01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejčastější chyby ve smlouvě o dílo

Smlouva o dílo je samostatně upravena jak v občanském, tak v obchodním zákoníku. Úprava v obou zákonících je v převážné míře dispozitivní, což znamená, že smluvní strany si mohou podmínky svého vzájemného vztahu ve smlouvě upravit odlišně od zákona. Ustanovení zákona se pak použijí pouze v případě, že úprava některých záležitostí ve smlouvě chybí.

Smluvní svoboda je na jedné straně velkou výhodou, protože dává účastníkům smlouvy možnost dohodnout se na svých vzájemných právech a povinnostech podle jejich skutečných záměrů a potřeb, na druhou stranu ale tato volnost klade větší nároky na obsahovou kvalitu smlouvy.

Zaměříme s tedy na některé nejčastější chyby ve smlouvách o dílo, které v konečném důsledku mohou dokonce vést až k neplatnosti takové smlouvy.

PŘEDMĚT A ROZSAH DÍLA

V každé smlouvě o dílo musí být dostatečně specifikováno dílo, které se bude na základě takové smlouvy realizovat. Ačkoliv se to zdá být samozřejmé a banální, právě nedostatečná specifikace předmětu a rozsahu díla je jedním z nejčastějších důvodů, pro které bývá soudy vyslovována neplatnost smlouvy o dílo.

Při specifikaci díla totiž nestačí, že předmět a rozsah díla je zřejmý smluvním stranám. Dílo musí být dostatečně specifikováno objektivně, tj. tak, aby kterákoliv třetí osoba, která není stranou smlouvy, byla z ujednání smluvních stran schopna bez pochybností určit, co přesně má být zhotovitelem provedeno. Proto u většiny smluv o dílo, zejména u těch, které se týkají stavební činnosti, nestačí, pokud je předmět a rozsah díla ve smlouvě určen pouze obecně. Dost často je k dostatečné specifikaci potřeba přiložit například podrobnou nabídku zhotovitele, ze které je zřejmý rozsah prací a kvalita jednotlivých prvků, jež mají být v rámci díla zhotovitelem provedeny a dodány apod.

Dostatečné určení předmětu a rozsahu díla je důležité i z jiného důvodu než pouze pro zajištění platnosti smlouvy: Jestliže není ze smlouvy jednoznačné, co všechno má zhotovitel v rámci sjednané ceny provést, hrozí nebezpečí, že v budoucnu nebude evidentní, jaké práce a výkony se zhotovitel zavázal pro objednatele za dohodnutou cenu vykonat a jaké práce a výkony naopak nebyly smlouvou sjednány.

Tyto nejasnosti vedou ke sporům mezi objednatelem a zhotovitelem, které bohužel mnohdy mají soudní dohru.

CENA ZA DÍLO

S uvedeným souvisí rovněž problém určení ceny za dílo. Jak občanský, tak obchodní zákoník sice připouští, že cena ve smlouvě o dílo nemusí být přímo určena; v takovém případě se hradí cena obvyklá, popřípadě přiměřená.

Tento postup se v praxi v žádném případě nedá doporučit. Z hlediska objednatele díla je podstatné, aby cena, ať už je určena jakýmkoliv způsobem, byla cenou konečnou, ve které budou zahrnuty veškeré činnosti a výkony, které bude muset zhotovitel vykonat, aby dílo bylo řádně a včas dokončeno. Je potřeba trvat na tom, že se zhotovitel, jakožto odborník, musí podrobně seznámit se zadáním objednatele a kvalifikovaně odhadnout, jaký bude rozsah jeho činností nezbytných k dokončení díla, vyjasnit si před stanovením ceny veškeré pochybnosti může ohledně rozsahu zakázky a následně nést riziko spojené s případnou nepřesností odhadu ceny.

V praxi se pak může stát, že se při realizaci díla vyskytnou některé okolnosti, které budou mít objektivní vliv na cenu a které zhotovitel ani při vynaložení odborné péče nemohl při stanovení ceny za dílo předvídat. Tyto situace by však měly být výjimečné a optimálně by objednatel neměl platit více, než kolik je uvedeno ve smlouvě o dílo. Je tedy potřeba vyvarovat se ve smlouvě o dílo jakýchkoliv, bohužel stále často se vyskytujících ustanovení, která zhotoviteli umožní jednostranně zvýšit finální cenu za dílo s poukazem na větší rozsah prací, než který se původně předpokládal.

PRÁCE NAD RÁMEC DÍLA

Nedostatečná pozornost se často při uskutečňování díla věnuje vícepracím, tj. pracím, které si objednatel v průběhu provádění díla od zhotovitele vyžádal nad rámec díla, které bylo smlouvou o dílo původně sjednáno a za které tedy objednatel musí zhotoviteli uhradit zvláštní odměnu.

Objednatel by měl být zhotovitelem vždy předem informován, že určitá objednávka již není zahrnuta v původním sjednaném rozsahu díla a zhotovitel by neměl být oprávněn začít s realizací víceprací předtím, než je objednatel výslovně (pokud možno písemně) objedná a odsouhlasí jejich cenu. Ačkoliv se takový formální postup ve smlouvách o dílo obvykle předpokládá, v praxi se nedodržuje. Objednatel se tedy často dovídá o existenci víceprací včetně jejich ceny až posléze, když zhotovitel požaduje jejich uhrazení. Pro tyto případy je vhodné ve smlouvě o dílo ujednat, že jiné než písemně objednané vícepráce objednatel zhotoviteli neuhradí, aby byl zhotovitel motivován nechat si odsouhlasit vícepráce vždy předem.

Smluvní podmínka předchozího schvalování víceprací předem může být v jistém ohledu nevýhodná pro zhotovitele. V praxi se totiž běžně stává, že strany si sice ve smlouvě o dílo sjednají nutnost objednávání víceprací pouze prostřednictvím písemného dodatku, ale na toto ustanovení se při realizaci díla zapomene a zhotovitel vícepráce provede pouze na základě ústní či písemné, více či méně formalizované objednávky objednatele (často je například činěna objednávka pouze zápisem ve stavebním deníku). Tyto situace objednatel někdy zneužívá k tomu, aby odmítl uhrazení víceprací s poukazem na nedostatečnou právní formu jejich sjednání. Pokud je ve smlouvě o dílo sjednána podmínka písemného dodatku pro účinné objednání víceprací, je potřeba, aby zhotovitel na dodržení této formy trval a nezačal s realizací těchto víceprací dříve, než se takový dodatek uzavře.

Výše byly popsány pouze některé z chyb, které se ve smlouvách o dílo objevují a mohou mít vliv buď na celou platnost smlouvy nebo na konečnou výši ceny za dílo proti té uvedené ve smlouvě.

Dále je důležité vyvarovat se ve smlouvě o dílo i dalších pochybení (například povinnost hradit cenu díla bez jakékoliv vazby na realizovanou část díla, nedostatečná délka či rozsah záruky, nedostatečné zajištění včasného dokončení díla, například prostřednictvím smluvních pokut apod.).

LENKA MICHÁLKOVÁ
advokátka a spolupracovnice společnosti ANTEE s. r. o.

V každé smlouvě o dílo musí být dostatečně specifikováno dílo, které bude na základě takové smlouvy realizováno.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Bohužel ve smlouvě o dílo, je napsaná i sankce ve výši 10 tisíc eur a zákaz další činnosti pro danou firmu, která zakázku zadala. Smlouva je podepsána se slovenskou firmou, která najímá živnostníky a posílá je pracovat do Německa.
    Děkuji za odpověď.
    Hezký den Krygelová

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down