Okružní křižovatka v Mostecké ulici u vjezdu do Vsetína zdobí od poloviny září takzvaný atmosférický prvek. Brána je vysoká více než 6 metrů a má podobu dvou železobetonových oblouků, které zdobí anděl s rozepjatými křídly obklopený ovečkami, inspirovaný tradičním znakem města Vsetín. Brána ozvláštňuje kolorit města a zároveň reprezentuje současné technologie a tradiční řemeslný um. Příprava projektu započala již v minulém roce, kdy jej schválila Rada města i Zastupitelstvo města Vsetín.
„Při návrhu jsme se nechali inspirovat podobou městského znaku, který lidé důvěrně znají. Jeho symbolika je unikátní, a jinde by se proto opakovat nedala,” vysvětluje Josef Zlamal ze Studia Zlamal, které prvek realizovalo. „Městský znak byl historicky umístěn právě u vstupu do města, na tuto tradici tedy plynule navazujeme,” dodává s tím, že cílem nebylo vytvořit avantgardní umělecké dílo odtržené od kontextu místa, ale naopak jeho přirozený odraz.
REALIZACE BRÁNY SPOJILA DOHROMADY ŘADU PROFESÍ
Samotné uskutečnění projektu je výsledkem dlouhodobé týmové spolupráce, do které byly zapojeny profese od betonářů přes stavaře, strojaře, architekty či statiky a geodety. Návrh vznikal od podzimu 2021 a samotná instalace brány proběhla během několika zářijových dnů.
Instalace monolitických základových patek se uskutečnila za dopravně regulovaného provozu dvěma čtyřicetitunovými jeřáby. „Ty za pouhé tři hodiny osadily nejen samotné patky, ale i dva viditelné půlobloukové díly brány o hmotnosti 1,5 tuny,” popisuje Petr Pospíšil, projektový manažer ze společnosti IP Systém a. s.
„Nerezový kotvící systém, který z brány vychází, byl vložen do atypické odlévací formy přímo při betonování a přesnost zde hraje klíčovou roli, protože každý jednotlivý segment navazuje na druhý a sebemenší chyba by tak byla fatální,” říká Zdeněk Máčala, strojař ze společnosti MPPM s.r.o.
Pro samotnou realizaci anděla a beránků byl zvolen unikátní materiál – strukturovaný deskový hliník od firmy AL INVEST Břidličná, a. s., o tloušťce celých 25mm, který disponuje nezaměnitelnou, přírodně rostlou strukturou. Ta evokuje práci kovotepce. I samotný povrch betonu prošel ručním zušlechtěním, takže beton připomíná spíše kámen.
VZNIK ATMOSFÉRICKÉHO PRVKU OTEVŘEL NA VSETÍNĚ DŮLEŽITOU DEBATU
„Města odjakživa budovala dominanty a ozvláštňující prvky, které dnes utvářejí jedinečnou atmosféru místa – tzv. genius loci. Na tento odkaz jsme se snažili navázat. Lidé rovněž diskutují nejen o podobě prvku, ale kladou i otázky týkající se toho, proč má město investovat do podobných řešení. Hlavním tématem investic je logicky technická infrastruktura. Pokud bychom ale podobné projekty chtěli nechat na dobu, kdy bude ideální konstelace a všechny ostatní problémy budou vyřešeny, nezačali bychom asi nikdy,” dodává Josef Zlamal.
Brána je nasvětlena pomocí čtyř moderní úsporných LED světel, které jí propůjčují život i po západu slunce. Prostor kolem nového atmosférického prvku byl osazen novou, díky čemuž dojde postupně k celkovému sjednocení zeleně v jeho v okolí a atmosférický prvek tak postupně získá svou finální podobu v rámci konsolidovaného keřového ostrůvku.*
/zr/
Na snímku: Brána u okružní křižovatky v Mostecké ulici u vjezdu do Vsetína je nasvětlena pomocí čtyř moderní úsporných LED světel, které jí propůjčují život i po západu slunce
Foto: archiv města