S účinností od 1. ledna 2001 začne platit novela zákona o platu. Koho se nové změny týkají? ODPOVĚĎ: Zákon o platu a odměně za pracovní pohotovost v rozpočtových a v některých dalších organizacích a orgánech č. 143/1992 Sb., ve znění novel, upravuje podle poslední novely č. 217/2000 Sb. poskytování...
S účinností od 1. ledna 2001 začne platit novela zákona o platu. Koho se nové změny týkají?
ODPOVĚĎ: Zákon o platu a odměně za pracovní pohotovost v rozpočtových a v některých dalších organizacích a orgánech č. 143/1992 Sb., ve znění novel, upravuje podle poslední novely č. 217/2000 Sb. poskytování platu a odměny za pracovní pohotovost zaměstnancům zaměstnavatele, kterým je - Česká republika - příspěvková organizace, jejíž výdaje na platy a odměny za pracovní pohotovost jsou zabezpečeny jejím finančním vztahem k rozpočtu zřizovatele nebo z úhrad podle zvláštních zákonů - státní fond - územní samosprávný celek.
Tento zákon neupravuje poskytování platu a odměny za pracovní pohotovost zaměstnancům, jejichž platové poměry stanoví zvláštní zákon (např. zákon o platu a některých dalších náležitostech státních zástupců), a občanům cizích států, kteří jsou zaměstnanci státu s místem výkonu práce mimo území ČR.
Rozsah působnosti zákona č. 143/1992 Sb., v platném znění, stejně jako zákona č. 1/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů, upravují příslušná ustanovení těchto zákonů. Jejich uplatnění není závislé na souhlasu zřizovatele nebo jiného orgánu.
Žádný z citovaných zákonů neumožňuje zaměstnavateli postupovat současně podle obou předpisů. Rozsah jejich působnosti je stanoven tak, že každý z nich se vztahuje na jiné zaměstnavatele a na všechny zaměstnance příslušných zaměstnavatelů.
Zákon č. 143/1992 Sb., v platném znění a prováděcí nařízení vlády se nepoužijí ani tehdy, když rozpočtová nebo příspěvková organizace, odměňující vlastní zaměstnance v pracovním poměru podle tohoto zákona, uzavře s jiným zaměstnancem dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce.
Při odměňování prací konaných mimo pracovní poměr se postupuje podle § 239b zákoníku práce, který stanoví, že výši odměny a podmínky pro její poskytování v závislosti na druhu a způsobu vykonávané práce nebo činnosti sjedná zaměstnavatel se zaměstnancem. Pro sjednání výše odměny je tedy stanovena smluvní volnost, která je omezena pouze tím, že nikdo nesmí výkonu práv a povinností zneužívat na újmu jiného účastníka pracovněprávního vztahu (§ 7 odst. 2 zák. práce).