01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Než koupíme nový stroj: tři zásady a něco navíc

Obnova vozového parku - a techniky vůbec ve všech typech organizací, zabývajících se údržbou a čistotou obcí, je velice složitým problémem a vyžaduje hlubší analýzu, kterou by si k tomu měl předem každý takový subjekt provést. Přesto obecně platí několik základních zásad, které by měla dodržovat...

Obnova vozového parku - a techniky vůbec ve všech typech organizací, zabývajících se údržbou a čistotou obcí, je velice složitým problémem a vyžaduje hlubší analýzu, kterou by si k tomu měl předem každý takový subjekt provést.

Přesto obecně platí několik základních zásad, které by měla dodržovat každá organizace, chystající se pořídit si novou techniku.

PRAVIDLA, JEŽ SE VYPLATÍ CTÍT

První zásada spočívá ve zvážení finančních možností daného subjektu.To znamená, zda se bude zařízení pořizovat za hotové, nebo na úvěr, případně na leasing. Další možností je i případný pronájem zařízení nebo nákup příslušné služby. V neposlední řadě se dnes hojně užívá i tzv. operační leasing, kdy není nutné mít určitou hotovost na složení první akontace.

Druhou zásadou je seriózně posoudit reálnou využitelnost příslušného zařízení. Tedy zda zařízení nebo stroj bude využíván trvale, nebo jen občas, například na zimní údržbu komunikací. Rozhodně by však takový stroj měl svou činností pokrýt náklady spojené s jeho pořízením (odpisy, leasingovou splátku apod.). Z toho vyplývá další pravidlo: Čím dražší stroj, tím jeho vytíženost musí být vyšší.

Konečně třetí zásadou je řádně si před případným nákupem stroje promyslet vlastní technické podmínky. Jinými slovy řečeno: Musíme vědět, zda jsme či nejsme schopni zabezpečit běžnou údržbu nově pořízeného stroje či zařízení, jeho drobné opravy, případně servis apod.

Existují ovšem ještě některé další aspekty, k nimž je třeba přihlížet, ale které se liší podle druhu organizace.Tak třeba v případě příspěvkové organizace je nákup stroje o něco komplikovanější než u obchodní společnosti. Veškeré investice, které si příspěvková organizace hodlá pořídit, totiž podléhají velmi složitému procesu schvalování zřizovatelem, tedy samotnou obcí.

U obchodních společností bývá pořízení nového stroje jednodušší v tom smyslu, že plán investic je většinou už součástí jejich podnikatelských plánů schvalovaných statutárními orgány společnosti. Tady platí obecné pravidlo, že investice se plánují minimálně v hodnotě odpisů, které obchodní společnost provádí. Tak je zajištěna kontinuita prosté obměny zařízení jednotlivých obchodních společností.

Rozhodně se však nesmí opomenout ještě jedno pravidlo. Je jím bezpodmínečná nutnost dodržování zákona o veřejných zakázkách, který ovšem celou situaci ještě více komplikuje. A to tím více, jestliže jde o nákup zařízení, jehož pořizovací hodnota je vyšší než 5 mil. Kč.

NAPŘED DŮKLADNÁ ANALÝZA

Pokud všechny tyto zásady respektujeme a z analýzy, která se o ně bude opírat, vzejde rozhodnutí pořídit si nový stroj či zařízení, pak je třeba v posledním kroku zvážit, zda nutně potřebujeme stroj nový, nebo zda by nestačil stroj starší, který již byl v provozu.

Nákup staršího stroje sice představuje nižší investici, jenže musíme počítat s rizikem případných častějších poruch a ani jeho účinnost už nemusí dosahovat původních hodnot. To znamená, že společnost nebo obec by měla mít pokud možno v místě k dispozici nějaké technické zázemí, kde by bylo možné jednodušší opravy rychle zajistit.

Při nákupu nového stroje by však pro nás neměla být jediným kritériem pouze cena. Mezi základní kritéria výběru totiž patří také dostupnost a cena servisní služby. Také bychom měli mít na paměti, že i nový stroj může být už technicky zastaralý, a v neposlední řadě nás musí zajímat rovněž ekonomická náročnost jeho provozu.

Pokud ve smyslu všech těchto požadavků a kritérií máme definovány samé kladné odpovědi, nezbývá už nic jiného než oslovit příslušné prodejce a v horším případě vyhlásit výběrové řízení na dodání potřebného zařízení. Proto už jen dodávám: Šťastnou ruku při pořizování nového zařízení a techniky v roce 2008!

PETR KLIMECKÝ
ředitel Technických služeb města Mostu, a. s.,
předseda Sdružení komunálních služeb

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down