Nefunkční systémy ohrožují stavební řízení: SMO ČR jedná s ministrem

Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) potvrdil, že jeho předseda Svazu František Lukl se dnes (v úterý 27. srpna) setká s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem, aby společně projednali problémy, které obce a města zažívají kvůli nefunkční digitalizaci stavebního řízení. Toto důležité jednání následuje po včerejší tiskové konferenci v pražském Kongresovém centru, kde byly představeny jednotné požadavky nejen SMO ČR, ale i dalších významných zástupců státní správy, podnikatelského sektoru a stavebnictví.

Hlavní body, které předseda František Lukl přinese na jednání s ministrem Ivanem Bartošem, vycházejí ze závěrů včerejší schůzky představitelů Svazu měst a obcí ČR, Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů ČR, Hospodářské komory ČR a Svazu podnikatelů ve stavebnictví (o tomto včerejším jednání profesních svazů jsme informovali zde: https://moderniobec.cz/nefunkcni-digitalizace-stavebniho-rizeni-navrh-na-bezpecne-a-nejjistejsi-reseni-problemu-je-na-stole-jak-s-nim-zitra-svaz-mest-a-obci-pochodi-u-ministra-ivana-bartose/ – pozn. redakce). Podle aktérů včerejší schůzky splnění těchto požadavků je klíčové pro zodpovězení otázky, zda je vůbec možné stávající systém opravit a uvést do plně funkčního stavu.

Cílem digitalizace bylo urychlení a zjednodušení povolovacích i deklaratorních procesů v rámci činnosti stavebních úřadů a dalších dotčených úřadů státní správy. Na dnešním jednání bude předseda SMO ČR František Lukl požadovat, aby ministr Ivan Bartoš poskytl svazu – a zároveň transparentně zveřejnil na stránkách Ministerstva pro místní rozvoj – veškeré smlouvy a dodatky, včetně funkčních a technických specifikací, uzavřených s dodavateli informačních systémů digitálního stavebního řízení a územního plánování podle § 267 platného stavebního zákona:

a) portál stavebníka,
b) národní geoportál územního plánování,
c) evidence stavebních postupů,
d) evidence elektronických dokumentací,
e) informační systém identifikačního čísla stavby,
f) informační systém stavebního řízení.

SMO ČR také trvá na poskytnutí předávacích protokolů pro všechny informační systémy uvedené v § 267 zákona, které byly podepsány mezi MMR a dodavateli k 30. 6. 2024, resp. k 1. 7. 2024. Tyto protokoly by měly obsahovat seznam výhrad, vad a nedodělků, které MMR uplatnilo během předávacího řízení, včetně termínů pro jejich odstranění a výše sankcí uplatněných vůči dodavatelům.

Zároveň bude SMO ČR požadovat dokumentaci o tom, jak byly vady a nedostatky vůči dodavatelům systémů uplatněny, a to jak na jednáních s ministrem a dalšími zástupci MMR, tak prostřednictvím dopisů, helpdesku nebo callcentra. Neméně důležité je poskytnutí funkční a technické specifikace pro zadávací řízení, které MMR plánuje vypsat po 26. 9. 2024, kdy bude ukončen vztah se současným dodavatelem ISSŘ. SMO ČR očekává i harmonogram veřejné zakázky.

Předseda SMO František Lukl odůvodnil tyto požadavky zájmem nechat nezávisle posoudit, zda je možné systémy v následujících dnech a týdnech opravit tak, aby byly plně funkční, i když měly být funkční již k 1. 7. 2024. Pokud by se ukázalo, že specifikace systémů byla neúplná, chybná nebo nedomyšlená, nebude realistické očekávat, že se systémy podaří opravit a zajistit jejich propojení s ostatními informačními systémy veřejné správy.

Jednoduše řečeno,“ popsal situaci František Lukl, „když máte špatně vyprojektovaný dům a stavební firma staví podle chybného projektu bez podrobnější dokumentace, riskujete, že dům bude neobyvatelný nebo dokonce spadne. Je zjevné, že tento nedokončený dům už někdo převzal, a dokonce do něj nastěhoval nájemníky. Ti oprávněně brblají a mají strach v něm žít, protože každý den se na staveništi mění okna, vybourávají nové rozvody, zaslepují chybně vybourané dveře a místo tradičního schodiště jim je nabízen výtah na fasádě do neexistujícího posledního patra. A v tomto domě mají spolehlivě a bezpečně obsloužit návštěvy, stavebníky, sousedy a další osoby. SMO ČR nyní navrhuje, aby se stavební úředníci přestěhovali zpátky do svého původního domu a poskytovali své služby podle nového stavebního zákona. Starý dům (systém) je totiž plně funkční, zkolaudovaný a lze v něm bez obav žít a poskytovat služby stavebníkům.“*

/tz/

Ilustrační obrátek: web SMO ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down