01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nízkoenergetické nízkonákladové domy

Vysoká energetická náročnost budov ve svých důsledcích přispívá ke zhoršování životního prostředí. V České republice vrcholí projekt "Nízkoenergetický nízkonákladový dům", který by měl na příkladu menších činžovních domů ukázat, jak by mohla vypadat budoucí, životnímu prostředí příznivější...

Vysoká energetická náročnost budov ve svých důsledcích přispívá ke zhoršování životního prostředí. V České republice vrcholí projekt "Nízkoenergetický nízkonákladový dům", který by měl na příkladu menších činžovních domů ukázat, jak by mohla vypadat budoucí, životnímu prostředí příznivější výstavba.

Projekt má zároveň demonstrovat nízké náklady takových řešení. Již první výsledky ukazují, že investiční náklady se nebudou výrazně odlišovat od standardně stavěných domů tohoto charakteru a nižší spotřebou energie přinesou uživatelům i úspory nákladů na provoz. Výsledná energetická náročnost bude totiž oproti standardnímu řešení nižší až o 30 - 40 %.

Všeobecné principy nízkoenergetických domů:

Vhodná orientace k světovým stranám a zónování objektů

Dostatečné tepelně-technické parametry obalových konstrukcí budovy

Řízený způsob větrání s rekuperací a vhodně řešený způsob přirozeného větrání Využití pasivních solárních zisků.

Minimalizace tepelných mostů a vzduchotěsnost obvodového pláště

Kvalitní realizace a provedení konstrukčních detailů

Využití obnovitelných zdrojů energie (solární systém pro ohřev vody)

Železný Brod

Stavba jednoho takového bytového domu bude umístěna v centrální zóně města Železný Brod. Konkrétní návrh představuje čtyřpodlažní schodišťový dům s dvanácti bytovými jednotkami a dvěma obchody v parteru. Stavba má tvar kvádru s podélnou osou sever-jih se skupinou solárních kolektorů na jihu budovy. Přízemí zaujímají obchody se zázemím a sklepy bytů. V patrech jsou vždy čtyři byty, dva větší na koncích chodby a dva menší mezi nimi. Výjimku tvoří poslední patro, kde je na jižní straně centrální strojovna (plynová kotelna, solární systémy, zásobníky teplé vody), proto je na konci umístěna garsoniéra.

Úspor energie v domě bylo dosaženo použitím lehkých dřevěných tepelně-izolačních panelů na tepelnou obálku domu a ohřevem vody solárním systémem. Objekt je zónován na teplé - obytné části (západ) a studené - komunikační prostory (východ).

Vytápění bytového domu je řešeno plynovým kotlem, teplá užitková voda bude ohřívána samostatným plynovým ohřívačem (zásobník na 500 l) s využitím dvou 1000 l akumulačních nádob na teplou vodu ze solárního systému. Ten tvoří 24 solárních panelů ve sklonu 60o. Celková spotřeba tepla na vytápění objektu je 45,6 kWh/m2/rok, což je asi o 50 % méně, než je průměrná spotřeba energie nově stavěných obytných budov.

Investiční náklady tohoto bytového domu s dvanácti bytovými jednotkami jsou kalkulovány ve výši 16 mil. Kč. V této částce není zahrnuta cena přípojek, zpevněných ploch apod. Investiční náklady odpovídající jedné bytové jednotce představují 1 200 000 Kč/b.j., tj. méně než 19 000 Kč/m2 vytápěné plochy bytu.

Humpolec

Plán výstavby nízkoenergetického bytového domu existuje i ve městě Humpolec. Jedná se o bytový dům s 16 byty (4 byty 3+1, 8 bytů 2+1 a 4 byty 2+kk), jehož investiční náklady na výstavbu se plánují na necelých 20 mil. Kč, tedy na úrovni průměrných nákladů v České republice. Na rozdíl od průměrných bytovek bude energetická spotřeba těchto bytů nižší až o 60 %, a to díky tepelným izolacím a využití solární energie pro ohřev vody. Roční úspora provozních nákladů oproti průměrným hodnotám dosáhne až 54 tisíc korun za bytovku.

Těchto opatření bude dosaženo použitím tepelného izolantu - fasádního polystyrenu na bočních stěnách a střeše a tepelno-zvukové izolace na podlaze. Okna v domě budou dřevěná z profilů EURO a vnější balkony budou tvořit konstrukci zcela oddělenou od obvodové stěny, aby se přerušily tepelné mosty. V jedné ze dvou základních variant se uvažuje o využití solárních kolektorů pro ohřev vody. Doplňkové topení je zabezpečeno plynovými kotli.

Pokud se chcete dozvědět další informace o možnostech snížení spotřeby energie v domech a hledáte příležitost k výměně zkušeností se zastupiteli jiných měst, projektanty a nestrannými odborníky, pak vás zveme na konferenci EEBW: Energie efektivně 2002 (www.eebw.cz), která se bude konat 5. - 7. listopadu 2002 v pražském Kongresovém paláci. Organizátorem konference s podtitulem "Příležitost pro návratné investice" je SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o. p. s. Její součástí bude výstava na téma hospodárného zacházení s energií. V případě zájmu kontaktujte organizátory konference. Mediálním partnerem této akce je též Moderní obec.

Juraj Krivošík,

SEVEn,

Středisko pro efektivní využívání energie, o. p. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down