01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nekontrolovatelný hazard veřejně odmítáme

Vážným problémem naší současné společnosti je stále větší obliba výherních hracích přístrojů. Tento fakt včetně nebezpečí a rizik, která nekontrolovatelný hazard přináší, si spolu se zastupitelstvem města Šternberk plně uvědomujeme. Zvyšuje se kriminalita a praní špinavých peněz, přibývá...

Vážným problémem naší současné společnosti je stále větší obliba výherních hracích přístrojů. Tento fakt včetně nebezpečí a rizik, která nekontrolovatelný hazard přináší, si spolu se zastupitelstvem města Šternberk plně uvědomujeme. Zvyšuje se kriminalita a praní špinavých peněz, přibývá gamblerství, rozvrácených rodin, psychicky narušených dětí a mladých lidí. Hazard je podle odhadů rovněž příčinou několika set sebevražd ročně. Navíc v hernách většinou sociálně slabší občané utrácejí sociální dávky, které jim stát poskytuje na nájemné a další živobytí.

Počet provozoven i výherních hracích přístrojů se zvyšuje v celé České republice. Tuto skutečnost dokládá i situace v našem městě. Zatímco k 31. prosinci roku 2003 bylo ve Šternberku devět provozoven a šedesát dva výherních hracích přístrojů, v polovině letošního roku jsme zaznamenali již čtrnáct provozoven a sto jedenáct výherních hracích přístrojů. A připravuje se provoz dalších! Vzhledem k tomu, že na 200 obyvatel ČR připadá jeden klasický herní automat, z hlediska statistiky by tudíž naše město mělo mít více než 22 tisíc obyvatel, přitom jich má jen 14 tisíc.

Kvůli neprůhlednému systému povolovávání nových technických her (videoterminálů, rulet, kostek a dalších), který uplatňuje Ministerstvo financí ČR, nedokážeme ve městě účinně chránit spoluobčany před hazardem. Zajistit veřejný pořádek a ubránit ty prostory, kde herny nechceme, se nám nedaří ani prostřednictvím obecně závazných vyhlášek či nařízení. Pokud už někde výherní hrací přístroje vytěsníme, na jejich místa provozovatelé umístí nové a mnohonásobně nebezpečnější technické hry.

Současná praxe ministerstva financí, která brání městům a obcím tento stav změnit či alespoň ovlivnit, se nám nelíbí. Navíc, do městských pokladen z těchto nových her už ani neplynou žádné příjmy, i když dopad například videoterminálů na veřejný pořádek je srovnatelný, či dokonce vyšší než v případě stávajících výherních hracích přístrojů.

Oceňuji jednohlasný odmítavý názor zastupitelstva našeho města vůči nekontrolovatelnému hazardu a jeho snahu uvedené problémy řešit. Uvědomujeme si, že jsme na startu dlouhé cesty, ale již antický filosof Platón napsal: "Odvaha je vědění, čeho třeba a čeho netřeba se bát."

Šternberk se proto rozhodl připojit k městům Aš, Jičín, Bohumín, Děčín a Velké Meziříčí, zakládajícím členům Sdružení měst a obcí proti hazardu. Společně budeme prosazovat některé změny v právní regulaci hazardních výherních hracích přístrojů.

Chceme dosáhnout čtyři konkrétní cíle: omezení stále rostoucí nabídky hazardních her; naplnění práv obcí na samosprávu a ochranu veřejného pořádku; zvýšení příjmů veřejných rozpočtů a stabilizace financování sportovních aktivit; eliminace daňových úniků.

Zajisté nebude jednoduché tyto záměry naplnit. Je to ale povinnost nás volených zastupitelů vůči našim občanům. Věříme, že tuto iniciativu a jednání podpoří další samosprávy.

Mgr. JAROMÍR SEDLÁK
starosta města Šternberk

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down