Obce jsou zatím na volby personálně připravené, vyplývá z průzkumu SMS

I přes opatření přijímaná v souvislosti s pandemií koronaviru obce zatím nehlásí větší problémy s obsazením volebních komisí. Většina obcí také uvádí, že ví, jak postupovat, pokud by se jim do volebních komisí nedostávalo náhradníků. Vyplývá to z průzkumu, který ve dnech 22. až 24. září uskutečnilo Sdružení místních samospráv ČR a do kterého se zapojilo celkem 1470 obcí.

Devadesát dva procent z nich na otázku, zda mají problém naplnit stanovený počet volebních komisařů a komisařek, odpovědělo záporně, tedy že problémy s obsazením volebních komisí nemají. Potíže s naplněním volebních komisí uvedlo pouze sedm procent obcí. Jedno procento respondentů zvolilo odpověď „NEVÍM“.

Třetina (31 %) obcí však uvádí, že zatím nemá zajištěny náhradníky v případě, že někdo ze stávajících komisařů/komisařek bude nakonec ve volební komisi chybět. Někteří starostové obcí, kde se budou konat kromě krajských i senátní volby, pak vyjádřilo obavy ze situace, že se mezi členy volební komise po prvním kole senátních voleb vyskytne nákaza koronavirem a zbývající členové komise budou muset do karantény. To by mohlo značně zkomplikovat obsazení volebních komisí pro druhé kolo senátních voleb.

V případě, že obec nemá zajištěné náhradníky, v den konání voleb se některý z volebních komisařů nedostaví, stanoví zákon (§ 27 odst. 12 zákona č. 350/2020 Sb.) následující postup:  Dojde-li k poklesu počtu členů komise pod starostou stanovený nejnižší počet, snižuje se nejnižší počet členů komise na 5 a v případě okrsků do 300 voličů na 4.  Poklesne-li počet členů komise i pod 5 nebo 4, je starosta obce povinen neprodleně povolat náhradníky, popřípadě jmenovat nové členy komise (starosta může jmenovat i sám sebe). Komise může do doby doplnění členů vyvíjet činnost i v nižším počtu členů než 5, resp. 4, jednání může zahájit i jako tříčlenná. V krajním případě, nemůže-li starosta povinnost splnit, protože nemá k dispozici dostatek lidí, musí to neprodleně oznámit krajskému úřadu. Další postup bude stanoven ministerstvem vnitra v součinnosti s krajským úřadem a pověřeným obecním úřadem (doplníme, jaký je správný postup). O této skutečnosti je většina obcí rovněž dostatečně informována, jak vyplývá z průzkumu SMS ČR:

Řada obcí v průzkumu rovněž uvedla, že situaci by jim usnadnilo, kdyby členové okrskových volebních komisí mohli povinné proškolení absolvovat formou e-learningu. Zejména pro ekonomicky aktivní členy volebních komisí je dojíždění za prezenčním školením zatěžující. V době pandemie se navíc jedná i o bezpečnější způsob proškolení.*

 /ln/

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down