Osm radnic z Kutnohorska odmítá požadavek Čáslavi na zpětné doměření poplatků za ukládání odpadů na tamní skládku. Čáslav o to požádala Krajský úřad Středočeského kraje, který zahájil v původci na 660 správních řízení, a dosud byla vydána dvě správní rozhodnutí. Provozovatel skládky, firma AVE CZ, totiž podle dřívějšího zjištění České inspekce životního prostředí nevybíral v některých případech od původců poplatky, které měl následně odvádět městu. Stejný případ řeší také například město Benátky nad Jizerou nebo Hořovice. Pro sebe tak firma sice peníze nezadržovala, ale podle poškozených radnic tak mohla získávat konkurenční výhodu.
Okolní obce Žleby, Chotusice, Krchleby, Žáky, Vrdy, Vodranty, Drobovice a Petrovice I však upozorňují na to, že zpětné doměření poplatku by jim způsobilo ekonomické problémy, a chtějí se proti tomu bránit všemi zákonnými prostředky. Vedení Čáslavi se k situaci vyjádří ve čtvrtek (12. 3.) na tiskové konferenci.
Některé z obcí musejí podle společného prohlášení pozastavovat investiční akce, jako jsou opravy vodovodů, silnic a škol. Například Žleby s 1300 obyvateli by měly doplatit téměř milion korun, a to jen za období 2016 až 2018. Návrh Čáslavi podle obcí narušuje principy právního státu, například legitimního očekávání. Doplacení za rok 2016 po uplynutí promlčecí doby je podle nich navíc nemorální. „Z těchto důvodů již v současné době některé obce zvažují na protest proti jednání města Čáslav vystoupit z Mikroregionu Čáslavsko,“ píše v prohlášení právní zástupce dotčených obcí.
Čáslavský starosta Vlastislav Málek už dříve upřesnil, že radnice spočítala škody z nevybraných poplatků z let 2016 až 2018 na 616 387 610 korun. Za tunu odpadu uloženého na skládku by obec, v jejímž katastru se deponie nachází, měla inkasovat 500 korun. V případě Čáslavi šlo podle České inspekce životního prostředí za dva uvedené roky o 546 131,32 tuny odpadů a v Benátkách nad Jizerou se tak chybně zaevidovalo 205 293,53 tuny různých druhů odpadů.
Společnost AVE CZ nařčení od začátku odmítá a tvrdí, že postupuje v souladu s legislativou. „Skutečnost, že vedení města Čáslav má na výběr poplatků svůj názor a podalo na krajský úřad návrh na doměření poplatků původcům odpadů, vnímáme jako politický boj v rámci města a nevidíme jediný důvod, proč by společnost AVE CZ měla být do těchto bojů zatahována. Tato prohlášení jsou navíc založena na neznalosti problematiky a poškozují dobré jméno společnosti,“ konstatovala už dříve mluvčí firmy Pavla Ivácková.
O peníze kromě obcí měl přijít i Státní fond životního prostředí, který se podle své mluvčí Lucie Früblingové na základě pravomocných rozhodnutí ČIŽP týkajících se skládky Čáslavi také obrátil na Středočeský kraj: „…aby uložil původci odpadu povinnost uhradit SFŽP ČR rizikovou složku poplatku za roky 2013-2017. O výši doměřených poplatků bude na základě zákona o odpadech rozhodovat krajský úřad po kontrole průběžné evidence odpadů u provozovatelů skládek,“ uvedla Lucie Früblingová pro časopis Odpady.*
/red/
K této kauze viz text Anny Soldatové v aktuálním březnovém vydání Moderní obce.
Březnové vydání Moderní obce je k dispozici i v elektronické podobě za zvýhodněnou cenu na: https://digi.profipress.cz/katalog/detail/moderni-obec , kde si můžete předplatit nejen jednotlivá čísla Moderní obce, ale také zakoupit roční či pololetní předplatné v elektronické podobě.
Ilustrační foto: archiv