01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Německé zkušenosti inspirují

Ve srovnání s Německem či Rakouskem, kde již plně rozvinuli využívání solární energie, připomínají tuzemské instalace co do četnosti i velikosti zatím spíše trpaslíka. Díky podpoře Česko-německého fondu budoucnosti mohli organizátoři...

Ve srovnání s Německem či Rakouskem, kde již plně rozvinuli využívání solární energie, připomínají tuzemské instalace co do četnosti i velikosti zatím spíše trpaslíka. Díky podpoře Česko-německého fondu budoucnosti mohli organizátoři Solární ligy pro zástupce samospráv ze sídel, která jsou v průběžném pořadí české Solární ligy na předních místech, i pro aktivní přihlašovatele uspořádat letní exkurze po inspirativních německých projektech se zastávkou na veletrhu Intersolar ve Freiburgu. Uvádíme některé postřehy z Neckarsulmu a Freiburgu.

NECKARSULM: SOLÁRNÍ TEPLO

O přípravu až poloviny celoroční potřeby teplé užitkové vody pro 900 domácností se v Neckarsulmu na sídlišti Amorbach starají velkoplošné kolektory. Díky vhodnému složení půdy (kombinace jílu a břidlicové horniny) se v létě přebytečné teplo ze solárních střešních systémů akumuluje do třicetimetrových vrtů, aby mohlo být zpětně využito v chladnějších obdobích. Celková kapacita těchto podzemních zásobníků činí 20 tisíc m3, přičemž investiční náklady na pilotní projekt vyšly o 40 % méně, než kdyby byla použita varianta nadzemního zásobníku. Příznivé výsledky Amorbachu s 4500 m2 solárních kolektorů a sílící požadavky na bydlení šetrnější vůči přírodě vedly místní radnici k výstavbě sídliště Amorbach II. Tam se v budoucnu na střechách zaleskne dalších 15 tisíc m2 kolektorů.

FREIBURG: ELEKTŘINA ZE SLUNCE

Poté, co před třemi desítkami let pod tlakem veřejnosti radní ve Freiburgu zamítli výstavbu jaderné elektrárny, vybrali si jako jednu z priorit fotovoltaické systémy. Mezi tahouny oboru patří architekt Rolf Disch, který proslul četnými atypickými instalacemi a pozoruhodným sídlištěm plusových energetických domů. Úspěch jím navrženého sídliště ve Freiburgu se totiž opírá o využití světla a slunce. Kvalitu bydlení nijak nesnižují ani fotovoltaické panely na střechách. Naopak mají svůj podíl na příznivé energetické bilanci řadových domů. Prosluněné a dobře zaizolované dřevostavby v celkovém pohledu produkují pětkrát více energie, než obyvatelé sídliště sami spotřebují. A za odváděný přebytek majitelé domů pobírají tzv. solární rentu ve výši až 460 eur měsíčně.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down