Novela zákoníku práce č. 46/2004 Sb. od letošního 1. března upravuje mj. diskriminační jednání v pracovněprávních vztazích. Co se rozumí pod pojmem nepřímá diskriminace?Jde o případy, kdy by zjevně neutrální ustanovení, kritérium nebo zvyklost uvedlo osoby na...
Novela zákoníku práce č. 46/2004 Sb. od letošního 1. března upravuje mj. diskriminační jednání v pracovněprávních vztazích. Co se rozumí pod pojmem nepřímá diskriminace?
Jde o případy, kdy by zjevně neutrální ustanovení, kritérium nebo zvyklost uvedlo osoby na základě jejich víry nebo světového názoru, zdravotního stavu, věku nebo sexuální orientace do určité nevýhody v porovnání s jinými osobami. Za nepřímou diskriminaci z důvodu zdravotního stavu se považuje i odmítnutí nebo opomenutí přijmout přiměřená opatření pro zajištění přístupu zdravotně postižených osob k výkonu práce a funkčnímu nebo jinému postupu.
Je to i situace, kdy zaměstnavatel vyšle na dlouhodobé prohlubování kvalifikace zaměstnance s odůvodněním, že u něj pracuje po dlouhou dobu, přestože mohl vyslat zaměstnankyni, která u něj pracuje sice kratší dobu, ale dosahuje lepší pracovní výsledky. Dále je to jednání, kdy zaměstnanci dlouhodobě přiděluje práci v rámci sjednaného druhu práce v pracovní smlouvě, ale zaměstnanec si při ní málo vydělává. Diskriminační je i podněcování, navádění nebo vyvolávání nátlaku směřujícího k diskriminaci. Přesnějším vymezením a přehlednějším uspořádáním diskriminačních znaků vytváří novela příznivější podmínky pro uplatňování rovného zacházení v praxi.
právník