Nesvítí, ale o úspory tu nejde. Na nefunkční veřejné osvětlení si lidé stěžují stále častěji

Biorytmus většiny z nás se na zimní čas bez problému naladil. Na co se však zvyká jen těžko, to jsou neupravené chodníky, přízemními mrazíky a někdy nefunkční pouliční osvětlení v ulicích. Přestože se řada měst a obcí v loňském roce pustila do nahrazování starého osvětlení ekonomičtějšími variantami, stává se, že lampy nesvítí vůbec. V žebříčku platformy Munipolis se s podzimem přesouvají mezi nejčastější stížnosti.

Ještě minulý rok na podzim byla veřejná osvětlení pod drobnohledem. Města a obce k tomu vedly obavy o bezpečnost jejich obyvatel a tentokrát i zprávy o růstu cen energií. Některé obce se rozhodly investovat do pořízení nových lamp. Například v Havlíčkově Brodě se radnice na začátku letošního roku rozhodla jít o poznání radikálnější cestou, a to omezením veřejného osvětlení v některých částech města v čase mezi půlnocí a čtvrtou ráno. K tomu, aby v ulici zavládla tma, ale stačí i tak snadná záležitost, jakou je prasklá žárovka. A nesvítících lamp si s prodlužující se nocí stále častěji všímají i lidé. Tma je totiž v době, kdy odchází do práce nebo školy, i v době, kdy se z ní vrací.

„Náš žebříček stále vedou porušené chodníky, vozovky a drobný nepořádek, s nástupem podzimu a zimy jsou to ale právě lampy veřejného osvětlení, u kterých sledujeme růst stížností. Za rok jich řešíme téměř 400 případů, teď v listopadu jsou to nejméně dvě každý den. Výhodou je přitom automatické přiřazení lokace, přestože se totiž povědomí o značení výrazně zlepšilo, na to, že lampy disponují evidenčním štítkem většina oznamovatelů zapomíná,“ konstatuje zakladatel komunikační platformy Munipolis Ondřej Švrček.

Komu nahlásit nefunkční lampu veřejného osvětlení? Platí, že „každý pes, jiná ves“

Dobrat se rychle toho správného kontaktu bez využití aplikace navíc nemusí být vůbec jednoduché. Úřady totiž řeší správu veřejného osvětlení různými způsoby – někdy ji mají na starost technické služby, jindy dopravní podnik nebo soukromé společnosti.

„Pokud obec naopak využívá systém chytré komunikace, vidí všechny podněty od občanů přehledně na jednom místě. A nestane se tak, že by e-mail s hlášením problému skončil u neoprávněného člověka nebo ve spamu. Podněty v Munipolis navíc prochází autorizací dispečera a z našich zkušeností je touto cestou vyřízena drtivá většina podnětů týkajících se nefunkčního osvětlení do několika dnů,“ uvádí Ondřej Švrček.

Bezpečnost na prvním místě

Lampy přitom fungují jako orientační body i pro složky Integrovaného záchranného systému. Pomoci mohou s definicí přesné polohy, pokud jste svědkem dopravní nehody, kolapsu na ulici nebo si potřebujete sami zavolat pomoc a nevíte, kde přesně se nacházíte. Dispečerovi stačí nahlásit číslo nejbližší lampy uvedené na plechovém štítku ve výšce asi 150 cm.

Veřejnému osvětlení jsme se také věnovali například zde: https://moderniobec.cz/norma-o-svetelnem-znecisteni-vstoupila-v-ucinnost-co-prinese-do-verejneho-osvetleni-obci-a-mest/ , zde: https://moderniobec.cz/o-koho-se-muze-verejne-osvetleni-oprit-v-dalsim-krizovem-roce/ a zde: https://moderniobec.cz/praha-doplnuje-stitky-na-stozarech-verejneho-osvetleni-o-qr-kody-pomuzou-hasicum-i-turistum/

/zr/*

Na snímku: Pokud jste svědkem dopravní nehody, kolapsu na ulici nebo si potřebujete sám zavolat pomoc a nevíte, kde přesně se nacházíte. Dispečerovi stačí nahlásit číslo nejbližší lampy uvedené na plechovém štítku ve výšce asi 150 cm.

Ilustrační foto: FYI

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down