Nastalo letos "suché období" i pro konkurenci mezi uchazeči o veřejné zakázky?

Z pohledu konkurence o veřejné zakázky většina odvětví letos zažívá nejslabší období od roku 2006. Vedle trhu stavebních prací pokračuje markantní propad i v lesnictví, nebo v právních a poradenských službách. Příčinou je paradoxně ekonomický boom – firmy nemají zájem hlásit se o veřejné zakázky, když je všude práce dost. Vyplývá to z dílčího žebříčku velkého srovnání měst v rámci systému zIndex.cz pro hodnocení veřejných zakázek, které bude detailněji zveřejněno v příštím týdnu.

S využitím zIndexu lze zhruba měřit, jak dobře jednotlivá konkrétní města zadávají veřejné zakázky. Při hodnocení každé radnice se přitom vychází z tvrdých dat o jejích zakázkách za poslední tři roky. Z nich se počítá 11 ukazatelů pokrývajících různé fáze zakázky od vypsání po plnění – například, kolik firem se o zakázky uchází, nebo neruší-li se vypsané zakázky příliš často. zIndex i jeho ukazatele nabývají hodnoty mezi 0 (nejhorší) a 100 (nejlepší).

Jak odhaduje včera vydaná studie spolku Econlab, propadem konkurence o veřejné zakázky o přibližně jednu třetinu jen ve stavebnictví letos stát přijde o 17 mld. Kč. Spolek EconLab funguje při Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy v Praze a jeho cílem je podporovat datově a fakticky orientovaný ekonomický výzkum s přesahem do veřejné politiky. Mezi jeho klíčové dlouhodobé projekty patří i systém hodnocení veřejných zakázek zIndex. Autoři studie také tvrdí, že nejmenší škody páchá propad této konkurence ve městech, která zakázky vypisují chytře: Orlová, Ústí nad Labem nebo Karlovy Vary vypisují zakázky ve vhodnou dobu, vhodnou formou a hlavně je kvalitně připravují.

Jak se s problémem slabé konkurence o veřejné zakázky mohou veřejní zadavatelé vypořádat? Prvním krokem je nedělat zbytečné chyby. „Například stavební zakázka vypsaná v říjnu, v užším řízení a ještě s elektronickým příjmem nabídek, to je zaručený odpuzovač konkurence. Spočítali jsme, že tyto tři chybné kroky dohromady způsobí skrze slabší soutěž navýšení ceny v průměru 20 %,“ shrnuje Jiří Skuhrovec, spoluautor projektu zIndex pro hodnocení veřejných zakázek. S jeho pomocí zle zhruba měřit, jak dobře města zadávají veřejné zakázky

Dále je nutné zakázky připravovat a dávat o nich firmám proaktivně vědět: „Máme notifikační systém, který firmy automaticky na nově vypsané zakázky upozorňuje,“ shrnuje vedoucí rozvoje a investic v Karlových Varech Daniel Riedl. Takový přístup nad rámec prostého uveřejnění v centrálním rejstříku nese ovoce. Karlovým Varům se v průměru hlásí o firmu více, než je běžné.

Významnou roli podle studie hraje i tzv. profil zadavatele, tedy nástroj pro uveřejňování zakázek. Studie ukazuje, že ve státním nástroji NEN se zejména o menší zakázky hlásí v průměru méně firem než v komerčním EZAKu, nebo e-zakázkách. Bezplatný státní systém tak nemusí být pro zadavatele vždy nejekonomičtější volbou.
Uvedenou studii si můžete bezplatně stáhnout na: https://medium.com/zindex/veřejné-zakázky-2018-suché-období-b68a3b1f798b. Součástí studie je také žebříček nejlepších měst (viz obrázek nahoře), sestavený podle dílčích ukazatelů zIndexu: Počet nabídek a Soutěžní řízení, jde tedy o města, jimž se hlásí nejvíce firem a která bez soutěže zadávají minimum zakázek.*

/zr/

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down