V Otrokovicích se zahradní sekačky při letošním deštivém počasí nezastaví. Do sběrných dvorů přijíždějí osobní auta a řidiči ze zavazadlových prostorů vynášejí v pytlích posečenou trávu. Uvítali, že ve většině z nich jsou nově umístěny uzavíratelné velkokapacitní kontejnery na bioodpad.
Kontejnerů je třináct a město je pořídilo v rámci projektu zaměřeného na větší využití biologicky rozložitelného a dřevního odpadu.
»V rozlehlém areálu naší společnosti je sice kompostárna, ale zde se již několik let zpracovává především tráva z veřejných prostranství. Pro odkládání posečené trávy a dalšího bioodpadu z domácností slouží především nové uzavíratelné velkokapacitní kontejnery ve sběrných dvorech,« uvedl Vladimír Plšek, ředitel Technických služeb Otrokovice.
Pro veřejnost je k dispozici patnáct sběrných dvorů! Navštívili jsme jeden z nich - Štěrkoviště. Měří zhruba 20 metrů na délku a 5 metrů na šířku. Je oplocen stylovým dřevěným plotem, který se čtyři odpoledne v týdnu otevírá a slouží k odložení objemného odpadu a posečené trávy do velkokapacitních kontejnerů. Téměř všechny sběrné dvory jsou podobných velikostí. »Pro občany je to velmi příznivé, protože mají do dvorů celkem blízko. Pro nás, coby provozovatele, je to však práce navíc - se zajišťováním pravidelného vývozu odpadu, udržováním pořádku a také s větším množstvím administrativní práce, protože každý sběrný dvůr si vede samostatnou evidenci odpadů,« doplňuje ředitel Plšek.
VELKOKAPACITNÍ KONTEJNERY NA DŘEVNÍ ODPAD
V deseti sběrných dvorech jsou vedle kontejnerů na zahradní bioodpad nové velkokapacitní kontejnery na objemné dřevo. Lidé do nich odkládají objemný nábytek, dveře, skříně a jiný dřevěný nepotřebný materiál. Tyto kontejnery byly rovněž pořízeny v rámci projektu zaměřeného na kvalitnější zpracování biologického a dřevního odpadu. Jeho tvůrci pamatovali i na speciální nákladní vozidlo pro přepravu kontejnerů. To posečenou trávu průběžně sváží do kompostárny, která letos zpracuje zhruba tisíc tun biologického odpadu. Objemný dřevěný odpad putuje na recyklaci do jihlavského Kronospanu, kde z něj vyrábějí dřevotřísku. Otrokovické Technické služby předpokládají, že během tří let se díky novým kontejnerům ve sběrných dvorech ročně zpracuje zhruba 600 tun dřevního odpadu od občanů.
Dalších 300 tun biologického odpadu se každoročně získá štěpkováním větví. Vedle sběrných dvorů se nachází betonové prostranství o rozměru přibližně 20 m2, kam občané přivážejí ořezané větve ze svých zahrad. Jakmile se plochy zaplní, objede je nový kladívkový drtič a na místě větve rozdrtí. Díky tomuto štěpkovači zpracují dnes v Otrokovicích veškerý dřevní odpad z veřejné zeleně, který následně putuje na energetické využití jako palivo do elektrárny, dále pak slouží na mulčování při výsadbě městské zeleně a zčásti se odváží do kompostovací zakládky.
KAŽDÁ INVESTICE JE PŘÍNOSEM
Celková investice na kvalitnější využití biologického a dřevního odpadu v Otrokovicích a okolí si vyžádala 5 177 000 korun. Státní fond životního prostředí přispěl částkou 3 543 000 korun, zbytek uhradily Technické služby Otrokovice. »Loni skončilo na skládce pět tisíc tun komunálního odpadu, za což město zaplatilo více než tři miliony korun. Aby toto množství nenarůstalo, služby sběrných dvorů musíme zkvalitňovat. A také naučit veřejnost, aby je co nejvíce využívala. Každá investice do nakládání s odpady je bezesporu přínosem,« uzavřel Vladimír Plšek, ředitel Technických služeb Otrokovice.
Nové velkoobjemové kontejnery na posečenou trávu jsou umístěny v patnácti sběrných dvorech a občané se naučili velmi rychle je využívat.
Když štěpkovač podrtí větve na jednom sběrném dvoře, putuje do dalšího...
Hned vedle sběrných dvorů jsou občanům k dispozici vybetonované plochy pro odkládání ořezaných větví.
FOTO: LIBUŠE MIARKOVÁ