01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Náves ve Lhotce na Mělnicku získala přívětivější tvář

Zrevitalizovaná náves ve Lhotce je dokladem toho, že i malá obec s 250 obyvateli může - s využitím komplexního konzultačního servisu ze strany Místní akční skupiny - připravit zajímavý projekt a vypracovat úspěšnou žádost o dotaci.

Kokořínská brána - obnova návsi, tak zní oficiální název projektu, s nímž Lhotka loni dosáhla na dotaci 0,847 mil. Kč z Programu rozvoje venkova, osa IV LEADER, a mohla si tak při vlastním kofinancování částkou 0,094 mil. Kč pomoci k už tolik potřebné revitalizaci návsi. Dotace byla obci udělena v rámci roční alokace pro Místní akční skupinu (MAS) Vyhlídky, o. s., z Programu rozvoje venkova.

Starosta obce Ing. Petr Pánek podotýká, že stav návsi před její revitalizací skutečně nebyl dobrý. »Původní čekárna na autobusové zastávce už nutně potřebovala opravu a v protisměru dokonce ani žádná čekárna nestála. To znepříjemňovalo život lidem při cestování autobusovými linkami s nástupem a výstupem v obci. U zastávky také chyběl odpovídající chodník, což rovněž vadilo při nástupu a výstupu. Zeleň na návsi byla už letitá a ani vybavení a mobiliář neodpovídaly potřebám centrální části obce,« vysvětluje starosta.

VSADILI NA POMOC EXPERTŮ

Malá obec nechtěla při revitalizaci návsi improvizovat, a přizvala si k ní proto odborníky. Ing. arch. Miloslav Marek v roli projektanta obnovu středu obce komplexně navrhl a zpracoval, zatímco Ing. Tomáš Krč z pozice zahradního architekta se věnoval novému ozelenění celého prostoru.

Bylo však třeba i získat dostatek peněz na takovou revitalizaci, s níž by lidé ve Lhotce byli spokojeni. »Protože naše obec je členem Dobrovolného svazku obcí Kokořínska a jeho prostřednictvím se účastní činnosti MAS Vyhlídky, obrátili jsme se na toto sdružení se žádostí o zjištění dotačních možností,« vysvětluje starosta Lhotky. »A skutečně jsme od ní k tomu získali kvalitní komplexní konzultační servis.«

Podle místopředsedkyně MAS Vyhlídky Mgr. Galiny Čermákové a manažerky PhDr. Marcely Pánkové, Ph.D., sdružení poskytovalo obci konzultace a rady při zpracování projektu, všech jeho příloh i během přípravy žádosti o dotaci. Po registraci projektu se na úrovni MAS uskutečnila administrativní kontrola jeho správnosti a byl i bodově ohodnocen. Na základě tohoto hodnocení byl projekt vybrán a postoupen Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu (SZIF) k zaregistrování. SZIF nakonec také s obcí uzavřel dohodu o poskytnutí dotace v rámci Programu rozvoje venkova. Obec přitom musela zařídit veškeré doklady a požadované přílohy.

»U projektů typu úprav veřejných prostranství je třeba především myslet na vlastnické vztahy, aby vybrané místo opravdu bylo ve vlastnictví obce,« shodují se Mgr. Galina Čermáková a PhDr. Marcela Pánková, Ph.D. »Důležité však je i předem dobře promyslet možnosti následné údržby těchto prostor.«

MAS Vyhlídky je sdružení s územní působností v obcích Kokořínska, Liběchovky, Hořína, Dobřeně a města Mělník. Pro toto území zprostředkovává dotace zejména z Programu rozvoje venkova, ale také třeba z dotačních titulů Středočeského kraje či ministerstev zemědělství, pro místní rozvoj nebo průmyslu a obchodu. Nejčerst-vějším počinem MAS Vyhlídky je její podíl na obnově návsi ve Vojtěchově, která byla slavnostně předána do užívání v minulých dnech. Strategický plán rozvoje území na období 2007-2013 a kmenový dokument Strategie MAS Vyhlídky LEADER vedly k výběru šesti opatření, na něž MAS s využitím Programu rozvoje venkova poskytuje dotace. Jde o opatření Obnova a rozvoj vesnic, Občanské vybavení a služby, Diverzifikace nezemědělských činností, Podpora cestovního ruchu, Ochrana a rozvoj kulturního dědictví venkova a Přidávání hodnoty zemědělským a potravinářským produktům.

»TŘEŠNIČKOU NA DORTU« JE PITNÁ VODA Z OBNOVENÉ STUDNY

»Mně osobně se na zrevitalizované návsi nejvíce líbí zastávky a odpočivná místa. Z praktického hlediska je výhrou nový chodník s bezbariérovými nástupy. V neposlední řadě pak i nové ozelenění, které náves celkově zútulnilo,« říká Ing. Petr Pánek.

A nejen to: Obnově návsi rovněž prospěla rekonstrukce historické, dvě stě let staré pískovcové kopané studny, na niž Lhotka čerpala dotaci 0,336 mil. Kč ze středočeského Fondu rozvoje obcí a měst (FROM). Také v tomto případě MAS Vyhlídky poskytla obci konzultace. V hlubinách pod Lhotkou se skrývá velké podzemní jezero kvalitní pitné vody, a proto se chladné vody z veřejně přístupné studny mohou bez obav napít jak obyvatelé obce, tak turisté.

MAS však pomáhala i při zřízení obecního bezdrátového rozhlasu pro Lhotku a osadu Hleďsebe. Díky nové ústředně a 19 novým hlásičům se nejen zlepšilo pokrytí celého správního území obce a srozumitelnost hlášení, ale Lhotka se tak propojila i s celostátním varovným systémem.

Při úpravě veřejných prostranství se nesmí podcenit vlastnické vztahy. Důležité však je i předem dobře promyslet možnosti údržby těchto prostor.

Na návsi se mj. zrekonstruovala zděná čekárna a proti ní postavila nová dřevěná čekárna pro lidi cestující autobusy v protisměru (oba objekty jsou na snímku). Před dřevěnou čekárnou je vidět i obnovená historická studna s veřejně přístupnou pitnou vodou.

FOTO: MARTIN SVOBODA

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down