01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový výměnný formát v praxi

Od konce roku 2001 je v provozu nový Informační systém katastru nemovitostí (ISKN). Cílem projektu byla změna struktury dat, vyřešení problémů s jejich bezpečností, modernizace programového a technického vybavení, zajištění aktuálnosti poskytovaných údajů a vylepšení správy velkých objemů...

Od konce roku 2001 je v provozu nový Informační systém katastru nemovitostí (ISKN). Cílem projektu byla změna struktury dat, vyřešení problémů s jejich bezpečností, modernizace programového a technického vybavení, zajištění aktuálnosti poskytovaných údajů a vylepšení správy velkých objemů zdigitalizovaných dat.

Příprava tohoto projektu trvala několik let a oproti původním předpokladům nastala jeho realizace o přibližně 2 roky později. Přesto tato změna přináší několik zásadních věcí do práce s daty katastru nemovitostí (KN). Snad nejdůležitější změnou je zavedení tzv. nového výměnného formátu pro předávání dat ostatním subjektům a následně jejich přejímání do ISKN. Data v tomto novém formátu již nejsou poskytována v souborech typu DBF, ale jedná se o textové soubory, jejichž datový obsah lépe odpovídá novým požadavkům. V textových souborech jsou nyní uložena společně popisná i grafická data. Při exportu lze definovat požadavky na obsah dat - je možno exportovat data popisná, grafická, bonity apod. Po přechodnou dobu (2 roky) budou katastrální úřady poskytovat data souběžně v souborech DBF i v textových souborech. Do budoucna se ovšem počítá pouze s textovými soubory. To znamená nutnost přeprogramovat stávající systémy, které data KN využívají. Zároveň tato situace - stejně jako každá jiná změna - přináší možnost vývoje nových programů, které budou lépe reagovat na potřeby koncových uživatelů. Zavedení nového výměnného formátu přineslo též možnost poskytovat tzv. změnové věty. Dříve bylo nutné při aktualizaci nahradit veškerá stará data daty novými. Dnes se nabízí možnost aktualizace pouze těch dat, které byly v systému ISKN změněny. Systém umožňuje export dat za určité období, což je velmi sympatické, neboť to nabízí možnost přebírat menší množství dat. Vzhledem k tomu, že mnoho uživatelů za tato data platí, je to změna zásadní. Nyní je totiž možné provádět aktualizaci poměrně často (např. 1 x měsíčně) za zlomkovou cenu toho, za co jsme dříve pořídili všechna data. Stačí tedy jednou pořídit všechna data v požadovaném katastrálním území a dále jen dokupovat zmíněné změnové věty. Již nyní je vhodný čas poohlédnout se po systému (a nečekat dva roky, po které bude možné přebírat data i v původním formátu DBF).

Společnost ESPACE Morava z Olomouce vyvinula program pod názvem e-SPI, který umožňuje prohlížet data KN v novém výměnném formátu (údaje o parcelách, výpisy z listu vlastnictví apod.). Program má zabudovanou i jednoduchou prohlížečku grafických dat (zobrazení parcel, budov a dalších prvků v mapě - pokud jsou tato data pro dané katastrální území k dispozici. Uživatelé tak mohou hledat příslušné parcely zadáním výběru z popisné části nebo přímo kliknutím na příslušnou parcelu v mapovém okně. K dispozici je také nástroj pro import dat do počítačového programu GeoMedia. E-SPI je k dispozici jako EXE aplikace nebo jako intranetové řešení. Program je možné zakomponovat do stávajících systémů uživatele. Demo verzi e-SPI je možné stáhnout na adrese:

www.espace.cz.

Jan Tomiga,

konzultant v oblasti GIS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down