01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový systém vede k vyšší životnosti i úsporám

V současné době se používá pro výstavbu vodovodů, tlakových kanalizací a plynovodů nové speciální potrubí Wavin TS, které se vyrábí v Německu. Pro města a obce má tento systém nesrovnatelné výhody - vysokou životnost a odolnost i celkovou úsporu nákladů.

Do dneška se pro výstavbu tlakových rozvodů (vodovody, tlakové kanalizace a plynovody) používalo potrubí z polyetylénového materiálu PE100. Je to materiál dobrý, ale při jeho vývoji se odborníci koncentrovali na jeho pevnost. To, že se potrubí pokládá do pískového lože, považovali za samozřejmost, neuvažovali tedy o možnosti, že se kolem potrubí mohou vyskytnout větší kameny či kořeny. Protože potrubí Wavin TS se vyznačuje velkou pevností a odolností proti mechanickému poškození, kameny či kořeny v jeho okolí ho nepoškodí.

VLASTNOSTI POTRUBÍ

Potrubí Wavin TS je vyrobeno z nového typu materiálu, stejně pevného jako je materiál současný. Je však zcela výjimečně odolný proti mechanickému poškození. Další unikátní vlastností je samotná třívrstvá konstrukce potrubí. Jeho střed tvoří standardní dosud používaný materiál PE100. Vnitřní a vnější okraj je z nového materiálu, který chrání potrubí proti mechanickému poškození.

Vnitřní ochrana je velice důležitá pro média obsahující drobné částečky, které mohou časem potrubí poškodit zevnitř. To se může stát například u tlakových kanalizací nebo u přívodů užitkové vody z řek. Hlavní důvod ochrany z vnitřní strany potrubí je ale jiný. Jde o ochranu proti bodovému namáhání z vnějšku potrubí. Bude-li se na stěnu potrubí tlačit bodově z vnějšku (například kamenem nebo kořenem), vytvoří se mikrotrhliny na straně vnitřní. Jde o příčinu poškození většiny PE potrubí, která se neprojeví hned, ale třeba po 10 letech používání.

Ochranná vrstva z vnější strany zase pomůže ochránit potrubí během dopravy, manipulace na stavbě a pokládky. Díky tloušťce ochranné vrstvy - 25 % tloušťky stěny - lze u potrubí tolerovat vrypy a poškrábání až do hloubky 20 %, aniž by to ovlivnilo životnost potrubí. U standardního polyetylénového materiálu PE100 je tato hranice pouze 10 %.

Životnost plastových potrubí se počítá na základě dlouhodobých zkoušek, které se různými způsoby urychlují. Například zkoušky se provádějí v lázni o teplotě 80°C s povrchově aktivním přípravkem. Na základě těchto zkoušek je pro polyetylénové potrubí spočítána životnost 50 let. Podle stejných zkoušek provedených na potrubí Wavin TS lze očekávat životnost 100 let.

Samozřejmě i ostatní výrobci vyvíjejí nová potrubí. Z dosud představených plastových potrubí však jde zejména o opláštěná potrubí. Konstrukci těchto potrubí tvoří standardní PE materiál, na který se z vnější strany přilepí nějaká vrstva - ať už ochranná vrstva z polyetylénu PE nebo z polypropylénu PP. Je těžké říci, do jaké míry chrání potrubí, protože vrstvy nejsou navzájem spojeny. Navíc u těchto potrubí neexistuje ochrana z vnitřní strany, důležitá během dlouhodobého provozování potrubí. Například pro výstavbu vodovodů se potrubí Wavin TS stalo kvůli svým vlastnostem konkurencí spíše potrubí litinového.

EKONOMICKÉ ŘEŠENÍ

Všechna pravidla pokládky obsahuje montážní předpis. Pro zemní práce není u potrubí Wavin TS omezení zrnitosti materiálu. Pro podsyp, obsyp a zásyp potrubí se nevyžaduje jemnozrnný materiál (například písek). Tím se snižují náklady na zemní práce (na skládkování, dopravu, časová náročnost). Další výhodou uvedeného potrubí je, že se u tlakových systémů spojuje svařováním "na tupo" nebo pomocí elektrotvarovek, což je z hlediska jeho těsnosti a životnosti nejkvalitnější spojování.

Cena potrubí Wavin TS je sice asi o 50 % vyšší než cena standardního PE potrubí, ale na prvních realizovaných projektech se ukázalo, že díky nižším nákladům na zemní práce je nový systém ekonomicky efektivnější. Navíc, jak jsem již uvedl, zaručuje vyšší životnost i bezpečnost a nižší náročnost na provedení pokládky.

VYUŽITÍ V PRAXI

Potrubí se kvůli svým vlastnostem používá jednak na novou výstavbu bez použití pískového lože, jednak na bezvýkopové metody sanace potrubí. Jak vypadá ulice při výměně potrubí klasickou výkopovou metodou, jistě všichni známe z vlastní zkušenosti. Vznikají problémy dopravní, ekologické i společenské (hlučnost, prach, stížnosti občanů, větší pravděpodobnost úrazů), delší trvání obtěžujících výkopů. Většinu těchto rekonstrukcí vodovodů, plynovodů a kanalizací lze dnes řešit moderními bezvýkopovými technologiemi.

Potrubí Wavin TS bylo například použito ve Hvožďanech při výstavbě nového vodovodního potrubí, dále pak v Ostravě na pokládku vodovodu v poddolovaném území a také při rekonstrukci vodovodního řadu, nebo v Neratovicích při sanaci chemického rozvodu.

Daniel Šnajdr

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down