Vyhlášení výsledků 12. ročníku soutěže Žít krajinou, kterou pořádá Státní pozemkový úřad (SPÚ) ve spolupráci se Stálou komisí Senátu pro rozvoj venkova a Českomoravskou komorou pro pozemkové úpravy se uskutečnilo v prostorách Senátu Parlamentu ČR. Cílem soutěže je ocenit nejúspěšnější realizace pozemkových úprav, které jsou komplexním a účinným nástrojem, jak vrátit krajině její schopnost vyrovnávat se s klimatickými změnami i vlivy zemědělské činnosti. Mají pozitivní přínos pro kvalitu životního prostředí a zvyšují i celkovou kvalitu života na venkově.
Soutěž Žít krajinou oceňuje nejlepší navržené a vybudované realizace prvků plánů společných zařízení v krajině, jejich autory, organizátory a všechny další, kteří se o realizace zasloužili. Ve 12. ročníku soutěže Žít krajinou se komisím představilo 41 projektů, z toho 21 projektů v kategorii Zelená a dopravní infrastruktura a 19 projektů v kategorii Tvorba a ochrana krajiny. Současně byla udělena Cena Státního pozemkového úřadu a Cena veřejnosti, která je udělována projektu s nejvyšším počtem hlasů získaných ze strany veřejnosti prostřednictvím internetového hlasování.
Společná zařízení, jako jsou mokřady, tůně, ochranné nádrže, meze nebo výsadby, jsou prevencí povodní i sucha. Jejich význam postupně roste v důsledku negativních dopadů klimatických změn. SPÚ má aktuálně ukončeno více než 2400 komplexních a 2900 jednoduchých pozemkových úprav na celkové rozloze téměř 1,5 milionu ha, což je více než 33 % výměry zemědělského půdního fondu. Úspěšně bylo dokončeno přibližně 98 % všech zahájených řízení.
„Vzhledem k tomu, že jsou "v pohybu" statisíce účastníků řízení, jedná se o výborný výsledek. Rozpracováno máme nyní 1060 komplexních pozemkových úprav na výměře odpovídající 13 % zemědělské půdy. Pokud budu mluvit o investicích do krajiny, tak od vzniku SPÚ v roce 2013 jsme za více než 2,5 miliardy zpracovali návrhy pozemkových úprav a zrealizovali opatření za 7,5 miliardy Kč. Za těmito čísly stojí poctivá a profesionální práce jak úředníků, projektantů pozemkových úprav a staveb, tak i dodavatelů, a patří jim za to opravdu velké poděkování,“ ocenil spolupráci ústřední ředitel Státního pozemkového úřadu Martin Vrba.
Státní pozemkový úřad ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství a Českou zemědělskou univerzitou představil na počátku letošního roku nové principy pozemkových úprav v podmínkách adaptace krajiny na klimatickou změnu. „Jedná se zejména o návrhy a dimenzování opatření na budoucí klimatické podmínky, zaměření se na akumulaci vody v krajině, návrhy a realizace závlah a zdrojů závlahové vody, řešení pozemkových úprav v několika na sebe navazujících katastrech najednou, vytváření systému polyfunkčních prvků, využívajících synergii při ochraně krajiny před suchem, povodněmi a erozí a v neposlední řadě prioritní řešení katastrů z oblastí postižených suchem,“ uvedl Martin Vrba k dalšímu směřování Státního pozemkového úřadu.
Důležitost pozemkových úprav zdůraznili ve svých projevech i přítomní senátoři, předseda stálé komise Senátu pro rozvoj venkova Miroslav Nenutil i místopředseda stálé komise Senátu pro rozvoj venkova Petr Šilar. Jejich pozitivní vliv na krajinu vyzdvihl i Pavel Sekáč, náměstek ministra zemědělství. Všichni přítomní senátoři se zapojili do předávání ocenění i Pamětních listů stálé komise Senátu pro rozvoj venkova.
Cenu Státního pozemkového úřadu předala s jeho ústředním ředitelem Martinem Vrbou i poslankyně a předsedkyně Spolku pro rozvoj venkova Veronika Vrecionová.*
Vítězové 12. ročníku soutěže Žít krajinou
Kategorie Zelená a dopravní infrastruktura: Polní cesty HPC 1 v k. ú. Blížejov
Kategorie Tvorba a ochrana krajiny: Vodní nádrž N4 v k. ú. Bílov
Cena Státního pozemkového úřadu: Biocentrum Na Bělkách v k. ú. Výrava a Libníkovice
Cena veřejnosti: Společná zařízení v katastrálním území Pančava
/zr/
Na snímku: Vítězný projekt v kategorii Zelená a dopravní infrastruktura – Polní cesty HPC 1 v k. ú. Blížejov
Foto: archiv soutěže