Banky, které se zabývají financováním měst a obcí, zhodnotily tento segment. Rovněž nastínily, jaká je jejich prognóza na letošní rok a co nabídnou municipalitám jako novinku.
Česká spořitelna (ČS) je s podílem asi 54 procent všech úvěrů poskytnutých městům a obcím vedoucí financující bankou v této oblasti. Rovněž spravuje státní dotační programy. Michal Pluta, specialista klientských služeb z odboru projekty a produkty veřejných financí České spořitelny, uvedl, že vedle dlouhodobých investičních úvěrů, které loni mezi produkty poskytnutými municipalitám převažovaly, jsou žádané především krátkodobé a střednědobé investiční úvěry, hypoteční úvěry, odkupy pohledávek a směnek. Dále zajištění platebních terminálů, financování rozvoje regionální dopravní sítě (Program Silnice), regenerace panelových sídlišť (Program Panel), programů dotovaných EU a ČR (EU Program Region) a další. Strategie spořitelny v roce 2006 se neomezuje na určité typy projektů nebo jejich rozsah, určující je uspokojení potřeb klientů.
Jeden z útvarů ČS se specializuje na financování projektů partnerství veřejného a soukromého sektoru (PPP). Rozsah projektů není prakticky omezen. ČS je schopna financovat méně rozsáhlé i velké projekty v řádu mnoha miliard korun.
Vedle těchto bankovních služeb mohou nabídnout své služby municipalitám i dceřiné společnosti ČS, například jde o poradenské služby nebo obchodování s cennými papíry. Veřejný sektor patří podle České spořitelny k těm nejnáročnějším, proto mu nabízí nadstandardní služby.
INDIVIDUÁLNÍ PŘÍSTUP
"V roce 2005 jsme uskutečnili celou řadu nových obchodů s obcemi, městy i krajskými úřady na financování jejich provozních a investičních potřeb," řekl Aleš Pospíšil, ředitel bankovnictví pro malé a střední podniky ČSOB. Celkový počet posk ytnutých úvěrů těmto klientům stoupl meziročně o více než 22 % a objem čerpaných úvěrových limitů dokonce o 46 %. Pozitivním trendem je snaha municipalit získat pro rozvojové projekty podporu z evropských fondů.
Převládá zájem o účelové úvěry s dlouhodobou splatností, četné jsou také požadavky na předfinancování dotací a spolufinancování projektů podporovaných ze zdrojů EU. Z ostatních služeb municipality upřednostňují zejména vedení účtů, platební styk a efektivní zhodnocení volných finančních prostředků, profesionální správu finančních aktiv. Zajímají se rovněž o pojišťovací produkty, zejména pro pojištění majetku.
V roce 2006 zasáhnou do dění komunální volby, proto může podle ČSOB dojít v některých obcích a městech k přehodnocení jejich priorit. I přesto se očekává, že poptávka po penězích na financování investičních projektů bude pokračovat.
V letošním roce se banka soustředí především na další úpravu produktů pro municipality, na zdůraznění individuálního přístupu a obsluhy prostřednictvím specialistů na komunální sektor, tvorbu produktů pro příspěvkové organizace a na úpravu procesu předfinancování projektů podporovaných z fondů EU, u nichž jsou příjemci dotací i nevládní neziskové organizace.
FINANCOVÁNÍ INVESTIC
Komerční banka je i přes velkou konkurenci v municipálních tendrech stabilně úspěšná ve veřejných zakázkách municipalit. Zvítězila ve více než polovině výběrových řízení na financování a poskytování služeb samosprávám, kterých se zúčastnila, a dlouhodobě drží penetraci na municipálním trhu na úrovni 70 %. V květnu 2005 se bance podařilo uzavřít dlouhodobé partnerství se Svazem měst a obcí ČR.
Podle sdělení Romany Kubálkové z tiskového oddělení byl loni největší zájem o Program Ponte (spolufinancování projektů s podporou EU), balíček Municipality (správa financí a platební operace) a běžný účet pro Fond rozvoje bydlení.
Letos rok banka očekává další investice do rozvoje a infrastruktury obcí, měst a krajů. Bude pokračovat zájem o předfinancování a spolufinancování projektů za podpory EU v rámci Programu Ponte. Připravuje se další zkvalitnění produktové nabídky a nové možnosti financování. Veřejný sektor čekají významné investice v oblasti životního prostředí a vodního hospodářství a jiné. Několikanásobně větší bude alokace podpory EU v letech 2007 až 2013. Banka je připravena podpořit tyto projekty předfinancováním a spolufinancováním.
FINANCOVÁNÍ NOVÉ BYTOVÉ VÝSTAVBY
Objem financování měst a obcí loni v Raiffeisenbank vzrostl. Největší zájem banka zaznamenala o hypoteční a investiční úvěry na bytovou výstavbu a vybudování infrastruktury. Podle Tomáše Kofroně z PR Teamu k žádaným typům nepřímého financování patří i financování družstevní bytové výstavby - bytových družstev s podílem obce. Banka letos očekává zvýšený zájem obcí o bytovou výstavbu; zčásti to ovlivní i plánované omezení výjimky na DPH pro stavební práce. Připravuje nový produkt, který nebude určen přímo obcím, nicméně se s obcemi při tomto typu financování počítá jako s iniciátorem a víceméně i koordinátorem jednotlivých investičních akcí. Půjde o nabídku zvýhodněného financování nové bytové výstavby.
KONTO PRO MUNICIPALITY
Podle sdělení Petra Merty, vedoucího veřejného sektoru, udržovala Volksbank v roce 2005 stabilní úvěrovou angažovanost v municipálním sektoru. Převládalo financování ve spojení s čerpáním dotací ze strukturálních fondů EU - překlenovací úvěry i dlouhodobé investiční úvěry, nejen ze strany obcí, ale i neziskových organizací. Obdobný vývoj, tzn. mírný růst zadluženosti sektoru vlivem potřeby doplňkových finančních zdrojů ke grantům z EU se předpokládá i pro rok 2006.
V loňském roce banka zavedla pro obce a města nový balíček produktů Konto pro municipality, jehož úspěšnost bude letos sledovat a vyhodnocovat.