního dědictví.
V České republice se nezpřístupňují jen oficiálně prohlášené kulturní památky, ale otevírají se i desítky dveří soukromých a veřejných budov (radnic, soudů, církevních institucí, škol, obytných domů atd.), které obvykle nebývají veřejnosti přístupné. V objektech, které jsou běžně přístupné veřejnosti, je v těchto dnech volný vstup nebo je nabízen speciální program.
Jednotlivé země či města vyhlašují svá národní témata, jejichž prostřednictvím obracejí pozornost organizátorů i návštěvníků na různorodé fenomény přírodního a kulturního dědictví. Hledání identity jedince žijícího v 21. století ve stále globalizovanějším světě je to, k čemu EHD přispívají, a proto se těší vzrůstající oblibě a zájmu.
U příležitosti Národního zahájení EHD, které hostí a pořádá královské město Cheb ve dnech 9. až 11. září, bude již tradičně udělen titul Nositel tradice lidového řemesla z rukou ministra kultury. Letos se tak stane 10. září právě v Chebu. S udělením titulu Nositel tradice lidového řemesla je spojeno propůjčení ochranné známky Nositel tradice, a to prostřednictvím licenční smlouvy jednotlivým výrobcům. V letošním roce byly uděleny tituly Nositele tradice lidového řemesla třem významným tvůrcům tradiční řemeslné techniky: Pavlu Šrytrovi za obor lidová výšivka v Podještědí, Romaně Jablunkové za obor galanterní košíkářství a Petrovi Růžičkovi v oboru tradiční tesařství. Více k tomuto tématu na: www.lidovaremesla.cz.
Národním koordinátorem Dnů evropského dědictví pro Českou republiku je Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Program Národních dnů evropského dědictví lze nalézt na stránkách www.historickasidla.cz.*
/sd, zr/
Foto: Simona Dvořáčková
O letošním konání Dnů evropského dědictví v České republice dnes na tiskové konferenci v prostorách Konírny na Ministerstvu kultury v Praze informovali (zleva doprava): starosta města Chebu Antonín Jalovec, náměstkyně pro památkovou péči Jana Michalčáková z Národního památkového ústavu, Vít Bořil, referent udržitelného rozvoje obcí a regionů na Ministerstvu pro místní rozvoj, Jiří Vajčner, ředitel odboru památkové péče na Ministerstvu kultury, Libor Honzárek, předseda Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a současně místostarosta Havlíčkova Brodu, Zuzana Malcová, ředitelka odboru regionální a národnostní kultury na Ministerstvu kultury