01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová publikace

Nová publikace Přijetím řady zákonů upravujících nově územní samosprávu v ČR se vytvořily podmínky pro její fungování od 1. ledna 2001. Ne vše zákon přímo řeší, některé otázky zůstávají otevřené, řešení jiných si vyžaduje podívat se na problém v poněkud širších souvislostech. Z těchto předpokladů...

Nová publikace

Přijetím řady zákonů upravujících nově územní samosprávu v ČR se vytvořily podmínky pro její fungování od 1. ledna 2001. Ne vše zákon přímo řeší, některé otázky zůstávají otevřené, řešení jiných si vyžaduje podívat se na problém v poněkud širších souvislostech.

Z těchto předpokladů vychází i autorka publikace Finance obcí měst a krajů Hana Marková. Ve snaze přinést ve srozumitelné formě co nejvíce potřebných informací, rozdělila problematiku do několika částí.

V první části se zabývá teoretickými a historickými aspekty zkoumané problematiky a východisky zajištění územní samosprávy. Druhá je věnována jednak orgánům, které na úrovních obcí, měst a krajů zajišťují jejich fungování, jednak vymezení majetku na úrovni jednotlivých složek územní samosprávy. U obcí, měst a krajů včetně hl. města Prahy jsou přehledně podchyceny jejich základní organizační a majetkové základy. Pozornost je věnována i novému postavení okresního úřadu.

Ve třetí části autorka soustředila problematiku rozpočtového hospodaření. Vysvětluje nejen zákon o nových rozpočtových pravidlech, ale navíc doplňuje výklad vymezením jednotlivých daňových i nedaňových příjmů zejména obecního rozpočtu. Je zde vysvětlení např. místních poplatků i vymezení postavení dotací, otázky stanovení podílů na státních daních apod. Pozornost je věnována i možnostem obcí a měst v získávání zdrojů cestou faktoringu či jinými obchodními operacemi.

Nejenom příjmy tvoří územní rozpočty, ale jsou to i rozpočtové výdaje, u nichž je nutno respektovat určité právní zásady - a také vysvětlení těchto otázek se v práci objevuje. V této souvislosti řadu čtenářů budou zajímat otázky hospodaření příspěvkových organizací či organizačních složek územního celku.

Při vysvětlování rozpočtového hospodaření není možné opomenout ani vlastní proces přijímání místního rozpočtu a kontroly hospodaření s rozpočtovými prostředky. Je zřejmé, že na úrovni krajů bude nutné během roku 2001 přijmout řadu navazujících právních norem, eventuálně doplňků, které umožní bezproblémové fungování územních samosprávných celků.

Publikaci, kterou v rámci nové ediční řady Příručky pro praxi a studium veřejné správy vydalo renomované pražské právnické Nakladatelství Orac, je možné doporučit všem, kteří se chtějí a potřebují seznámit s problematikou finančního hospodaření obcí, měst a krajů z hlediska aplikace uvedené problematiky ve sféře místní správy a samosprávy, tak i těm, kteří hledají zdroje pro teoretická zkoumání daných oblastí.

Marie Karfíková

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down