01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové trendy v zadávání veřejných zakázek

Přibližně od poloviny 90. let minulého století se v některých členských zemích EU rozvíjí nový trend, který se snaží efektivněji a odpovědněji využít pro dosahování stanovených ekonomicko-sociálních cílů také veřejné zadávání. Tendence jsou patrné především ve Francii, Itálii, Španělsku, Belgii a Velké Británii, kde tzv. společensky zodpovědné nakupování patří mezi priority veřejných politik.

Zájem vlád je pochopitelný Veřejná správa utratí zhruba 16 % z celkového HDP Evropské unie. Svoji kupní sílu může však využít k nákupu služeb, zboží a staveb tak, že zároveň uskutečňuje další, především sociální cíle a přispívá k hospodárnějšímu využití veřejných financí.

Důležitou iniciativou v této oblasti jsou odborná publikace a průvodce společensky odpovědným zadáváním veřejných zakázek zpracované generálními ředitelstvími Evropské komise pro zaměstnanost, sociální záležitosti a rovné příležitosti a pro vnitřní trh a služby (DG Employment, Social Affairs and Equal Opportunities a DG Internal Market and Services). Přílohou je přehled legislativy a řada případových studií veřejného zadávání z různých evropských zemí.

CO JE SPOLEČENSKY ODPOVĚDNÝ PŘÍSTUP

Společensky odpovědné zadávání veřejných zakázek zahrnuje postupy, které podporují zaměstnanost, sociální začleňování (především znevýhodněných osob), sociální ekonomiku a malé střední podniky, usilují o dodržování standardů pracovního prostředí, prosazují rovné příležitosti a širokou dostupnost pro všechny. Rovněž zohledňují kritéria ekologická a specificky místní (komunitní).1)

Tento přístup vede k dlouhodobé udržitelnosti společnosti, jež stojí na třech pilířích - ekonomické prosperitě, ochraně životního prostředí a společenském kapitálu. V praxi zadávání veřejných zakázek se tak prolínají různé odvětvové politiky a naplňování Lisabonské agendy.

PŘÍKLADY ZE ZAHRANIČÍ

Orgán veřejného zdraví města Manchesteru (Velká Británie) vyhlásil veřejnou zakázku na novou nemocnici v zanedbané části města. Do kritérií pro získání zakázky včlenil požadavky na vytvoření přímých příležitostí k zaměstnání místních obyvatel, zařazení místních malých a středně velkých podniků do dodavatelského řetězce a podporu obnovy dané čtvrti.

V soutěži zvítězil mezinárodní dodavatel, který se smluvně zavázal vybudovat v místě školicí centrum, uvedl lokální partnery, s jejichž subdodávkami počítá, a také se spojil s místními občanskými iniciativami, s nimiž zpracoval ekologicky odpovědný plán.

Podobně koncipovaná byla v Sheffieldu série zakázek především na výstavbu bytů. Od všech úspěšných stavebních firem bylo požadováno, aby se při své práci snažily o sociální přínos. Způsob zadávání vyústil v pozitivní vývoj, jenž měl tyto výsledné aspekty:

Výstavbu zařízení pro odborná školení mladých lidí ve věku 14-19 let, které připravuje pracovníky pro dodavatelské firmy.

Podporu chráněných dílen, které zaměstnávají význačné procento lidí s poruchami učení. Tyto chráněné dílny se přitom staly dodavatelem oken a kuchyňského nábytku pro realizované stavby.

Vznikly dva malé místní sociální podniky, které při subdodávkách zaměstnávají dlouhodobě nezaměstnané a mladé lidi.

JAKÁ JE SITUACE V ČESKÉ REPUBLICE

Popsaná zahraniční praxe je zatím u nás prakticky neznámá. V současné době proto Otevřená společnost, o. p. s., uskutečňuje pilotní projekt Podpora sociální ekonomiky prostřednictvím rozvoje procedur veřejných zakázek (podrobnosti najdete na adrese www.osops.cz/cz/projekty/socialni-ekonomika). Testují se možnosti uplatnit v praxi zadávání veřejných zakázek se sociálními a místními kritérii v podmínkách České republiky. Právní studie potvrdily, že česká legislativa představený koncept umožňuje.2)

První vlaštovkou tohoto typu veřejného zadávání je veřejná zakázka v Semilech. Konkrétně jde o rekonstrukci budovy kina, nacházejícího se ve středu města, na multifunkční centrum.

Vlastní přípravě zadání předcházelo zjištění potřeb zadavatele, které musí být součástí schválených strategických dokumentů města. Vedle primárního požadavku na získání služeb byla jasně identifikována i potřeba podpory zaměstnanosti v regionu. Zadávací dokumentace proto zahrnuje požadavek na zaměstnání dvou uchazečů o zaměstnání registrovaných na Úřadě práce v Semilech, a to za předpokladu, že kvalifikaci těchto osob lze při rekonstrukci budovy uplatnit. Tento požadavek se stal součástí smlouvy mezi zadavatelem a zhotovitelem zakázky.

Shrnuto: Veřejná zakázka řeší vedle rekonstrukce kina také posílení zaměstnanosti a sociální soudržnosti ve městě, dále úsporu veřejných prostředků určených na dávky v nezaměstnanosti a sociálně zodpovědné chování firmy.

Otevřená společnost, o. p. s., na závěr letošního roku připravuje vydání Průvodce společensky zodpovědným veřejným zadáváním. Tato užitečná publikace bude obsahovat základní doporučení a poznatky ze zahraničí i z České republiky. Obce a subjekty veřejné správy v naší zemi tak získají další impulsy k inovacím a přiblížení se k veřejně-správní praxi ostatních členských zemí Evropské unie.

Poznámky:

1) Vymezení pojmu je převzato ze Study on the Incorporation of Social Considerations in Public Procurement in the EU, DG Employment 2009.

2) Taišl, Jiří: Možnosti sociálního podnikání v rámci právní úpravy zadávání veřejných zakázek v evropském a českém právu. Nový prostor, o. s., 2007.

Jurčík, Radek: Právní úprava veřejných zakázek jako nástroj rozvoje regionu. Otevřená společnost, o. p. s., 2008.

JAROSLAVA ŠŤASTNÁ

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down