V posledních několika letech se Masarykova nemocnice v Rakovníku vydala na cestu modernizace. Jednou z nejnovějších novinek je výstavba nové kogenerační jednotky na výrobu elektrické energie a k tomu přidružené výroby tepla, která byla dokončena zkraje roku 2023. Díky kombinované výrobě elektřiny a tepla využívá až 90 % energie vstupního paliva.
Elektřina vyrobená v kogenerační jednotce se používá pro vlastní spotřebu nemocnice, nebo je možno ji dodávat do sítě. Teplo z kogenerační jednotky se též využívá k vytápění a přípravě teplé užitkové vody nebo technologického tepla. Kogenerační jednotka může sloužit i jako nouzový zdroj elektrické energie. Vzhledem k umístění zdroje u spotřebitele odpadají ztráty způsobené distribucí, což přínosy lokální výroby dále zvyšuje.
Základní parametry kogenerační jednotky
Kogenerační jednotka s elektrickým výkonem 800 kWe a tepelným výkonem 863 kWt je i s příslušenstvím umístěna v budově kotelny nemocnice. Motorgenerátor je instalován v prostoru, kde dříve probíhala filtrace vody a je přepažen vnitřní stěnou. Rozvaděče jsou umístěny v rozvodně NN, trafo v odděleném prostoru a akumulační nádrž je uvnitř v prostoru kotelny a má objem 70 m³. Na střeše nad prostorem strojovny kogenerační jednotky je umístěn spalinový modul spolu s tlumičem hluku spalin a technologickým chladičem. Kogenerační jednotka i kotelna nemocnice mají rovněž nový řídicí systém a jsou napojeny na centrální dispečink.
Společně s instalací kogenerační jednotky byl v kotelně nainstalován nový kotel Viessmann o výkonu 1,1 MW. Na základě úspěšných garančních testů, autorizovaného měření hluku a autorizovaného měření plynných emisí CO a Nox byla v září loňského roku kogenerační jednotka uvedena do trvalého provozu.
Realizaci zakázky na kogenerační jednotku pro Masarykovu nemocnici v Rakovníku provedla společnost E.ON Energy Solutions, s.r.o., člen skupiny E.ON v České republice, která bude po dobu příštích min. 15 let také jejím provozovatelem.
Co říká o kogeneraci Milan Šimoník ze sdružení COGEN Czech? "Pro instituce, jakými jsou třeba nemocnice, je nezanedbatelným přínosem úspora nákladů na provoz. Dodávka elektřiny a tepla jako služby, poskytované odbornou firmou bude stále častějším modelem. Na dnešním turbulentním energetickém trhu dává smysl přenechat provoz energetického zdroje profesionálům, kteří dokáží provoz kogenerace, často v kombinaci s jinými technologiemi, optimalizovat tak aby mohli dodávat cenově výhodnou elektřinu a teplo."
/zr/*
Na snímku: Kogenerační jednotka v rakovnické nemocnici
Foto: archiv nemocnice