Nový projekt Nejsme líní cílí i na notorické netřidiče baterií

Zakladatel projektu Ukliďme Česko, herec a moderátor, ekoučitelka, mladá maminka – ti všichni budou v krátkých videích svým osobním příkladem inspirovat k třídění odpadů. Nový projekt, který je organizovaný neuiskovou společností ECOBAT, odstartuje už o druhém zářijovém týdnu v rámci Evropského týdne recyklace baterií (9. až 15. září).

V Česku přibývá lidí, kteří zodpovědně třídí odpady. Stále se však najdou notoričtí netřídiči. A právě na ty, kteří mají v třídění rezervy, cílí projekt Nejsme líní. Startuje už druhý zářijový týden v rámci Evropského týdne recyklace baterií.

Z průzkumů víme, že konkrétně v případě baterií je zhruba pětina lidí netřídí vůbec a dalších 10 % jen velmi zřídka,“ říká Eva Gallatová z neziskové společnosti ECOBAT. Projekt Nejsme líní představí několik inspirativních osobností. Ty svým osobním příkladem ukazují, že pokud člověk není líný, dokáže udělat velké věci pro přírodu.

V krátkých videích na sociálních sítích se představí například Miroslav Kubásek – zakladatel projektu Ukliďme Česko. Dále herec Petr Vacek, který zastává pravidlo, že ještě důležitější než odpady recyklovat je nevytvářet je. Inspirující osobností bude také pedagožka Lenka Hrnčířová – čerstvá nositelka titulu Ekoučitelka roku 2018/2019.

KAŽDÝ BY MĚL ZAČÍT SÁM U SEBE

Projekt Nejsme líní apeluje na proaktivní přístup každého z nás. Podporuje myšlenku, že není správné říkat si – to se mě netýká, za to mohou jiní. Naopak, každý by měl začít sám u sebe. Často jde o jednoduché, ale velmi důležité věci. Proto se na fotografiích či krátkých videí objeví také maminka, která považuje za správné se svými malými dětmi uklízet nepořádek v přírodě, nebo školáci, pro které je samozřejmé třídit odpady včetně baterií. Tyto příběhy budou od 9. září 2019 na instagramovém profilu #nejsmelini a FB profilu ECOCHEESE.

Uvítáme, pokud s námi další lidé budou sdílet své fotografie a videa s podtitulem Nejsme líní. Rádi je zveřejníme,“ dodává Eva Gallatová z neziskové společnosti ECOBAT, která projekt organizuje.

NA TŘÍDĚNÍ JE KRABIČKA

V rámci projektu si zájemci mohou na www.ecocheese.cz zdarma objednat krabičku ECOCHEESE na třídění a skladování použitých baterií v domácnostech. Je to jeden z malých krůčků k aktivnějšímu třídění baterií. Má to velký smysl – díky recyklaci získáme ze 100 kg baterií 65 kg kovonosných surovin. Nezatěžujeme tak přírodu před zbytečnou těžbou nerostných surovin.

MĚNÍME SE K LEPŠÍMU

Podle průzkumu neziskové společnosti ECOBAT v posledních dvou letech 41 % lidí začalo nově nebo důsledněji snižovat množství plastů, které spotřebují. Celkem 35 % lidí méně plýtvá potravinami. Češi se také zlepšují v třídění odpadů – 35 % tvrdí, že začali nově nebo aktivněji třídit odpad. Zvyšuje se i ochota sbírat a recyklovat dříve okrajové komodity. Například baterie v posledních dvou letech začalo nově nebo důsledněji třídit 28 % Čechů. V případě bioodpadu jde o 25 % a u olejů o 23 % lidí. Při nákupu nápojů s sebou stále více Čechů preferuje opakovaně použitelné kelímky a omezuje jízdy autem (shodně 28 %).

Více lidí se také zapojuje do úklidů v přírodě, ať už individuálně, nebo v rámci úklidových akcí, jako je například projekt Ukliďme Česko. Roste počet lidí, kteří bio-odpad kompostují ve vlastním venkovním či interiérovém kompostéru, nakupují v prodejnách „bez obalu“ nebo si vyrábějí vlastní ekologické výrobky, jako jsou mýdla či sáčky na zeleninu. Jednoznačně přibývá lidí, kteří nejsou líní.

EVROPSKÝ TÝDEN RECYKLACE BATERIÍ

Evropský týden recyklace baterií proběhne 9.-15. září. Hlavním cílem je podpora povědomí evropské veřejnosti o důležitosti třídění a recyklace použitých baterií a akumulátorů. Je to také příležitostí odnést všechny vybité baterie, které doma najdeme, na jedno ze sběrných míst. Těch je v České republice již více než 20 tisíc.

Datum 9. září se váže k narozeninám slavného italského lékaře a fyzika Luigi Galvaniho (1737), který se proslavil pokusy s takzvanou živočišnou elektřinou. Jeho badatelská činnost přivedla jeho současníka a oponenta Alessandra Voltu k sestrojení prvního galvanického článku. Princip tohoto článku se stal základním konstrukčním prvkem všech elektrických baterií a akumulátorů.*

/zr/

K foto:

V rámci projektu si zájemci mohou na www.ecocheese.cz zdarma objednat krabičku ECOCHEESE na třídění a skladování použitých baterií v domácnostech.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down