Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR) zmapovalo v průběhu května plánované investice obcí. Jde o projekty, které mohly být ohroženy výpadkem příjmů způsobeným tzv. kompenzačním bonusem. Mapování zachytilo více než dva tisíce projektů za zhruba 43 miliard korun. Nejvíce investic bude směřovat do oblasti infrastruktury, úpravy veřejných prostranství a životního prostředí.
Pokud vláda dokáže samosprávám rychle nahradit prostředky, o které kvůli kompenzačnímu bonusu přišly, mnohé obce jsou připraveny začít tyto projekty realizovat ještě letos.
„Ochotu vlády kompenzovat samosprávám výpadky příjmů vítáme. Vzhledem k tomu, že v případě investic platí, že čas jsou peníze, budeme podporovat takový způsob kompenzace, který bude co nejrychlejší. Za vhodnější tak považujeme přijmout senátní návrh, který může být případně upraven tak, aby byl v souladu s včerejší deklarací vlády: že chce dát obcím 1200 Kč na občana,“ říká Stanislav Polčák, předseda SMS ČR.
Avizovaný krok vlády hradí výpadek v příjmech obcí jen částečně, územní samosprávy nadále musejí počítat s výpadkem financí ze sdílených daní, který bude v řádech desítek miliard. „I přesto je to pozitivní, obce tak budou moci realizovat investice, které mají již připravené, a podpořit oživení regionální ekonomiky,“ vysvětluje Radim Sršeň, místopředseda SMS ČR, a dodává: „Z našeho květnového dotazníkového šetření, do kterého se zapojilo šest stovek obcí, přitom vyplývá, že jen tyto obce mají v současnosti před realizací investice v hodnotě více než 40 miliard. Závěry šetření, zejména informace, do jakých oblastí obce investují, nám budou sloužit k vyjednávání s jednotlivými ministerstvy a operačními programy pro smysluplné nastavení dotací.“
Zmiňované dotazníkové šetření probíhalo v květnu a v prvním červnovém týdnu, zapojilo se do něj 601 obcí. SMS ČR v něm zjišťovalo, které investice obcí by byly ohroženy v případě, že by ke kompenzaci výpadku příjmů samospráv nedošlo. Obce uvedly celkem 2146 projektů v celkové hodnotě 43,3 miliardy Kč, z nichž dvě třetiny měly být realizovány již letos nebo příští rok a téměř 800 projektů je v takové fázi, že je možné je začít realizovat okamžitě. „Jde přitom o indikativní data pouze z necelé desetiny měst a obcí ČR, celkové investice samospráv tak budou bezpochyby násobně vyšší,“ připomíná Stanislav Polčák.
Nejvíce projektů, téměř 800, směřuje do oblasti veřejná prostranství a infrastruktura (návsi, náměstí, místní komunikace, parkoviště, chodníky, cyklostezky, vysokorychlostní internet, autobusové zastávky, přechody, kamerové systémy, rozhlasy apod.).
Druhou nejčastěji uváděnou oblastí je životní prostředí (vodovody, kanalizace, ČOV, domovní čističky, vrty, vodojemy, protierozní opatření, opatření k zadržování vody v krajině, parky, výsadba, odpadové hospodářství, zateplení budov, komunitní energetika, obnovitelné zdroje energie, pozemkové úpravy apod.).
Dalšími oblastmi investic samospráv jsou:
Kultura, sport a spolková činnost (kulturní, společenská a komunitní centra, sportoviště, zázemí pro sport a spolkovou činnost, památky) – 337 projektů.
Školství a vzdělávání (MŠ, ZŠ, SŠ, mimoškolní a zájmové vzdělávání) – 266 projektů.
Bydlení a sociální oblast (nájemní bydlení, sociální bydlení, sociální podniky, sociální služby, zázemí pro zdravotnictví) – 180 projektů.
Daňová kalkulačka SMS ČR je nyní aktualizována tak, že kromě výpadku ve sdílených daních a výpadku způsobeného kompenzačním bonusem ukazuje i to, kolik peněz by konkrétní obec získala, pokud by vládní záměr (kompenzace 1200 Kč na občana) byl skutečně realizován.*
/zr/
K foto:
Celostátním vítězem a držitelem Zelené stuhy ČR se loni v rámci soutěže Vesnice roku stala obec Dobrochov na Prostějovsku. Ocenění získala za příkladný a citlivý přístup k obnově tradičního rázu venkovské obce. Právě péče o veřejná prostranství je oblastí, do níž by i letos obce chtěly nejvíce investovat. Na snímku: centrum Dobrochova
Foto: wikipedie
I love reading your post. Great work, good job!
https://grandeprairielawyers.com