01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Naši sousedé jsou zatím rychlejší

Česká republika mírně zaostává v čerpání dotací z evropských fondů. K březnu 2007 jsme dokázali získat pouze 26 % dotací z alokace na roky 2004-2006, zatímco Polsko nebo Slovensko více než 30 % (viz graf) a Maďarsko dokonce 61 %. Pokud jde o období 2007-2013, většina nových členů EU je v přípravě...

Česká republika mírně zaostává v čerpání dotací z evropských fondů. K březnu 2007 jsme dokázali získat pouze 26 % dotací z alokace na roky 2004-2006, zatímco Polsko nebo Slovensko více než 30 % (viz graf) a Maďarsko dokonce 61 %.

Pokud jde o období 2007-2013, většina nových členů EU je v přípravě čerpání dotací v pokročilejší fázi než naše země. ČR předložila Národní referenční strategický rámec (NRSR) a operační programy Evropské komisi až 5. března 2007. V pobaltských státech, Polsku nebo Maďarsku byl ovšem termín odevzdávání již v prosinci 2006. Díky tomu Maďarsko a Polsko mají NRSR schválené (podrobněji tab. 1).

Zajímavé je také se zabývat strukturou prostředků, to znamená, kam je jednotlivé země plánují investovat v letech 2007-2013 (viz tab. 2). Jak Česká republika, tak Polsko a Maďarsko největší část dotací budou investovat do dopravy a životního prostředí (téměř 50 % alokace). V případě České republiky je další významnou oblastí průmysl a služby, u Polska a Maďarska lidské zdroje. Všechny tři země poměrně malou část věnují výzkumu a vývoji. ČR také nedopřeje příliš zdrojů zdravotnictví, na druhou stranu však bude podporovat bydlení, konkrétně rekonstrukci panelových domů

Pro efektivnější získávání dotací v období 2007-2013 je třeba zkrátit proces schvalování a vyplácení dotací a přizpůsobit je ostatním členským zemím. Bylo by dobré zavést zálohové platby i pro investiční projekty malých obcí a nevládních neziskových organizací, pro které se čerpání ulehčí. Hlavní problémy při získávání podpory z EU totiž vznikaly kvůli dlouhým řízením o dotacích, která se někdy protáhla až na rok. Ke zrychlení by pomohlo plně elektronické podávání žádostí tak, jak k tomu již nakročilo ministerstvo průmyslu a obchodu u Operačního programu Podnikání a inovace. Systém dotací z EU by se měl dále zprůhlednit a zefektivnit. Často příspěvek obdrží i projekty, jejichž hodnota je z hlediska společnosti diskutabilní.

Bedřich Štogl
ČSOB EU Centrum, ředitel

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down