Integrovaný informační systém Státní pokladny (IISSP), který Ministerstvo financí vytváří, představuje účinný, transparentní a efektivní nástroj pro řízení státních financí. Součástí budování Státní pokladny je i nutná úprava legislativy.
Ministerstvo financí (MF) nyní připravuje návrh novely zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), který mezi peněžní prostředky Státní pokladny nově řadí i prostředky na účtech územních samosprávných celků a dobrovolných svazků obcí určených k příjmu dotací a návratných finančních výpomocí ze státního rozpočtu, Národního fondu a státních fondů a k příjmu výnosů daní nebo podílu na nich, převáděných těmto příjemcům správcem daně podle zvláštního zákona.
Tyto účty, na něž budou ze Státní pokladny vypláceny dotace, návratné finanční výpomoci a výnosy daní, budou ve vlastnictví klienta (např. obce) a budou vedeny v České národní bance. Dispozici s prostředky MF nebude nijak omezovat. Klient (obec) tedy bude mít prakticky možnost tyto prostředky např. okamžitě převést na své další účty. O konkrétních podmínkách (úročení, poplatky) těchto účtů jedná v rámci příprav Státní pokladny Ministerstvo financí s Českou národní bankou.
PRO OBCE JE KLÍČOVÝ CENTRÁLNÍ SYSTÉM ÚČETNÍCH INFORMACÍ STÁTU
Integrovaný informační systém Státní pokladny je navržen a realizován jako modulární informační systém. V současné podobě jej tvoří dále popsané moduly, přičemž obce budou využívat pouze Centrální systém účetních informací státu. Rozpočtový informační systém je určen pro organizační složky státu.
Rozpočtový informační systém Příprava rozpočtu. Modul bude sloužit pro kompletní přípravu státního rozpočtu pomocí konceptu definice a detailizace závazných parametrů rozpočtu. Každá organizační složka státu pořídí v systému rozpis rozpočtu v detailu rozpočtové klasifikace. Tento rozpis je kontrolován na závazné parametry rozpočtu a následně víceúrovňově schvalován.
Rozpočtový informační systém Realizace rozpočtu - Rozpočtová opatření (RISRE/ROP). V rámci realizace rozpočtu je již nutné posuzovat a realizovat požadavky na úpravy stanoveného rozpočtu jednotlivých organizačních složek státu. Tyto úpravy jsou zajištěny tzv. rozpočtovými opatřeními. Modul RISRE/ROP bude primárním systémem pro evidenci všech rozpočtových opatření.
Rozpočtový informační systém Realizace rozpočtu - Platební styk (RISRE/PS). Novinku v procesu realizace rozpočtu představuje modul RISRE/PS, v němž organizační složky státu budou vykonávat rezervace svých výdajů (registrace předpokládaného závazku) ve struktuře položek rozpočtové skladby. Modul slouží ke kontrole vstupu do závazků a plateb. Požadavek na rezervaci prostředků je zkontrolován na disponibilní rozpočet a v případě dostatku zdrojů je rezervace Státní pokladnou potvrzena. Organizační složka státu zrealizuje výdaj a zašle platební příkaz do České národní banky. Tento platební příkaz je ověřen ve Státní pokladně a teprve po jeho schválení ze strany Státní pokladny bude realizována platba.
Centrální systém účetních informací státu (CSÚIS). Modul CSÚIS je určen ke shromažďování účetních záznamů od vybraných účetních jednotek. Základní právní rámec pro vedení CSÚIS je dán zákonem č. 563/1991 Sb., o účetnictví a vyhláškou č. 383/2009 Sb., o účetních záznamech v technické formě vybraných účetních jednotek a jejich předávání do centrálního systému účetních informací státu a o požadavcích na technické a smíšené formy účetních záznamů (technická vyhláška o účetních záznamech). V Centrálním systému účetních informací státu jsou shromažďovány a zpracovávány účetní záznamy od vybraných účetních jednotek veřejného sektoru. V současné době se připravuje rozšíření o sběr dat nutných k sestavení konsolidovaných účetních a statistických výkazů za stát ČR pro účely statistické a kontrolní, které umožní snížení administrativní zátěže pro dotčené účetní jednotky.
ZDENĚK ZAJÍČEK
náměstek ministra financí ČR