V roce 2009 se na přechodech pro chodce stalo 4826 dopravních nehod, z nichž 931 způsobili řidiči nedáním přednosti v jízdě. Zemřelo při tom 16 osob. Počet těchto nehod by bylo možné snížit i zavedením základních prvků, které zvyšují bezpečnost chodců.
Rozpočty měst a obcí však neumožňují jednorázovou úpravu všech problematických úseků na komunikacích. »Navíc obecní samosprávy sahají po nákladných stavebních úpravách, jako jsou například nadchody, podchody, nebo po stavebně zvýšených přechodech. Tím se ale vyřeší jen velmi malá část nedostatků,« zdůraznil Ladislav Cvrkal ze společnosti 3M, zabývající se dopravní bezpečností.
Jak dále uvedl, náhrada jednoho problematického přechodu nadchodem bývá mnohdy dražší než modernizace 20 stávajících přechodů na srovnatelnou úroveň bezpečnosti. »Kvůli chybějícím prostředkům je pak nutné nebezpečné přechody zrušit a situaci chodců ještě více zkomplikovat,« doplnil Ladislav Cvrkal.
Jen pro představu - vybudování bezpečnostního ostrůvku stojí okolo 100 tisíc Kč, běžné přisvětlení přechodu 150-200 tisíc korun, zatímco vybudování nadchodů a podchodu až desítky milionů korun.
Nejjednodušším řešením, jak zachovat například stávající »zebry« a zajistit vyšší bezpečnost, je vhodné osvětlení přechodu v kombinaci s kvalitním a předpisům odpovídajícím vodorovným a svislým dopravním značením. »Rovněž účinné a levnější je využití panelů, které informují řidiče o aktuální rychlosti jeho vozidla. Zvláště v situaci, kdy vysoká rychlost představuje druhou nejčastější příčinu dopravních nehod v ČR,« dodal Ladislav Cvrkal.
Přechod, na kterém bylo využito několik bezpečnostních prvků, otevřeli nedávno v Liberci, v ulici Broumovská (viz snímek), nedaleko základní a mateřské školy.
»Nejvíce ohroženou skupinou chodců jsou děti v blízkosti škol. Proto jsme se rozhodli ve spolupráci s firmou 3M modernizovat přechod, kde v roce 2006 došlo k dopravní nehodě se smrtelným zraněním,« uvedl David Novotný, vedoucí oddělení správy komunikací Magistrátu města Liberce.
Systém, který byl zvolen na tomto přechodu, zajišťuje bezpečnost chodců po 24 hodin. Tvoří ho tzv. radar s informací o aktuální rychlosti řidiče v obou směrech jízdy, příčný zpomalovací práh, hmatové úpravy pro nevidomé a slabozraké, doplnění a obnova vodorovného i svislého dopravního značení. Zároveň je přechod nasvětlen speciálním světlem.
Oprava a instalace bezpečnostních prvků vyšly na 330 tisíc Kč. Náklady zaplatila společnost 3M, město uhradilo noční osvětlení přechodu.
Základní bezpečnostní prvky představují dostupnou alternativu nákladným stavebním úpravám. Za zlomek jejich ceny mohou města a obce zajistit bezpečí většímu množství účastníků dopravního provozu a úspěšně tak působit proti vysokému počtu nehod na přechodech.
FOTO: DAGMAR HOFMANOVÁ