01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

NEZAPOMEŇTE NA ŘEDITELE ŠKOL

Volby do obecních zastupitelstev, které se až na výjimky dodatečných a nových voleb konají ve všech obcích 1. a 2. listopadu 2002, počítají stejně jako před lety, že kandidovat a stát se zastupiteli budou moci i ředitelé škol a organizací, které obce zřizují. Byla by škoda, kdyby tato možnost - zejména pokud jde o školy - zůstala nevyužita.

Je to skoro pravidlo. Tam, kde vztahy mezi školou a radnicí klapou, bývá členem zastupitelstva alespoň jeden pedagog.

"Nedovedu si představit, že by škola nebyla na radnici zastoupena," svěřují se ředitelé. "Nejde o to, že bychom si snad vyvzdorovali nebo vyplakali lepší podmínky, ale o rychlou a hlavně přesnou výměnu informací - na obou stranách. To je - vedle důvěry - základ dobrých vztahů."

NA DOBRÝCH VZTAZÍCH OPRAVDU ZÁLEŽÍ

Většina ředitelů vidí v rozumné dohodě s obcí prioritu. Určitě nejenom proto, že obec takzvaně drží kasu. Znát se znamená umět si vyjít vstříc. Obec škole, škola obci. Vůbec to není fráze. Konečně, žáci budou jednou řídit obecní záležitosti. Pokud je dnes kantoři naučí, co všechno k životu v místě patří, čeho si mají všímat a o co dbát, je tu značná šance, že - až dospějí - nebudou ke svému okolí nevšímaví. Teď to mohou pro někoho být zdánlivé maličkosti. V rámci Dne Země vyčistí děti koryto potůčku nebo kus lesa. Zajdou zazpívat do domova důchodců, pomáhají oživovat tradice. Při projektovém vyučování žáci vyzpovídají místní pamětníky, aby se dověděli víc o minulosti obce. Jindy zjišťují, co by si lidé přáli v místě, kde žijí, zlepšit. Žáci se přesvědčí, že i strohá učební látka může dostat reálnou, pochopitelnou podobu. Že její konkrétní výsledek někomu pomůže, jiného potěší. Obec získá naději na budoucí rozumné občany, možná i zastupitele. To není málo.

"Na našeho starostu nedáme dopustit. Nebýt jeho a podpory zastupitelů, nebyla by škola taková, jaká je," slýchávám ve školách.

V Nalžovských Horách se obec zadlužila, aby se základní škola mohla přestěhovat ze zámku, který se vrátil restituentům, do nové moderní budovy.

Ve Velkých Popovicích vynakládá prostředky navíc, aby školu mohly navštěvovat i dívenky odkázané na invalidní vozík. Ve Městě Albrechtice, v Tachově, v Buštěhradu podporuje radnice základní uměleckou školu, aby se dětem rozšířily obzory... Pokračovat bych mohla dlouho. Jde o to, aby radnice poznala možnosti školy a škola věděla o tom, co radnice potřebuje.

Ne každému se to podaří

A zase je možné vystopovat téměř pravidlo. K nedorozuměním dochází tam, kde městský úřad a škola o sobě příliš nevědí. Ředitel, který nezná ekonomické možnosti obce, může vznášet nepřiměřené požadavky. Starosta, který nikdy neslyšel o alternativách vzdělávacích programů, si může myslet, že když děti nesedí v lavicích jako puťky s rukama za zády, nic se nenaučí. Přitom pochybnosti nad někomu nepochopitelnými žádostmi o vybavení tříd jsou jenom drobínkem, který může spustit nekontrolovatelnou lavinu nepříjemností. Takových případů bylo! Často úplně zbytečných...

Jak to vidí ředitelé

"Ředitel školy by měl mít možnost podílet se na utváření školské politiky města, ve kterém působí. Ovlivňovat myšlení lidí, zastupitelů a radních ve své obci je pro školu velmi důležité, sám to teď vidím a cítím," říká Anton Ivánek z hodonínské základní školy. "Zvlášť pokud ředitel není místní, může se stát, že radnice neví, co se ve škole děje, jaká škola doopravdy je. Zastupitelem nejsem a cítím, že je to škoda. Setkal jsem s názory zastupitelů: Jsem stavař, školství nerozumím, rozhoduji podle toho, co mi předloží jiní. To není dobře."

Bohužel, možnost stát se zastupiteli všichni ředitelé nemají. Zvlášť v malých obcích s málotřídkami je spíš výjimkou, když jsou učitelé místní. Učitelských bytů ubývá, bariéry se zvětšují.

Ani ředitel Základní školy ve Lhotě pod Libčany Václav Machač není místní. Jako občan nedalekého Hradce Králové do školy dojíždí. O lhoteckém starostovi mluví s uznáním, spolupráci s místním úřadem chválí. Ale jako mnoho dalších ředitelů ví, že jako zastupitel by byl s obcí ve větším kontaktu. "Málo platné, škola je důležitou součástí jakékoli obce."

Proto přicházím s apelem: Zkuste přesvědčit ředitele svých škol, pokud v místě bydlí, aby v obecních volbách kandidovali. Pokud nejsou místní, pak na ně při závažných jednáních nezapomeňte. Obci se to mnohonásobně vrátí. Minimálně v tom, že se navzájem naučíte chápat a vycházet si vstříc.

JAROSLAVA VOLFOVÁ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down