01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obce zajímá technika v kategorii PROFI

Stále častější rozsáhlé vybavení obcí malou komunální technikou zvyšuje nároky na zabezpečování jejího provozuschopného stavu jak pravidelnou údržbou, tak poskytováním odborného servisu a nutným plánováním průběžné obnovy těchto prostředků po jejich opotřebování. To vše umožňuje i včas plánovat potřebné finanční zdroje.

Nezanedbatelnou součástí správy majetku samospráv je i oblast komunálního hospodářství, zahrnující údržbu veřejné zeleně - parků, zelených pásů, sportovišť a rekreačních areálů, okrasných květinových a travnatých ploch, hřbitovů, likvidaci odpadů (spadané listí, odřezané větve, posekaná tráva), místních komunikací, chodníků a veřejných prostranství, odklízení sněhu apod.

Při zabezpečování požadavků, kladených na oblast komunálního hospodářství, se setkáváme s variantami jejich plnění:

- vlastními prostředky měst a obcí;

- společnostmi s majetkovým podílem měst a obcí (například Technické služby);

- specializovanými privátními službami.

Rozhodování o přijetí varianty řešení vždy bude vycházet z důkladného rozboru potřeby financí v rámci reálných možností stávajících místních rozpočtů.

Způsob plnění požadovaných úkolů vždy bude spojován s úvahami o rozsahu vybavení mechanizačními prostředky, vycházejícími z velikosti udržovaných a ošetřovaných ploch a dalších předpokládaných činností údržby. Tato otázka je významná proto, že stávající mechanizační prostředky již dosluhují a jejich nahrazení novou modernější technikou začíná být každoročním úkolem.

JAKÉ MECHANISMY VOLIT PRO JEDNOTLIVÉ OPERACE

Dosavadní zkušenosti potvrzují, že v komunálním hospodářství se vedle běžných vícetonážních dopravních prostředků a speciálních vozidel s různými nástavbami (například výsuvné žebříky, zdvižné plošiny pro údržbu veřejného osvětlení, sběrné vozy pro odvoz domovního odpadu, fekální vozy apod.) osvědčila i tzv. "malá mechanizace". Ta zahrnuje energetické prostředky a připojitelné nářadí o celkovém výkonu do 30 kW, (jednonápravové a dvounápravové malotraktory, nosiče nářadí, stacionární stroje apod.). V komunální sféře se o této malé mechanizaci vesměs hovoří jako o "komunální technice", spadající do kategorie označované výrobci jako PROFI program.

Do této kategorie zahrnujeme zejména mechanizační prostředky pro údržbu veřejné zeleně (sečení, mulčování, provzdušňování, odmechování, řezání koberců, odstraňování pařezů, údržba okrasných porostů), likvidaci odpadů, drcení zbytků, přepravu a manipulaci s materiálem a čištění ploch.

Různorodost činností, ovlivněná jak ročním obdobím, tak klimatickými podmínkami, vyžaduje pravidelně opakující se provádění pracovních operací pomocí následující doporučené komunální techniky:

Sečení: Estetický vzhled a biologickoaktivní stav travních ploch vyžaduje při údržbě dosahovat stejnoměrnou výšku strniště hladkým řezem ve výšce 10 až 70 mm. Toho lze dosáhnout jen pomocí mobilních žacích strojů. Základními a nejdůležitějšími stroji jsou:

- výkonné pojízdné sekačky ZTH (Zero-Turn-Hydraulic);

- ridery;

- zahradní traktory.

Mulčování: Mulčovače drtí svými pracovními orgány (noži nebo kladívky) nadzemní části rostlin a rozprostírají podrcenou hmotu na povrchu pozemku. Tato hmota se tam stává přirozeným biologickým hnojivem. Nejčastěji jsou využívány univerzální drtiče a mulčovače, doplňované i sběrnými koši.

Provzdušňování, odmechování, řezání koberců, odstraňování pařezů: Při intenzívním využívání travnatých ploch dochází k tvorbě plstí a mechu, udusání půdy, ale i k mechanickému poškození celých ploch. Při odstraňování přestárlých nebo odumřelých stromů zůstávají pařezy. Proto při profesionální péči o veřejnou zeleň jsou vhodně využívány:

- provzdušňovače trávníků;

- odmechovače trávníků;

- řezače koberců trávníků,

- pařezové frézy.

Údržba okrasných porostů: Zahrnuje tvarování keřů a stromů, vyžínání plevelů v méně přístupných místech, odstraňování nežádoucích náletů rostlin, prosvětlování a prořezávání keřů a korun stromů, stříhání živých plotů, zmlazování dřevin a odstraňování starých větví. Tyto dokončovací práce po sečení lze provádět následující mechanizací:

- vyžínače se strunovou hlavou;

- kombinované vyžínače;

- univerzální křovinořezy;

- křovinořezy pro likvidaci zdřevěnělé buřeně;

- klasické plotostřihy;

- řetězové pily (klasické, speciální, vyvětvovací).

Drcení a štěpkování organických zbytků: Organické zbytky po řezu dřevní hmoty, při obnově okrasných květinových parkových úprav a nutné likvidaci dosavadní výsadby a odplevelení zatravněných ploch je vhodné ihned zpracovávat v drtičích a štěpkovačích. Vytvořená zhomogenizovaná hmota je vhodná jako zakládka kompostů nebo mulčovací materiál. Používané drtiče organických zbytků klasické i kladívkové, jakož i štěpkovače dřevní hmoty jsou vesměs převozné a připojitelné k malotraktoru.

Přeprava materiálu a manipulace s ním: Při provádění různorodých činností v komunální sféře se neobejdeme bez přepravy materiálu, obzvláště v případech manipulace s materiálem (výkopové práce, odklízení sněhu apod.). V rámci komunální techniky půjde vesměs o přídavná zařízení k dvounápravovým malotraktorům, mezi něž například patří:

- nebržděné i bržděné návěsy s nástavbou;

- samojízdné vozíky tlačené s korbou;

- samojízdné čtyřkolkové vozíky;

- shrnovací radlice;

- nabírací lžíce jako čelní nakladač;

- dvounápravový malotraktor s čelním nakladačem a s podkopovou lopatou.

Čištění ploch: Značně využívanou komunální technikou jsou stroje pro čištění ploch. Tyto mechanismy se používají prakticky celoročně při údržbě veřejných prostranství (pěší zóny, náměstí, chodníky, parkoviště, místní komunikace). Při letní údržbě se provádí zametání, mnohdy se samosběrem, vysávání, kropení a umývání. V rámci zimní údržby se provádí shrnování sněhu radlicí, frézování, odhrnování a sypání. V rámci nasazování komunální techniky jsou vhodně využívány:

- zametací kartáče válcové, připojitelné k malotraktorům;

- samosběrný zametací stroj;

- samojízdný průmyslový vysavač (jako adaptér);

- ruční vysavač (fukar) na motorový pohon;

- mobilní vysavač listí;

- adaptér pro samojízdné mytí ploch;

- samojízdný mycí stroj;

- adaptér na odkliz sněhu-sněhová fréza;

- tlačený sypač s aktivním pohonem.

Uváděným výčtem činností, které se již v žádné moderní obci neobejdou bez pomoci komunální techniky, jsem chtěl poukázat na rozsáhlost potřebného strojního vybavení a s tím i spojenou náročnost při zabezpečování jeho provozuschopného stavu jak pravidelnou údržbou, tak poskytováním odborného servisu a nutným plánováním průběžné obnovy těchto prostředků po jejich opotřebování. To vše umožňuje i včas plánovat potřebné finanční zdroje.

Nerozvádím údaje o jednotlivých uváděných mechanizačních prostředcích, protože tyto údaje jsou vesměs dobře dostupné v řadě kvalitních nabídkových programů většiny u nás dobře zavedených firem, které již úzce spolupracují s většinou měst a obcí, kterým pomáhají i zpracovávat výhodné technologické plány na využívání komunální techniky (Husquarna, Vari-Honda, Mountfield, AGS Jičín a řada dalších regionálních prodejců).

Znalost této problematiky pracovníky řídícími a organizujícími tuto činnost v rámci jednotlivých samospráv zabezpečuje i plné využívání servisu "běžných výrobků" dodavatelských firem příslušnými specialisty a získávání nejnovějších poznatků o nově zkonstruovaných a do praxe zaváděných výrobků komunální techniky.

Česká zemědělská univerzita, Praha

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down