01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová Bystřice a New York - jak spolu souvisejí?

Zajímavou možnost, jak podpořit přeshraniční spolupráci, představují impuls centra na společné hranici s Rakouskem. Obdobná zařízení by jistě mohla úspěšně fungovat také podél hranice s dalšími sousedy České republiky.

Impuls centrum v Nové Bystřici na Jindřichohradecku je jedním ze čtyř, které byly na jihočeské straně hranice ustaveny v rámci Euregia Silva Nortica. Myšlenka zakládání přeshraničních impulsních center (tzv. GIZ - Grenzüberschreitendes Impulszentrum) se zrodila v Dolním Rakousku, kde také první centra začala působit. Od samého počátku přitom existovala vize vytvářet jejich síť podél obou stran hranice Rakouska s Českou republikou, Slovenskem a Maďarskem. Tato idea se již úspěšně naplňuje.

Zajistit kontakt, tím se začíná

Centra koordinují přeshraniční spolupráci a plánují a uskutečňují k tomu nejrůznější projekty. Možnosti, které nabízejí, využívají jak obce a města, tak školy, neziskové organizace, zájmové spolky, ale například také místní podnikatelé či jednotlivci.

"Snažíme se najít příslušný kontakt a pomoci každému, kdo má zajímavý nápad a chce při jeho realizaci spolupracovat s rakouským partnerem. Naučili jsme se využívat finanční prostředky z programu přeshraniční spolupráce Phare CBC a nyní už dokážeme i poradit, jak se prosadit s projekty v evropské iniciativě INTERREG III," říká manažerka novobystřického centra Vendula Šilhanová.

"Každý nově navázaný kontakt přes společnou hranici zlepšuje informovanost o sobě navzájem. Avšak může také přinést další oživení místní ekonomiky či vytvářet pracovní místa. Ale prakticky vždy přispívá k bourání předsudků, které ještě v řadě lidí - ať už u nás nebo v Rakousku - zůstávají zakořeněny."

Všechna čtyři jihočeská centra v rámci Euregia Silva Nortica mají své stálé protějšky v GIZ na rakouské straně (Nová Bystřice/Litschau, České Velenice/Gmünd, Nové Hrady/Weitra a Slavonice/Dobersberg). Jejich manažeři se každé tři měsíce scházejí a vyměňují si zkušenosti. Novobystřické centrum vzniklo 31. července 2002 a pracuje zejména pro mikroregion Novobystřicko.

Původně se sice koketovalo s myšlenkou, že na české straně by zřizovatelem centra byl mikroregion, ale nakonec se jím kvůli neujasněnosti financování stalo pouze město Nová Bystřice, přičemž partnerem tohoto projektu je i šest rakouských obcí sdružených v mikroregionu Nord se sídlem v Litschau. Kromě příspěvku města Nová Bystřice byla činnost centra spolufinancována (stejně jako centra v Českých Velenicích a Nových Hradech) ze Společného fondu malých projektů Phare CBC. Rýsuje se naděje, že bude-li projekt vybrán, všechna impuls centra spolu s Euroregionem Silva Nortica budou od letošního podzimu financována z grantového schématu GS 2003 Rozvoj přeshraničních sítí a lidských zdrojů v rámci programu Phare CBC.

"MALIČKOSTI" I VELKÉ PROJEKTY

Záběr činnosti novobystřického centra je široký, ale významný podíl představuje jeho pomoc při spolupráci škol. Nejde jen o vzájemná setkávání českých a rakouských žáků a jejich učitelů, o společné sportovní turnaje či kulturní akce. Například školy v Nové Bystřici a Litschau společně vytvářejí trojjazyčný česko-německo-anglický slovník, symbolicky pojmenovaný Krok za krokem, Schritt für Schritt, Step by step. České a rakouské děti v něm přiřazují jednotlivým výrazům jejich českou, německou a anglickou podobu.

Centrum v Nové Bystřici se však také podílelo na zpracování konceptu rozvoje území mikroregionu Novobystřicko či na projektech, zabývajících se vytvářením a obnovou cyklotras a jejich jednotným značením.

V mikroregionech Novobystřicko a Nord si hodně slibují od turismu. Chystají tam kupříkladu naučné stezky "Themenwege", které by měly vést v okolí Starého Města, Nové Bystřice a rakouského Reingers a představovat život na hranici dříve a dnes. Také tyto stezky spolu s cyklostezkami a nově otevíranými sezónními přechody pro pěší a cyklisty budou zachyceny v trojjazyčných turistických mapách. Už v srpnu se do měst a obcí v oblasti starými Římany nazvané Silva Nortica (Severní les) na pomezí jižních Čech a Waldviertlu distribuovala výpravná a přitom velmi účelně pojatá skládací mapa Výletní cíle, odkazující v češtině i němčině na turisticky nejzajímavější místa. Obdrží ji i místní hoteliéři, restauratéři a poskytovatelé dalších služeb v cestovním ruchu, aby ji mohli zdarma předávat svým hostům. Na mapě, finančně podpořené z programu Phare CBC, se podílela i česká a rakouská impuls centra a je jedním z dílčích projektů Willkommen Nachbar - Vítejte, sousedé. Ten si klade za cíl oslovovat v rakouském příhraničí české hosty (zejména při poskytování gastronomických a ubytovacích služeb) v jejich mateřštině, přičemž podobná iniciativa se chystá na naší straně hranice vůči rakouským návštěvníkům.

KONFERENCE, KTERÉ POMÁHAJÍ

Připomeňme však i aktivity novobystřického centra při pořádání odborných konferencí a seminářů společně s Euregiem Silva Nortica. Ať už se týkaly možností rozvoje cestovního ruchu v příhraničí či takových přeshraničních témat, jako je podpora agroturistiky a hyppoturistiky nebo jednotný systém pro evidenci, marketing a management ubytovacích a stravovacích zařízení.

"Nová Bystřice už zkrátka není do sebe uzavřeným městečkem, ale stává se skutečným evropským městem, které má v názvu new. A takových měst není ve světě mnoho. Vzpomínám si momentálně jenom na New York...," míní starosta Nové Bystřice Mgr. Jiří Zimola.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down