01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Negativní usnesení

Zaznamenal jsem názory některých členů zastupitelstva obce, že když se hlasuje o návrhu usnesení a pro návrh nehlasuje nadpoloviční většina členů zastupitelstva, usnesení by se mělo automaticky překlopit do negativního znění, například zastupitelstvo hlasovalo o návrhu na prodej nemovitosti, pro...

Zaznamenal jsem názory některých členů zastupitelstva obce, že když se hlasuje o návrhu usnesení a pro návrh nehlasuje nadpoloviční většina členů zastupitelstva, usnesení by se mělo automaticky překlopit do negativního znění, například zastupitelstvo hlasovalo o návrhu na prodej nemovitosti, pro přijetí usnesení nehlasovala nadpoloviční většina členů zastupitelstva, do zápisu by se mělo uvést, že bylo přijato usnesení, kterým zastupitelstvo prodej neschválilo. Je to tak správné?

Usnesení lze charakterizovat jako projev vůle orgánů obce - zastupitelstva obce, rady obce a orgánů, které byly jimi zřízeny - výborů zastupitelstva obce a komisí rady obce.

Forma usnesení není zákonem o obcích stanovena. Orgán obce je schopen se usnášet, je-li přítomna nadpoloviční většina všech jeho členů. Usnesení je platné, pokud s ním souhlasila nadpoloviční většina všech jeho členů a účinné jeho přijetím, není-li v usnesení stanovena pozdější účinnost. Průběh hlasování lze upravit v jednacím řádu zastupitelstva obce či rady obce. Je možné například stanovit postupné hlasování o návrhu usnesení, které se skládá z více bodů, způsob hlasování o pozměňujících návrzích, návrh usnesení ve variantách apod. Hlasovat lze veřejně nebo tajně - záleží na tom, jak zastupitelstvo obce v konkrétním případě rozhodne.

Za přijaté usnesení nelze považovat usnesení, pro které nehlasovala nadpoloviční většina všech členů orgánu obce, například v případech tzv. pořádkových nebo orientačních hlasování týkajících se zejména organizačních záležitostí, kdy pro návrh hlasovala například nadpoloviční většina z nadpoloviční většiny přítomných členů. Pojem »pořádkových« nebo »orientačních« hlasování zákon o obcích nezná; výsledek hlasování nemůže být v tomto případě považován za hlasování, jehož důsledkem je přijetí usnesení.

Setkáváme se s tím, že o některém návrhu usnesení se vůbec nehlasuje, a přesto se v zápise z jednání orgánů obce uvede jako přijaté usnesení, například usnesení »bere na vědomí«, které znamená, že orgán obce měl příslušnou věc na pořadu jednání a obsahem se zabýval, ale ve věci nepřijal žádné další opatření nebo neuložil úkoly. Tento postup je nesprávný a v tomto případě se nejedná o přijaté usnesení.

K uvedenému dotazu lze tedy říci, že pokud se pro navržený návrh usnesení nevyslovila nadpoloviční většina všech členů zastupitelstva obce, tak usnesení v této věci nebylo přijato.

Aby bylo možno uvést, že zastupitelstvo obce přijalo opačné usnesení, musel by být takový návrh usnesení zastupitelstvu předložen a pro přijetí takového usnesení by musela hlasovat nadpoloviční většina všech jeho členů.

Usnesení je výsledkem jednání orgánu obce, a pokud je takto uvedeno, musí se o něm v souladu se zákonem o obcích hlasovat, bez ohledu na jeho obsah. Usnesení, o kterém orgán obce nehlasuje, není usnesením podle zákona o obcích.

Poznámka: S přijatými usneseními pracují orgány obce a ti, kterým jsou usnesení určena. Přijatá usnesení se uvádějí ve smlouvách a jiných listinách, které se opatřují doložkou podle § 41 zákona o obcích. Změnit, případně zrušit (revokovat) usnesení může v zásadě pouze ten orgán obce, který usnesení přijal, a to opět jen usnesením - pokud se nejedná o pozastavený výkon usnesení rady obce podle § 84 odst. 5 zákona o obcích, kde je ke zrušení usnesení rady obce příslušné zastupitelstvo obce.

 

JuDr. Miroslav Býma, Ph.D.

právník

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down