Může být vedoucí finančního odboru obecního úřadu obce s rozšířenou působností současně předsedkyní finančního výboru zastupitelstva obce, jež spadá do obvodu zmíněné obce s rozšířenou působností? Navíc je to...
Může být vedoucí finančního odboru obecního úřadu obce s rozšířenou působností současně předsedkyní finančního výboru zastupitelstva obce, jež spadá do obvodu zmíněné obce s rozšířenou působností? Navíc je to manželka starosty.
Z faktu, že dotyčná osoba je předsedkyní finančního výboru zastupitelstva obce, vyplývá, že je členkou zastupitelstva obce, neboť podle § 117 odst. 4 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů, může být předsedou jakéhokoliv výboru zastupitelstva obce (kromě tzv. osadního výboru) pouze člen zastupitelstva obce.
Podle § 5 odst. 2 zákona č. 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů je funkce člena zastupitelstva obce neslučitelná s funkcí vykonávanou zaměstnancem této obce, zařazeným do obecního úřadu této obce nebo s funkcí vykonávanou zaměstnancem zařazeným do pověřeného obecního úřadu nebo krajského nebo finančního úřadu, avšak pouze za podmínky, že: a) zaměstnanec vykonává přímo státní správu vztahující se k územní působnosti příslušné obce; b) jde o zaměstnance jmenovaného starostou (primátorem), hejtmanem nebo radou kraje či radou obce.
Funkce člena zastupitelstva obce je po dobu jejího výkonu také neslučitelná s výkonem státní služby podle služebního zákona, tj. zákona č. 218/2002 Sb., který nabývá účinnosti 1. ledna 2005.
Vykonává-li zmiňovaná osoba funkci vedoucí finančního odboru obecního úřadu obce s rozšířenou působností (která je zároveň i pověřeným obecním úřadem), potom je to zároveň zaměstnanec, kterého jmenuje rada obce /viz § 102 odst. 2 písm. g) zákona o obcích/ a je tak z tohoto důvodu dána neslučitelnost funkcí.
Podle § 55 odst. 3 písm. c) volebního zákona zaniká mandát člena zastupitelstva obce, vysloví-li to příslušné zastupitelstvo, z důvodů neslučitelnosti funkcí podle § 5 odst. 2.
Nevysloví-li zastupitelstvo obce na nejbližším zasedání zánik mandátu podle odst. 3, ředitel krajského úřadu požádá o svolání mimořádného zasedání zastupitelstva obce, které se uskuteční nejpozději do 21 dnů od doručení této žádosti. Není-li zániku mandátu dosaženo, zaniká mandát člena zastupitelstva obce, vysloví-li to ředitel krajského úřadu.
Pro doplnění uvádím, že v případě neslučitelnosti funkcí podle § 5 odst. 2, která nastane dnem zvolení členem zastupitelstva obce, nevysloví příslušné zastupitelstvo zánik mandátu na ustavujícím zasedání, ale umožní takto zvolenému členu zastupitelstva obce, aby do 3 dnů po ustavujícím zasedání učinil právní úkon směřující ke skončení pracovního poměru.
Pokud člen zastupitelstva obce nepředloží do 3 měsíců po ustavujícím zasedání starostovi doklad o tom, že důvod neslučitelnosti funkcí pominul, postupuje zastupitelstvo obce tak, jak bylo uvedeno výše. Skutečnost, že dotyčná osoba je manželkou starosty obce, nemá na neslučitelnost funkcí vliv.
Je nutno svolávat schůzi rady?
Podle zákona o volbách do zastupitelstev obcí nově nastoupenému členu zastupitelstva obce předá rada obce do 15 dnů poté, co se mandát uprázdní, osvědčení o tom, že se stal členem zastupitelstva obce. Je nutné pro daný případ svolávat schůzi rady?
Podle § 56 odst. 2 zákona č. 491/2001 Sb. nově nastoupenému členu zastupitelstva obce (tj. původnímu náhradníkovi) předá rada obce, a není-li zřízena, zastupitelstvo obce do 15 dnů poté, co se mandát uprázdní, osvědčení o tom, že se stal členem zastupitelstva obce a kterým dnem se jím stal. Zmíněná lhůta má pouze pořádkovou povahu a s jejím nedodržením nejsou spojeny žádné právní dopady. Vzhledem k povaze této lhůty i k deklaratornímu charakteru předmětného osvědčení (náhradník se stává členem zastupitelstva nezávisle na své vůli či vůli rady nebo zastupitelstva obce, neboť uprázdní-li se mandát v zastupitelstvu, nastupuje ze zákona za člena tohoto zastupitelstva náhradník z kandidátní listiny téže volební strany, a to dnem následujícím po dni, kdy došlo k zániku mandátu) jsem toho názoru, že není pro daný účel nutné svolávat schůzi rady či zasedání zastupitelstva obce.
Dobrý den, nevím zda jsem to správně pochopila, ale může tedy sekretářka na obci (momentálně na mateřské dovolené) být v té obci členem zastupitelstva? Předem moc děkuji za odpověď.