01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejvyšší ocenění

Nejvyšší ocenění VESNICE ROKU V soutěži Vesnice roku 2000 zvítězila obec Sloup v okrese Blansko, půvabná obec s necelým tisícem obyvatel, ležící v malebné Chráněné krajinné oblasti Moravského krasu s propastí Macochou, Sloupsko-šošůvskými krápníkovými jeskyněmi a ponornou řekou Punkvou. Starosta...

Nejvyšší ocenění

VESNICE ROKU

V soutěži Vesnice roku 2000 zvítězila obec Sloup v okrese Blansko, půvabná obec s necelým tisícem obyvatel, ležící v malebné Chráněné krajinné oblasti Moravského krasu s propastí Macochou, Sloupsko-šošůvskými krápníkovými jeskyněmi a ponornou řekou Punkvou.

Starosta obce Ing. Josef Mikulášek přiznává, že výsledkem soutěže byli překvapeni: "Do soutěže jsme se přihlásili, ale na možné umístění jsme pohlíželi se značnou dávkou skepse, protože v roce 1999 získala titul obec Olešnice u Blanska. Nevěřili jsme, že by soutěžní komise udělila nejvyšší ocenění dvakrát za sebou v jednom okrese." Jak však přiznal, dosažený úspěch významně ovlivnil a povzbudil občanské i morální povědomí občanů, pro ně je to totiž ten nejlepší důkaz, že úsilí, práce i prostředky nebyly vynaloženy nadarmo.

Deset let práce

"Nepopiratelnou devizou pro obec, jež se pustila do intenzivních úprav po roce 1990, je dělné zastupitelstvo působící po celých deset let jen s malými personálními obměnami a sledující všestranný rozvoj obce a zlepšení životních a pracovních podmínek obyvatel," zdůrazňuje Ing. Josef Mikulášek.

Po roce 1990 začínal Sloup s obecním rozpočtem 2 mil. Kč, z nichž více než polovina plynula na provoz. A hned se obec pustila do velkých akcí, především do modernizace infrastruktury - rozvodu zemního plynu a kanalizace. Obecní vodovod z roku 1922 bylo nutno pouze opravit. Obec tedy byla více než tři roky rozkopaná, ale občané do úprav vložili spoustu hodin vlastní práce a například přípojky plynu si vykopali sami. Obecní úřad jim zprostředkovával odbornou práci, například svařování, rovněž tak nákup materiálu, který objednával.

Když bylo hotovo "pod zemí", pokračovalo se úpravami v historickém centru, rekonstrukcí komunikací a parkovou úpravou. K výraznému zlepšení vnějšího vzhledu objektů přispěly nové fasády, zejména na poutním chrámu Panny Marie Bolestné, který patří k barokním architektonickým skvostům na Brněnsku. V rekonstruované budově obecního úřadu sídlí i místní pošta a počítá se s vybudováním informačního centra mikroregionu a turistické cyklotrasy.

"Při všech uvedených akcích nám pomohly dotace z Programu obnovy venkova, od roku 1997 jsme získali asi 4,5 mil. Kč. Roční rozpočet obce se vyšplhal na téměř 8 mil. Kč, ale hospodaříme s úzkostlivou šetrností, každou korunu obrátíme, než ji vydáme. Ovšem, jak jsem se již zmínil, u nás máme pracovité lidi, to je také velká výhoda," rozhovořil se starosta, sám stavař s kvalifikací soudního znalce stavebních prací a pozemků.

V obci je zdravotnické zařízení, moderní škola, působí tu velká skupina soukromých drobných živnostníků-řemeslníků, nabízejících služby ve všech oblastech běžného života.

Mají se čím pochlubit

Ve spolkovém životě navazují ve Sloupu na velmi bohatou tradici a mají se čím pochlubit: chrámový sbor se svým repertoárem pořádá zájezdy po celé republice i v zahraničí. Sbor dobrovolných hasičů oslavil 100 let existence již v roce 1995, stejných 100 let oslavují nyní včelaři, ke slovu se hlásí zahrádkáři, chovatelé drobného zvířectva a další. Sportovci navázali na tradice místního Sokola a Orla, žákovské a juniorské družstvo florbalu patří k celostátní špičce, výborně si vedou šachisté. Bohatý program má místní Svaz českých žen.

"Přesto tvrdím, že se aktivně veřejného života zúčastňuje jen asi polovina obyvatel a že je to málo," netají se výhradami starosta.

A dodává: "S technickými záležitostmi si každá obec dříve či později poradí, ale předělat myšlení lidí, aby nehleděli jen na sebe, ale uměli a chtěli dát něco navíc celé obci, to je ten základ a to není záležitost jedné generace. Snažíme se vzbudit v nich také znovu úctu k dědictví, které nám odkázaly generace našich předků, například ten krásný chrám či sochy nebo kapličky v polích, to přece nejde jen o náboženství, o víru, třebaže křesťanská filozofie po dlouhá staletí utvářela a ovlivňovala život Evropy. Ale ty památky, to je především práce rukou našich předků, k níž je třeba již dětem vštěpovat úctu a učit je vidět krásu. A vést je k hrdosti nad tím, že tady je jejich domov."

Obec se zabývá bytovou výstavbou a zejména v posledním období se přitom zaměřuje především na potřeby a možnosti mladých manželství. Proto zastupitelstvo změnilo původní záměr stavět bytový dům s více než 20 byty a hodlá postupně vystavět tři menší objekty s byty "na míru", tedy podle požadavků a finančních možností jejich uživatelů. Kromě toho pokračuje příprava pozemků k výstavbě rodinných domků.

Do podzemí

Obec Sloup je nejen vstupní branou do Chráněné krajinné oblasti Moravský kras, ale je bezprostředně spjata s děním kolem území krápníkových jeskyní a jejich využití nejen k turistice, ale v poslední době i k léčení alergií a astmatických chorob v speleoterapii, neboť mikroklima jeskyní působí příznivě na řadu neduhů. Léčebné centrum pro děti, na jehož programu se podílí i Norsko, bylo vybudováno v sousední obci Ostrově u Macochy; s obdobným centrem pro dospělé se počítá ve Sloupu.

Jak přiznal starosta, turistický ruch v této oblasti přináší značné zisky, z nichž však okolní obce zatím nezískávají odpovídající podíl, protože agentura obhospodařující celý komplex jeskyní sídlí v Praze.

"Alespoň jsme je však svými protesty donutili, že nákladem asi 40 mil. Kč celý areál upravili," konstatoval, "a v budoucnu se snad najde řešení přijatelné i pro obec ležící v bezprostřední blízkosti areálu. Jsme také členy mikroregionu zaměřeného na cykloturistiku a zejména v letní sezoně jsou cyklotrasy hojně využívány. Jsem přesvědčen, že v budoucnosti by nás turistický ruch měl v podstatě živit."

Na otázku, jak si obec představuje využít prostředky získané za vítězství v soutěži, Ing. Josef Mikulášek uvedl: "Je to milión korun, k tomu ještě 600 000 Kč přidáme z obecního rozpočtu a pustíme se do stavby nové mateřské školy. To je totiž poslední obecní objekt, který nám působí starosti. Školka je v budově z 20. let, původně to byl konfiskát, je tam vlhko, je ve špatném technickém stavu. Když máme novou školu s moderními učebnami a vybavením, také s bazénem s posuvným dnem, když si obec ponechala a provozuje pěkný kulturní dům, tak si snad zaslouží dotáhnout i školku.

Slyšeli jsme již připomínky, že jsme se zbláznili, že dětí se teď rodí málo. Ale já jsem optimista, věřím, že malá porodnost nezůstane natrvalo. Musíme tomu ovšem napomoci, vytvořit mladým podmínky, aby tu chtěli žít."

Marta Stloukalová

FOTO AUTORKA

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down