01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

NEJLÉPE SE STARÁ VLASTNÍK

Městská část Praha 5 spravuje rozsáhlý bytový fond, zčásti ve staré zástavbě, zčásti v nově budovaných sídlištních komplexech. Na opravy a údržbu tohoto bytového fondu vydává každoročně značné prostředky. Jak uvedl zástupce starosty Milan Jančík, dosahuje tato částka od roku 1998 téměř 150 mil. Kč...

Městská část Praha 5 spravuje rozsáhlý bytový fond, zčásti ve staré zástavbě, zčásti v nově budovaných sídlištních komplexech. Na opravy a údržbu tohoto bytového fondu vydává každoročně značné prostředky.

Jak uvedl zástupce starosty Milan Jančík, dosahuje tato částka od roku 1998 téměř 150 mil. Kč ročně. Dalších asi 120 mil. Kč připadá na na velké rekonstrukce obytných domů. Například jen rekonstrukce domu v Nádražní ulici č. 42 bude stát bezmála 40 mil. Kč, přičemž vznikne 26 nových bytů, které budou nabídnuty k užívání již letos.

"Kromě toho investujeme i do školských zařízení zhruba 30 mil. Kč ročně. Většina prostředků, které jsou získány z výnosu hospodářské činnosti, to znamená především z nájemného, městská část vrací zpět do bytového fondu. Uvědomujeme si přitom, že náš bytový fond je z minulosti značně zanedbaný, že tedy těch prostředků není nikdy dost," přiznává zástupce starosty Milan Jančík.

Opravy a údržbu bytového fondu je na Praze 5 svěřována správním firmám. A protože ne ve všem byla s jejich činností spokojena, v jejich působení zjišťovala dokonce závažné nedostatky, situace si vynutila zřízení nových útvarů na Obvodním úřadu Prahy 5.

Doplňuje se investiční odbor, vzniklo nové oddělení kontroly výkonu smluvní správy nemovitostí, zaměřené na činnost správních firem po stránce věcné i formální. Tedy zda jsou akce správních firem po všech stránkách realizovány v souladu s obsahem smluv a zadání městské části a zda nejsou porušovány právní, účetní, organizační či jiné předpisy.

"Především pečlivě sledujeme, jestli nedochází k úniku prostředků, a tím k nezákonným ztrátám, a v důsledku toho i k dalšímu zanedbávání bytového fondu," zdůraznil Milan Jančík. Zároveň k tomu dodal: "Uvědomujeme si, že bychom potřebovali zhruba dvě miliardy korun, abychom mohli v relativně krátké době vybudovat kvetoucí Smíchov."

ÚČINNÉ ŘEŠENÍ

Městská část chystá rozsáhlou privatizaci bytového fondu - z osmi set objektů, které obec vlastní, hodlá plnou polovinu nabídnout oprávněným nájemcům bytů a nebytových prostor. Tím se sníží zátěž rozpočtu obce a na objekty, které si obec ponechá, může připadnout více prostředků, a tedy i péče. "Kvetoucí Smíchov si představuji právě ve spolupráci se soukromými vlastníky," říká místostarosta Jančík, "protože o svěřený majetek se nejlépe stará jeho vlastník, nikoliv stát, nikoliv obec."

CO S PANELÁKY?

Praha 5 nepatří mezi nejvíce postižené v rámci Prahy, starosti o údržbu panelových sídlišť mezi palčivé problémy zastupitelstva zrovna nepatří, protože v obvodu velká sídliště, zejména z prvních etap jejich výstavby, nevznikala.

Velké sídliště na Barrandově bylo budováno až v posledních letech tohoto stylu výstavby bytů a z technologického hlediska patří mezi ta lepší. "Mnoho objektů tohoto územního celku je dokonce mladších než dvanáct let, ty privatizovat nebudeme, ale je zde také hodně objektů starších, které nabídneme k privatizaci," řekl zástupce starosty Prahy 5. Ve srovnání s jinými lokalitami této městské části tedy panelová sídliště výrazný podíl rozpočtu na opravy a údržbu nečerpají a mají spíše preventivní charakter.

Přesto však na opravy a údržbu panelových domů prostřednictvím správní firmy Centra poskytuje Městská část Praha 5 ročně několik miliónů Kč. "Máme i menší panelovou zástavbu v Motole, starší, a tedy i v horším technickém stavu," přiznává Milan Jančík, "ale prostředky jsou omezené a objekty v centrální části Smíchova nám v současné době působí více starostí."

V motolské panelové zástavbě však nutnou údržbu nezanedbávají a poskytují alespoň základní prostředky na modernizaci, například na rekonstrukci kotelen, a to i přesto, že tyto objekty jsou určeny k privatizaci. "Uvědomujeme si, že prostředků je opravdu jen omezeně. Proto stanovíme priority a snažíme se hospodařit co nejúčelněji," zdůraznil zástupce starosty Prahy 5.

JAK NEJLÉPE?

"Zvažujeme několik možností," podotkl Milan Jančík v souvislosti s představami zastupitelstva, jak řešit novou bytovou výstavbu, "například bychom se mohli spojit se soukromými subjekty. My poskytneme pozemek a soukromé subjekty budou stavět, dokonce s dotací od Ministerstva pro místní rozvoj. Celou záležitostí se v současné době intenzivně zabýváme. Počítáme i s malometrážními byty.

Všechno ovšem bude záležet na zájmu občanů o privatizaci, která by měla do obecní pokladny přinést asi 800 mil. Kč, z nichž část by byla použita na údržbu bytového fondu, část na novou bytovou výstavbu a část na finanční operace," vysvětlil Milan Jančík.

MARTA STLOUKALOVÁ

FOTO AUTORKA

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down