Nové bistro na pražském magistrátu zaměstnává lidi s hendikepem

V budově Nové radnice bylo minulý týden Magistrátem hl. m. Prahy otevřeno bistro s novým provozovatelem – obecně prospěšnou společností STARTUJEME. Slouží jak zaměstnancům úřadu, tak veřejnosti.

Polévka za 25 korun, hlavní chod od 75 korun výše. Espresso za 29 a dvojité "presso" – doppio za 55 korun, cappuccino za 34 korun. A k nim třeba karlovarský rohlík za pětikorunu. Nabídka bistra je pestrá. Zákazníci v něm mohou koupit čerstvé pečivo, fairtrade kávu, stejně jako teplé obědy. Jako v dalších provozovnách i tam pracují na pomocných pozicích lidé se zdravotním postižením.

„Jsem ráda, že se iniciativa s novým provozovatelem bistra v podobě sociálního podniku podařila dotáhnout do zdárného konce. Praha jako moderní metropole musí k problematice integrace lidí s hendikepem přistupovat zodpovědně a toto je jedna z cest, jak těmto lidem pomoci,“ uvedla radní hl. m. Prahy Irena Ropková. „Podle mých vlastních zkušeností i podle ohlasů od zaměstnanců magistrátu šlo evidentně o správný krok. Zatím jsem na služby, které v bistru poskytuje obecně prospěšná společnost Startujeme, slyšela jen chválu,“ dodala.

Jméno „Na Louži“ získalo bistro po původním pojmenování Mariánského náměstí. Jedná se o pilotní projekt, jehož prostřednictvím si pražský magistrát testuje způsob spolupráce se sociálními podniky. Dlouhodobě tento projekt prosazoval zastupitel Patrik Nacher, předseda Výboru pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hl. m. Prahy.

„Osobně podporuji aktivity, ve kterých se dává šance lidem se zdravotním postižením. Jsem přesvědčen o tom, že město musí jít příkladem a ukázat komerčním firmám, že zapojovat lidi s hendikepem do běžného života je přirozené a společensky odpovědné,“ řekl Patrik Nacher. „Navíc, pokud nám tady Startujeme, o. p. s., předvede, že jde dělat gastroslužby příjemně, atraktivně, se širokou nabídkou čerstvých a zdravých jídel, tak je to důkaz, že taková spolupráce a podpora sociálních podniků má hluboký smysl.“

V nabídce je široký sortiment výrobků z vlastní řemeslné pekárny firmy – denně přes čtyřicet druhů pečiva, teplá kvalitní jídla a polévky, které ve STARTUJEME připravují bez chemických přísad. Nechybějí ani čerstvě připravované obložené bagety, saláty a fresh džusy. Zpestřením je „kávový týden“, kdy budou k ochutnání různé druhy kávy – jako první nabídka fairtrade bio kávy z Nikaraguy.

V bistru Na Louži teď pracují tři lidé se zdravotním postižením – roznášejí kávu, servírují jídla, uklízejí zázemí i prostory pro zákazníky. Za svoji práci dostávají na základě standardní pracovní smlouvy mzdu.

Bistro Na Louži prodává výrobky nejen z vlastní pekárny, ale spolupracuje například s pražírnou Fair & Bio nebo s Pasta Fidli, výrobcem chlazených těstovin, který také zaměstnává lidi ohrožené sociálním vyloučením.*

/zr/

 

K foto:

Otevření bistra Na Louži na pražské Nové radnici je pilotním projektem, jehož prostřednictvím si  magistrát testuje způsob spolupráce se sociálními podniky

Foto: archiv

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down