01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nezaměnitelné postavení HRADCE KRÁLOVÉ v kultuře a vzdělanosti

Hradec Králové je sportovním, kulturním, univerzitním a kongresovým městem. Jen loňského roku se ve městě podařilo uspořádat 76 mezinárodních sympozií a kongresů, které mají každoroční tradici. Konají se zde i další významné společenské, kulturní i sportovní události.

Hradec Králové je sportovním, kulturním, univerzitním a kongresovým městem. Jen loňského roku se ve městě podařilo uspořádat 76 mezinárodních sympozií a kongresů, které mají každoroční tradici. Konají se zde i další významné společenské, kulturní i sportovní události. Jelikož Ing. Oldřich Vlasák je primátorem východočeského krajského města a současně předsedou Svazu měst a obcí ČR, hovořili jsme s ním jednak o aktivitách a prioritách rozvoje města, jednak o činnosti svazu.

Která z těch desítek akcí, které město uspořádalo, byla nejprestižnější?

Velmi prestižní akcí byl již pátý ročník konference Internet ve státní správě a samosprávě, který se konal v březnu. Ze sportovních lze uvést Závod míru, který finišoval na Velkém náměstí. V květnu jsme také hostili čtvrtý ročník "Air ambulance a Helicoptershow 2002", což je mezinárodní veletrh integrovaného záchranného systému, cvičení záchranných týmů a přehlídka jejich techniky. Mezi významné a obyvateli města oblíbené kulturní akce patří festival taneční a pohybové tvorby "Entreé k tanci", mezinárodní divadelní festival evropských profesionálních divadel - "Divadlo evropských regionů" a s ním spojený "Open Air program" pod širým nebem a "JAZZ GOES TO TOWN", tradičně v říjnu vynikající jazzmani z celého světa naplní na týden hudbou celou historickou část města. Mimochodem, naše Klicperovo divadlo se už potřetí stalo Divadlem roku!

Směřují některé vaše aktivity i do zahraničí?

Podobné akce organizujeme i pro naše zahraniční partnery. Na září chystáme velký mezinárodní sportovní den spolu s partnerskými městy, zároveň jako předehru k oslavám 777. výročí města. Dobré a aktivní vztahy považuji za prioritní. Je naší snahou, aby naše partnerská města navštěvovali i žáci základních škol, tím také podporujeme výuku cizích jazyků. Našimi partnerskými městy jsou francouzské Méty, německý Giessen, Arnhem v Nizozemském království, Banská Bystrica na Slovensku, Kaštel v Chorvatsku, Alessandrie v Itálii a polský Walbrzych.

Jakých konkrétních úspěchů dosáhl Hradec Králové v tomto roce?

Hradec Králové se také v rámci projektu "Partnerství měst pro udržitelný rozvoj" spolu s deseti významnými městy zúčastnil červnového světového fóra ve Stockholmu, což považuji za velký úspěch. Mezinárodní porota vybírala pouze 10 ze 60. realizovaných projektů. Město se podílí na vytvoření mezinárodní báze pro výměnu zkušeností projektem regenerovaného panelového sídliště v ulici Jungmannova. Při hodnocení bylo oceněno zejména znovuoživení již sociálně stabilizovaného sídliště s vybudovanou technickou a společenskou infrastrukturou a se vzrostlou zelení.

Významnou akcí posledních měsíců bylo znovuotevření Muzea východních Čech na Eliščině nábřeží. Rekonstrukční práce na budově z roku 1912, kterou navrhnul architekt Jan Kotěra, trvaly tři léta. Majitelem objektu je magistrát města, jenž do rekonstrukce této historicky a architektonicky významné stavby investoval více než 63 miliónů korun. Současně s muzeem byla u příležitosti Mezinárodního dne muzeí otevřena výstava "Jan Kotěra 1871 - 1923". Část výstavy je tematicky věnována Kotěrovu hradeckému působení a navštívit ji lze do 15. září tohoto roku.

Od společensko-kulturních akcí je jen krůček ke vzdělanosti. Také tady má Hradec Králové své nezaměnitelné postavení. Po staletí patří mezi města se vzdělanou populací. Jak magistrát podporuje školství dnes?

V roce 2000 došlo za významné pomoci magistrátu města k restrukturalizaci Vysoké školy pedagogické na Univerzitu Hradec Králové. Ta má dvě fakulty - pedagogickou a informatiky a řízení. Na podzim se vedení školy znovu pokusí získat samostatnou fakultu sociálních studií. Naší úspěšnou snahou bylo udržet v Hradci Králové Vojenskou lékařskou akademii, která má pro město nesporný přínos.

Královéhradecký magistrát přijal ambiciózní programy školních projektů.V síti mateřských škol bylo nutné zvýšit kapacity na úkor dosavadní roztříštěnosti zařízení. Příkladem je mateřská škola ve Svobodných Dvorech, kde se spojí dvě nedaleko od sebe vzdálené školky v jednu. Po několikamiliónové rekonstrukci děti budou mít k dispozici více prostoru.

Magistrát vyšel vstříc i středním školám, každý rok opravuje jedno školní hřiště. V minulém roce bylo na rekonstrukce hřišť vynaloženo více než 8,7 mil. korun a v rozpočtu letošního roku se počítá s částkou zhruba 7,5 mil. na revitalizaci hřiště Základní školy v Kuklenách.

Velmi kladně se osvědčil projekt "Školní hřiště", který v Hradci Králové funguje od roku 1998. Základní ideou této aktivity je bezplatné zpřístupnění školních hřišť veřejnosti v době, kdy není hřiště využíváno školou. Po skončení výuky poskytují základní školy pod dohledem správců veřejnosti hřiště i tělocvičny. Za minulý rok v devatenácti základních školách také bylo využito 22 737 hodin pro sportování veřejnosti. Hrubý příjem ze všech základních škol je 2 890 474 Kč. Získané peníze školy vkládají do údržby tělocvičen a do nového sportovního nářadí. Domnívám se, že takto využitý volný čas dětí a mládeže je nejlepší prevencí kriminality.

Dálnice je prioritní

Jak vnímáte odložení výstavby dálnice D11 až o několik let a jaké kroky jste v této souvislosti provedl?

Výstavbu dálnice považuji za prioritní, a to nejen z hlediska regionálního rozvoje. Inicioval jsem několika pracovních jednání s ministrem dopravy Jaromírem Schlingem, s generálním ředitelem silnic a dálnic Pavlem Havířem i s hejtmany Pardubického a Královéhradeckého kraje, na kterých bylo konstatováno, že největší problémy jsou v majetkoprávní oblasti.

Stanovisko k vlivu stavby na životní prostředí pro úsek Libice nad Cidlinou - Hradec Králové bylo Ministerstvem životního prostředí ČR vydáno před více než šesti lety. Na stavbu dálnice je vydané územní rozhodnutí a jsou připraveny i finanční prostředky, uzavřena smlouva s Evropskou investiční bankou, (smlouva "O spolufinancování její realizace formou úvěru"). Předpokládané náklady stavby 1104 - úsek z Libic na Cidlinou do Chýště jsou 1,3 mld. korun a předpokládané náklady stavby 1105 - z Chýšťě - do Hradce Králové jsou 2,8 mld. korun. V současné době probíhají výkupy a stavby dálničních mostů začnou v září letošního roku. Domnívám se, že urychlení výstavby je nezbytné.

Respektovaný partner

Od roku 2001 stojíte v čele Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR). Je podle vás spolupráce svazu s centrálními orgány uspokojivá, zejména co se týče legislativní činnosti?

Od obnovení činnosti v roce 1990 se Svaz měst a obcí ČR vypracoval do role partnera centrálních orgánů státní správy, měst a obcí i neziskových organizací. V průběhu posledních dvou let se uskutečnila řada jednání představitelů svazu s vedením jednotlivých ministerstev. Výsledek těchto jednání se projevuje především v legislativní oblasti, kdy nám jsou předkládány k připomínkování rozhodující předpisy a zákony. Podstatné je, že v současnosti jsou naše stanoviska již respektována.

Z významných zákonů, které jsme připomínkovali, můžeme jmenovat zákon o rozpočtovém určení daní, zákon o odpadech, zákon o obecní policii a samozřejmě celkovou koncepci reformy veřejné správy. Aby Svaz měst a obcí mohl zastávat roli respektovaného partnera, je nutná aktivní účast představitelů samosprávy v jeho odborných komisích. Každý starosta či primátor tak může posuzovat a připomínkovat navrhované předpisy či zákony z hlediska problematiky své obce či svého města. SMO ČR tyto připomínky analyzuje a předkládá stanoviska.

Kontakty na mezinárodní úrovni

V současné době probíhá příprava České republiky na vstup do Evropské unie. Jakou roli v tomto procesu hraje Svaz měst a obcí?

Určitě významnou. Svaz má zastoupení v Radě evropských municipalit a regionů (Council of Euvropean Municipalities a Regions, CEMR), Kongresu místních a regionálních orgánů Evropy (Congress of Local and Regional Authorities of Europe, CLRAE) a Výboru regionů (Committee of the Regions, CoR EU). Kontakty s těmito institucemi představují přísun aktuálních informací o probíhající reformě institucí EU, o seminářích, konferencích, projektech a grantových programech.

Svaz tyto informace zpracovává a prostřednictvím svých webových stránek, informačního bulletinu a v rámci běžné komunikace je poskytuje svým členům.

Webové stránky obsahují nabídky odborných seminářů, přednášek a školení o problematice EU jak pro volené zástupce, tak pro pracovníky veřejné správy. Na webových stránkách lze také nalézt možnosti partnerské spolupráce se zahraničními městy a obcemi a metodiku k podávání společných twinningových projektů.

Prostřednictvím společných projektů s partnerskými asociacemi v zahraničí mají volení zástupci i pracovníci veřejné správy možnost zúčastnit se zahraničních studijních programů, seminářů a konferencí a vyměňovat si zkušenosti s kolegy ze zemí EU.

Díky těmto zahraničním zkušenostem a dobré jazykové vybavenosti budou v České republice kvalitní úředníci, kteří budou moci bez problémů pracovat ve veřejné správě i po vstupu ČR do EU.

Jakou členskou základnu zastupuje svaz a jakými konkrétními činnostmi se ještě zabývá?

Svaz měst a obcí ČR je dobrovolnou, nepolitickou a nevládní organizací, jejíž řádnými členy jsou obce ve smyslu zákona o obcích. Jejím základním cílem je hájit společné zájmy a práva členských obcí. V současné době je ve svazu více než 2200 obcí, tedy asi 33 %, ve kterých žije okolo 7 miliónů obyvatel, což je více než 70 % občanů České republiky.

Naše organizace se aktivně podílí na šíření informací o fungování veřejné správy a při posilování občanského vědomí. Vrcholí práce na projektu MATRA - "Zvýšení připravenosti členů zastupitelstev obcí a krajů v České republice", který bude prostřednictvím televizních miniseriálů šířit principy a smysl fungování zastupitelské demokracie v obcích. Zároveň bude vydána brožura, jakási "kuchařka" obecního zastupitele, kterou by měl po komunálních volbách obdržet každý zvolený člen obecního zastupitelstva.

Svaz měst a obcí se také podílí na soutěžích Vesnice roku, Zklidňování dopravy ve městech a obcích, Nový domov roku a dalších. V těchto soutěžích města a obce prezentují své počiny k vylepšení kvality života svých obyvatel. Zde je důležitá úloha médií, která napomáhají k začlenění občanů do komunálního života.

Lýdia Stoupová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down