Připravovaný zákon o hospodaření s energií bude vyžadovat provedení energetických auditů pro všechny, kteří žádají o státní podporu. Tato povinnost se bude vztahovat i na energetické hospodářství organizačních složek státu, krajů a obcí a fyzických a právnických osob s celkovou spotřebou energie...
Připravovaný zákon o hospodaření s energií bude vyžadovat provedení energetických auditů pro všechny, kteří žádají o státní podporu. Tato povinnost se bude vztahovat i na energetické hospodářství organizačních složek státu, krajů a obcí a fyzických a právnických osob s celkovou spotřebou energie vyšší, než která bude stanovena prováděcí vyhláškou.
Energetický audit je základním podkladem pro rozhodnutí potenciálního investora zda, za jakých podmínek a kdy investovat do energeticky úsporných opatření.
Energetické audity pro podnikatele, města, obce, průmyslové podniky, pro občanskou vybavenost atd. zpracovává kromě jiné činnosti Svaz podnikatelů pro využití energetických zdrojů (SPVEZ). Především pak pro potřeby těch, kteří žádají o některou z forem státní podpory.
Svaz se zabývá především uplatněním vodní energie, tepelných čerpadel a dalších obnovitelných zdrojů energie. Značný potenciál v podmínkách představuje zejména energetické využití biomasy, kde by se dalo oproti současnosti dosáhnout 3 až 6x vyšších energetických přínosů do roku 2020.
Samostatnou významnou kapitolou je kombinovaná výroba elektřiny a tepla v kogeneračních jednotkách na bázi plynových spalovacích motorů. V této oblasti lze dosáhnout elektrického výkonu až 800 MW do roku 2020 oproti současnému výkonu zhruba 200 MW.
Každý investiční záměr je třeba důkladně komplexně připravit, a to obvykle s pomocí nezávislých odborníků, kterými SPVEZ disponuje. Svaz ve spolupráci s Českou energetickou agenturou zajišťuje rovněž rekvalifikační kurzy pro energetické auditory a dále kurzy pro provozovatele malých energetických zdrojů do výkonu 1 MW.
JAN BOUŠKA,
Svaz podnikatelů pro využití
energetických zdrojů