REGIONTOUR 2000 Kroje z jižní Moravy, cimbálovka i dudácká kapela, pivo z regionálních pivovarů "na každém rohu" - mezinárodní výstava turistických možností Regiontour 2000 útočila na všechny smysly návštěvníků. Stánky stylizovaly svéráz měst i regionů, které se ve dnech 13.-16. ledna již podeváté...
REGIONTOUR 2000
Kroje z jižní Moravy, cimbálovka i dudácká kapela, pivo z regionálních pivovarů "na každém rohu" - mezinárodní výstava turistických možností Regiontour 2000 útočila na všechny smysly návštěvníků. Stánky stylizovaly svéráz měst i regionů, které se ve dnech 13.-16. ledna již podeváté představily na brněnském výstavišti.
Letošní Regiontour se konal spolu s veletrhem GO opět pod záštitou Rady Evropy. Počet vystavovatelů na obou akcích přesáhl 900, čistá výstavní plocha pak měla více než 9500 m2. Vstupenku podle předběžných odhadů zaplatilo 25 tisíc návštěvníků. Stejně jako v minulém roce i tentokrát se na výstavě prezentovala řada zahraničních měst a regionů, mezi jinými Slovensko, Německo, Polsko a Rakousko. Zahraničních zájemců o prezentaci v Brně přibývá - jejich podíl na celkovém počtu je již víc než 20 %.
NECHAT DOJÍŽDĚT TURISTY
Řada vystavovatelů počítá v konceptech rozvoje svého regionu s moderní agroturistikou a cykloturistikou. Agroturistice se věnoval i seminář z doprovodného programu veletrhu. Dovolená na venkově je trendem posledních let. Většinou jde o individuální zájemce, případně malé skupinky převážně ze západní Evropy. Turistika šetrná k přírodě umožňuje venkovu, sužovanému špatnou dopravní obslužností a nezaměstanaností, nalézt zdroj obživy přímo v místě. Zájemcům o agroturistiku je k dnes dispozici obsáhlý katalog s nabídkou ubytování a služeb hostitelů.
Speciálním marketingovým produktem prezentovaným i na Regiontouru a nabízeným zájemcům od letošní sezony, jsou "Stezky dědictví". Jedná se o součást Program obnovy venkova prostřednictvím šetrné venkovské turistiky. Projekt je financován z prostředků Phare. "Stezky dědictví" tak vytvářejí protiváhu k masové turistice. Podrobné informace lze najít na adrese www.eceat.cz
KATASTR NENÍ DŮLEŽITÝ
Nutnost sdružit finanční prostředky i fakt, že návštěvník vnímá určitý region jako celek, vedla na Regiontouru k tomu, že okresy, města a obce vystavovaly převážně společně.
Jeseníky představil společný stánek několika subjektů z okresů Bruntál, Šumperk a Jeseník.
"I v minulých letech jsme vystavovali společně. Vyplývá to z toho, že návštěvníky nezajímá, v jakém okresu takterá obec leží. Jeseníky jako celek mají větší šanci poskytnout daleko komplexnější nabídku. Navíc k sobě "přichylujeme" Opavsko, které nám skýtá to, co v takové míře nemůžeme nabídnout - a sice kulturní a společenské zázemí," říká vedoucí referátu regionálního rozvoje Okresního úřadu Jeseník Ing. Dana Jedličková.
V regionu nezapomínají ani na prezentaci na veletrzích v Polsku a přeshraniční spolupráci v cestovním ruchu, která by mohla přinést finanční podporu z Phare.
Řada sdružení obcí a měst byla založena z jiných důvodů než kvůli cestovním ruchu - například kvůli ekologii nebo společným problémům se skládkováním. Teprve pak přibyly aktivity spojené s cestovním ruchem.
Například "Sdružení měst a obcí Orlice", působící na území okresů Rychnov n. Kněžnou a Ústí n. Orlicí, vzniklo z důvodů péče o životní prostředí. Záběr činnosti se později rozšířil o oblast zaměstnanosti a konečně cestovního ruchu. "Velký význam přikládáme internetové prezentaci, na kterou jsme získali grant České centrály cestovního ruchu," komentuje jednu z aktivit "Orlice" tajemník Městského úřadu Žamberk RNDr. Antonín Fiala a dodává: "Obce mají velké problémy s nezaměstnaností a dopravní obslužností, jedním z řešení je dostat práci k nim."
Na marketingu cestovního ruchu spolupracuje "Orlice" s Univerzitou Pardubice. Jako jednu z perspektivních cest vidí Orličtí specializované produkty - například nabídky pro starší turisty nebo rodiny s dětmi.
Společně se představila i města z okresu Náchod. Ing. Vlastimil Hurdálek z referátu regionálního rozvoje Okresního úřadu Náchod krátce představil koncept cykloturistiky: "Účastníme se celostátního projektu cyklotrasy "Labská stezka", máme zpracovaný koncept cyklotras, z nichž jedna vede až do Polska."
Benátky nad Jizerou využily stánek soukromé firmy, a mohly se tak v atraktivní expozici prezentovat samostatně. "Benátky jsou vlastně malým centrem Dolního Pojizeří. Naším cílem je vytvoření stezky - ať už pro pěší nebo cykloturisty - která povede z Prahy nebo jen od soutoku Jizery s Labem až do Českého ráje. Mylím si, že Dolní Pojizeří s opraveným benáteckým zámkem i řadou hradů má co nabídnout. Zajímavá může být i odbočka turistické trasy přes bývalý vojenský újezd u Milovic a odtud zpátky do Prahy," říká ke koncepci cestovního ruchu starosta města Jaroslav Král.
JINÁ OSTRAVA
Představa Ostravska z minulých let jako nezajímavého a pro cestovní ruch nevyužitelného regionu bere zasvé. Město se na výstavě představilo již poosmé, a to jedním z největších, samostatných stánků. Ten letošní evokoval ve své horní části osvětlenou městskou pasáž a mj. představil Hornické muzeum, které se stalo jedním z nejatraktivnějších cílů návštěvníků.
K rozvoji cestovního ruchu dodává vedoucí odboru vnějších vztahů Magistrátu města Ostravy PhDr. Zdeněk Sladovník: "Pro odborné partnery máme připravenou brožuru, od které si hodně slibujeme. Nabízí tematické pobyty v Ostravě a okolí, uspořádané tak, aby se daly kombinovat například s horskými oblastmi Beskyd nebo Jeseníků, s Olomoucí či jinou oblastí nepříliš vzdálenou od Ostravy. Chceme tak vytvořit kombinovaný týdenní až desetidenní celek pro návštěvníky. Ostrava by tak konečně mohla najít důstojné místo v katalozích cestovních kanceláří."
Cestovní ruch v ČR se v roce 1998 podílel na exportu zhruba 14 %, zhruba 10 % na celkové zaměstnanosti i tvorbě HDP. Jeho význam v ekonomice podle odborníků dále poroste. Přestože se hlavní turistický magnet ČR - Praha - podílí na počtu zahraničních turistů zhruba třetinou, vývoj poslední doby vykazuje větší rozložení do regionů. Lze si jen přát, aby se aktivity měst a regionů, představené na Regiontouru, co nejvíce projevily na počtu zahraničních a domácích návštěvníků.
VÁCLAV DRAŠNAR
FOTO AUTOR