O světelném znečištění se v Praze jednalo na mezinárodní úrovni

V české metropoli včera poprvé zasedla mezinárodní pracovní skupina k řešení světelného znečištění. Stalo se při konferenci Světelné znečištění 2024, kterou uspořádalo Ministerstvo životního prostředí a na niž přijelo osm desítek odborníků z řady evropských států.

U příležitosti českého předsednictví ve Visegrádské čtyřce uspořádalo Ministerstvo životního prostředí (MŽP) konferenci Světelné znečištění 2024, která upozornila i na úspěšné mezinárodní projekty, jež se zabývají nepříznivými dopady světelného znečištění na životní prostředí, bezpečnost a lidské zdraví. V průběhu konference se uskutečnilo také první setkání neformální pracovní skupiny zástupců evropských států pro řešení problematiky světelného znečištění.

Na nutnost řešit světelné znečištění už před dvěma roky poukázalo české předsednictví v Radě EU

MŽP se podařilo téma světelného znečištění zvednout na evropskou úroveň již v roce 2022, kdy v rámci českého předsednictví v Radě EU zvolilo tuto problematiku jako jednu ze svých priorit a uspořádalo úspěšný mezinárodní workshop Světelné znečištění 2022, na němž se setkali experti z celé Evropy. Na tyto aktivity pak v minulém roce navázalo španělské předsednictví, kde byla problematika dále diskutována. MŽP nyní odborníky pozvalo k další společné události do Prahy.
„Hrdě se hlásíme k tomu, že je to právě Česká republika, kdo se stal popularizátorem tématu světelného znečištění v celoevropském měřítku. V návaznosti na dnešní konferenci Světelné znečištění 2024 chceme pokračovat a věnovat se problematice i na připravovaném setkání ministrů V4+, které proběhne v Brně příští týden,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík a dodal: „Snažíme dělat smysluplné kroky k omezení světelného znečištění především v té nejpraktičtější rovině, například od 1. července by měla být účinná vyhláška k novele stavebního zákona, která učiní technickou normu omezování nežádoucích účinků venkovního osvětlení závaznou."
První část programu představila současné přístupy ke světelnému znečištění na evropské úrovni, a to nejen z pohledu legislativy a strategických dokumentů, ale také v rámci technických norem, monitorování a financování výzkumu světelného znečištění a jeho dopadů. Živé diskusi předcházela prezentace příspěvků zástupců Evropské komise, Mezinárodní komise pro osvětlování, České republiky a Španělska.

V dalším bloku si účastníci vyslechli nové poznatky o nepříznivých dopadech tohoto druhu znečištění na urbánní i životní prostředí a lidské zdraví. Výstupy prezentovali zástupci projektu ENLIGHTENme (v rámci Horizont Evropa) a studentského projektu EMISE, který dlouhodobě běží na Slezském gymnáziu. Zástupci think-tanku Light Pollution a Asociace POLARIS pak představili výsledky prvního reportu ke světelnému znečištění v Polsku. Zástupci UCEEB ČVUT (https://www.uceeb.cz/) seznámili účastníky konference s podrobnostmi k projektu zkoumajícího architektonické osvětlení v kontextu historických budov.
V odpolední části konference proběhlo první setkání neformální pracovní skupiny pro řešení problematiky světelného znečištění. Její snahou je přispět zejména ke koordinaci mezi evropskými státy, ke sdílení přístupů k regulaci světelného znečištění na národní i evropské úrovni a zastřešení spolupráce mezi státy, které mají k problematice obdobný přístup. Skupina vznikla na vzájemné dohodě mezi Českou republikou, Chorvatskem, Německem, Slovinskem a Francií. Ke včerejšímu jednání se připojili rovněž zástupci Rakouska, Polska, Slovenska a Malty, Norska a Švýcarska.
Závěry z konference a ze setkání neformální pracovní skupiny bude MŽP prezentovat 12. března na setkání ministrů životního prostředí V4+, které se bude konat v Brně.
Odborné workshopy ke světelnému znečištění pořádá MŽP pravidelně. V letech 2020 a 2021 se konaly dva úspěšné webináře s mezinárodní účastí. V roce 2020 šlo o Workshop Light Pollution 2020 a o rok později se jako partnerská akce k Evropskému Zelenému týdnu EU 2021 konal Webinar Light Pollution 2021. Během českého předsednictví EU v roce 2022 uspořádalo MŽP u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské Unie Mezinárodní workshop Světelné znečištění 2022. Na podzim minulého roku se konal expertní webinář Světelné znečištění 2023.*

/zr/

Světelnému znečištění jsme se rovněž věnovali například zde: https://moderniobec.cz/norma-o-svetelnem-znecisteni-vstoupila-v-ucinnost-co-prinese-do-verejneho-osvetleni-obci-a-mest/ a zde: https://moderniobec.cz/nova-technicka-norma-pomuze-s-ochranou-pred-svetelnym-znecistenim/ .

Na horním snímku: Srovnání tmavé a městské noční oblohy. Foto: Peter Znášik

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down