Změna podmínek pro čerpání dotací z programu Zelená úsporám se ukázala jako krok správným směrem a znamenala okamžitý a prudký nárůst počtu zájemců. Rovněž Operační program Životní prostředí (OPŽP) pokračuje úspěšně. Příjem žádostí o dotace na využití obnovitelných zdrojů energie a na zateplování...
Změna podmínek pro čerpání dotací z programu Zelená úsporám se ukázala jako krok správným směrem a znamenala okamžitý a prudký nárůst počtu zájemců. Rovněž Operační program Životní prostředí (OPŽP) pokračuje úspěšně.
Příjem žádostí o dotace na využití obnovitelných zdrojů energie a na zateplování budov v rámci programu Zelená úsporám začal 22. 4. 2009. Změna podmínek, která znamená jejich změkčení, a dále rozšíření programu na panelové domy, nabyla účinnosti k 17. 8. Od té doby narůstá počet žádostí o dotace doslova po stovkách týdně.
Ke konci listopadu 2009 evidoval Státní fond životního prostředí zhruba 1830 žádostí o poskytnutí dotace; dnes je toto číslo nepochybně několikanásobně vyšší. Například jen během jednoho listopadového týdne přijal fond přes 300 žádostí. V závěru loňského roku rovněž existovalo šest pilotních projektů na zateplení panelových domů a další stovky se připravovaly.
Celkově je zatím největší zájem o podporu vytápění obnovitelnými zdroji energie. Solární panely pro ohřev a přitápění v domácnostech ovšem vedou jen početně; z hlediska finančního objemu si drží prvenství zateplování domů.
Strukturu žadatelů je rovněž nutné rozlišit početně a objemově: početně vedou bytová družstva, z hlediska objemu finančních prostředků jednotlivci.
Finanční prostředky ve výši zhruba 15 miliard korun na financování programu Zelená úsporám získala ČR prodejem tzv. emisních kreditů Kjótského protokolu Japonsku, Španělsku a Rakousku.
Zájem o čerpání dotací z OPŽP rovněž trvale roste. Za uplynulé dva roky bylo dokončeno 2634 projektů v celkové hodnotě 18,3 mld. Kč. K rozdělení zbývá 67 % alokované částky.
Absolutně nejvyšší část podpory plynula do projektů na zlepšení kvality pitné vody. Nejvíc schválených projektů však bylo v oblasti úspor energie a využití odpadního tepla. Přesto zde stále ještě zůstává nevyčerpaných 55 % z celkové alokace. Třetí nejvýznamnější oblastí podpory jsou finance plynoucí na lepší nakládání s odpady.
Podle Ministerstva životního prostředí existuje obrovský převis poptávky po dotacích na zateplení veřejných budov - škol, nemocnic, kulturních zařízení atd. Ministerstvo proto nevylučuje, že v budoucnu by se mohlo uvažovat o další změně podmínek programu Zelená úsporám tak, aby bylo možné využít tyto finanční prostředky i na zateplování těchto budov. Oba programy považuje za mimořádné stimuly pro českou ekonomiku. Jsou to investice do zelené ekonomiky, zaměstnanosti, úspor energií a lepšího životního prostředí. Jen program Zelená úsporám by mohl podle propočtů z konce roku 2009 přinést zhruba 600 firmám nové zakázky v hodnotě 245 milionů korun.