01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová pravidla už v lednu

Od počátku roku 2008 by měla platit vyhláška Ministerstva vnitra ČR, která stanoví nová pravidla pro tvorbu přístupného webu orgánů veřejné správy. Vydáním vyhlášky de facto skončí tříletý projekt zadaný ještě ministerstvem informatiky pro zhodnocení stávajících pravidel a jejich další nutné úpravy či změny. Návrh nových pravidel je už připraven, přičemž se očekává, že vyhláška na něm již nic podstatného nezmění.

V čem se nová pravidla mají především lišit od současných? V prvé řadě mají být vyřazeny regule, které nemají oporu v metodice WCAG 2.0 (metodika pro tvorbu webu přístupného různým specifickým skupinám), jsou zbytečně přísné a už neodpovídají skutečným potřebám cílové skupiny.

S ČÍM UŽ NEPOČÍTEJTE

Návrh například vypouští pravidlo č. 17, podle něhož informace zveřejňované na základě zákona mají být dostupné jako textový obsah webové stránky. Aplikace tohoto pravidla se v řadě případů ukázala být velice složitou - třeba v případě Ministerstva financí ČR povinnost zveřejňovat státní závěrečný účet ve formátu HTML. Navíc se neprokázala nezbytnost z hlediska potřeb handicapovaných uživatelů. Toto pravidlo ani nemá žádnou oporu ve WCAG 2.0.

Další pravidla byla zrušena proto, že daný problém dostatečně řeší jiné pravidlo. Kupříkladu pravidlo č. 29 (odkazy jsou odlišeny od ostatního textu, a to nikoli pouze barvou) bylo vypuštěno kvůli tomu, že jeho význam i praktický dopad jsou plně pokryty pravidlem č. 5 o nezávislosti informace na barevném rozlišení. Odkazy tedy podle tohoto pravidla nemohou být odlišeny od okolního textu pouze použitou barvou, ale musí být použit i jiný rozlišující prvek.

CO PŘINESLO ŠETŘENÍ

Důležitým zdrojem informací, který autoři návrhu nové verze pravidel brali v potaz, se staly výsledky dotazníkového šetření u cílové skupiny uživatelů internetu s různými druhy zdravotního postižení. Toto šetření v rámci celého projektu provedla Masarykova univerzita v Brně ve spolupráci s TyfloCentrem Brno a jeho výsledky v některých ohledech poopravily obecné představy o bariérách, jež mají lidé s postižením v práci s počítačem a s internetem. Dosud platná pravidla totiž byla vytvořena jen s částečnou a neucelenou znalostí potřeb handicapovaných občanů .

Šetření mimo jiné doložilo, že při práci s běžným počítačem potřebuje pomoc 69 % zrakově postižených, 12 % sluchově postižených a 20 % tělesně postižených, přičemž 1,4 % tělesně postižených nemůže s počítačem pracovat vůbec. Problémy s nalezením informace na stránce má za určitých okolností 21 % tělesně postižených, 27 % sluchově postižených a 53 % zrakově postižených.

Proto je důležité, aby stránky byly vytvářeny podle Pravidel pro tvorbu přístupného webu. Pokud tomu tak bude, pomůže to zpřístupnit obsah webových stránek teoreticky až 140 tisícům spoluobčanů s těžkým zdravotním postižením.

NOVÉ POŽADAVKY

Na základě výsledků šetření a ve snaze zajistit soulad s WCAG 2.0 by měla platit následující nová pravidla:.

Multimediální prvky nesoucí významové sdělení jsou doplněny textovými titulky, pokud nejsou jen alternativou k existujícímu textovému obsahu (Pravidlo č. 2).

Informace sdělované vizuální podobou webových stránek, tvary jednotlivých prvků, jejich velikostí, pořadím nebo umístěním jsou dostupné i v případě, že uživatel nemůže tyto aspekty vnímat (Pravidlo č. 4).

Pokud na webové stránce hraje jakýkoliv zvuk více než tři sekundy, je možné jej vypnout nebo upravit jeho hlasitost, a to nezávisle na nastavení ostatního zvuku v počítači uživatele (Pravidlo č. 12).

Jestliže je obsah webové stránky závislý na nějakém časovém limitu, uživatelé mají pro jeho čtení a použití dostatek času (Pravidlo č. 13).

Bloky obsahu, které se opakují na více www stránkách, je možné přeskočit (Pravidlo č. 16).

Učiní-li uživatel chybu při vyplňování webového formuláře, je k dispozici dostatečně popisná informace o tom, ve které položce je chyba. Jestliže je to možné, je k dispozici rovněž informace jak chybu opravit (Pravidlo č. 22).

Ve zdrojovém kódu je určen hlavní jazyk obsahu webové stránky (Pravidlo č. 27).

Finální znění návrhu nové verze pravidel přístupného webu je k dispozici v základní i rozšířené verzi na internetové adrese www.pravidla-pristupnosti.cz.

JAROSLAV WINTER

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down